Na skróty
Jeżeli myślałeś o tym, aby założyć firmowego bloga lub zbudować sklep internetowy — z pewnością słyszałeś o WordPressie. To zdecydowanie najpopularniejsze narzędzie do zarządzania serwisami WWW, które oferuje także całkiem spore możliwości w zakresie budowy stron. Przedstawiamy wady i zalety kreatora stron WordPress — dowiedz się, czy (i kiedy) warto z niego skorzystać!
WordPress jest systemem zarządzania treścią (CMS), umożliwiającym tworzenie i edycję treści internetowych. Dodajmy — największym i najpopularniejszym tego rodzaju systemem; według raportu Colorlib (WordPress Statistics: How Many Websites Use WordPress in 2023?), w 2023 roku z WordPressa korzystało ponad 800 milionów witryn, co stanowi… 43% wszystkich stron internetowych.
Swoją popularność WordPress zawdzięcza dwóm cechom. Po pierwsze — oparty jest w stu procentach na rozwiązaniach open source, co oznacza, że każdy, kto biegle posługuje się językiem PHP i bazami danych MySQL może ingerować w jego kod źródłowy. Czyli, innymi słowy, dostosowywać go do potrzeb swojego projektu. Dla sprawnego programisty (web developera) WordPress ma do zaoferowania naprawdę wiele — szczególnie w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami, często stawiającymi na prostotę użytkowania kosztem funkcjonalności.
Po drugie — WordPress oferuje bardzo bogatą bibliotekę wtyczek, poszerzających zakres możliwości samego systemu, jak i budowanych na nim stron. Wiele z nich (na przykład Elementor czy WooCommerce) jest bardzo przystępnych nawet dla początkujących użytkowników — tych, którzy nie chcą zagłębiać się w tajniki kodu budowanej witryny. Przy pomocy wtyczek i szablonów WordPressa zbudujesz z łatwością nie tylko prostego bloga, ale także profesjonalnie wyglądającą stronę-wizytówkę swojej firmy, a nawet… platformę e-commerce.
Zdj 1. Przykładowe, proste szablony witryn, które oferuje kreator stron WordPress.
Źródło: 7 Do’s and Don’ts of Picking a WordPress Theme – WP Engine
Skoro powiedzieliśmy już o dwóch najważniejszych zaletach WordPressa, warto byłoby wymienić pozostałe:
Mimo swoich niewątpliwych zalet WordPress nie jest systemem idealnym i może przysparzać pewne problemy. Jeżeli mielibyśmy wskazać te najistotniejsze z punktu widzenia początkującego użytkownika, byłyby to:
Odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Bo tak — z jednej strony kreator stron WordPress wydaje się być wręcz idealnym rozwiązaniem dla początkujących (i średniozaawansowanych), ale z drugiej — przy bardziej skomplikowanych projektach na pierwszy plan wysuną się jego ograniczenia (czyli przede wszystkim problemy z wydajnością witryny oraz optymalizacją kodu).
Z pewnością możemy polecić WordPressa wszystkim blogerom — tym, którzy prowadzą swoje osobiste blogi, jak i tym odpowiedzialnym za treści firmowe. Koniec końców, to właśnie z myślą o nich WordPress oryginalnie powstał. To także bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli małych i średnich biznesów, chcących zbudować prostą (ale atrakcyjną wizualnie i dobrze pozycjonującą się) stronę firmową — składającą się z podstawowych podstron. Wreszcie — WordPress może sprawdzić się także przy projekcie niedużego e-commerce.
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.