Co to sesja w danych analitycznych strony?
3 min
3 min
Na skróty
Dane analityczne mogą wiele powiedzieć o stronie internetowej, jej rozwoju, a także mogą być wskazówką, w którą stronę zmieniać publikowane na witrynie treści, aby bardziej dopasować je do potrzeb użytkowników. Jednym z elementów danych analitycznych strony są tzw. sesje. Co to takiego? Gdzie można sprawdzić informacje o liczbie sesji strony internetowej?
Zdj 1. Sesja to element analityczny wykazywany w Google Analytics
Źródło: https://zgodnosczrodo.pl/wp-content/uploads/2018/05/googleanalytics.png
Analityka gra niezwykle istotną rolę w digital marketingu. Uwzględniając poszczególnie zmienne możemy sprawdzić, czy np. pozycjonowanie idzie w dobrym kierunku albo jakich działań SXO warto unikać, żeby dostosować się do potrzeb odbiorców. Jednym z ważniejszych kryteriów przekładających się na SEO i umożliwiających sprawdzenie efektywności działań są dane analityczne strony www. Co to takiego?
Dane analityczne strony to informacje o ruchu, który odbywa się na określonej witrynie. Umożliwiają analizę liczby odbiorców, ich zachowania na stronie, czasu, który poświęcili na jej oglądanie oraz przejrzanych podczas jednego wejścia podstron.
Do najważniejszych danych analitycznych strony internetowej (dostępnych przez system Google Analytics) zaliczymy m.in.:
Dodatkowo analitycy ruchu na stronach internetowych uwzględniają również współczynnik odrzuceń (bounce rate), czyli liczba pojedynczego wejścia na stronę, bez przeklikania w kolejne podstrony. Im ten jest mniejszy, tym lepiej. Do ważnych danych zaliczymy także średni czas trwania sesji. Wszystkie dane analityczne uwzględnia audyt SEO podczas przygotowania witryny do optymalizacji.
Jednym z kluczowych parametrów strony internetowej jest sesja. Co to takiego? To zbiór interakcji, które zachodzą na stronie internetowej podczas wejścia przez jednego użytkownika. Do jednej sesji zalicza się przeklikanie wielu podstron, oglądanie relacji live czy materiałów wideo, przejście przez procedurę zakupową oraz przeczytanie wszystkich informacji na temat Twojej firmy.
Sesja kończy się dopiero, gdy unikalny użytkownik zamknie stronę lub przestanie być na niej aktywny przez dłuższy czas. Pojedynczy unikalny użytkownik może wygenerować dużą liczbę sesji, ale przy kilku wejściach. Na jednej sesji może pojawić się natomiast wiele odsłon.
Zdj 2. Sesje są jednym z elementów danych analitycznych w digital marketingu
Źródło: https://dq9kv5ryhyla8.cloudfront.net/s3fs-public/images/sredni-czas-trwania-sesji_0.png
Warto pamiętać, że sesja jest jednym z kluczowych parametrów dla analizy odbioru strony internetowej. Duża liczba sesji wskazuje, że odbiorcy są zainteresowani contentem publikowanym na witrynie. Co więcej, długi czas trwania sesji pokazuje, że odbiorca bardzo zaangażował się w proces śledzenia treści na witrynie, co jest dobrym sygnałem pod kątem np. SEO.
Sesje powiązane są ze współczynnikiem odrzuceń. Pojedyncza sesja powinna być długa i rozbudowana (jeden unikalny użytkownik powinien zwiedzić kilka zakładek). Im bardziej zaawansowana jest sesja, tym większa szansa, że uda się osiągnąć pożądany współczynnik konwersji.
Istnieje kilka sposobów, które pozwalają zwiększyć liczbę sesji na stronie internetowej. Na liczbę przekłada się prawidłowe pozycjonowanie (w tym działania SXO), rozbudowana i ciekawa treść witryny internetowej, stabilne funkcjonowanie strony pod względem technicznym oraz dopasowanie do potrzeb różnego rodzaju urządzeń (tzw. responsywność).
Wraz ze wzrostem sesji w górę powinien iść wskaźnik unikalnych odsłon oraz średni czas trwania pojedynczej sesji. Wskazane jest też obniżenie współczynnika odrzuceń (np. poprzez zachęcenie użytkownika do sprawdzenia innych produktów na stronie). Pamiętaj, że wszystko to pozwala później monetyzować ruch z Twojej witryny.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.