Co to jest VPN i do czego służy?
3 min
3 min
Na skróty
Chcesz zachować szeroko pojętą anonimowość w sieci, unikając podawania swoich preferencji konsumenckich czy lokalizacji? Nie wystarczy użyć trybu incognito w przeglądarce. W przekazywaniu danych w poufny sposób pomoże np. VPN. Co to jest? Kiedy warto skorzystać z tego rodzaju rozwiązania? Oto najważniejsze informacje, które warto wiedzieć o „wirtualnych sieciach prywatnych”.
Zdj 1. VPN to sposób na anonimowe połączenie z siecią. I nie tylko
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/sieci-vpn-4062481/
Zacznijmy od tego, że standardowe połączenie z Internetem nigdy nie jest anonimowe czy poufne. Usługodawca, który dostarcza nam dostęp do sieci zna m.in. historię przeglądanych stron internetowych. Natomiast właściciel strony, na którą wejdziesz (z niezaszyfrowanego połączenia) dowie się, z jakiej lokalizacji korzystasz i jakie są Twoje preferencje zakupowe. Chyba, że użyjesz połączenia zwanego VPN.
Co to jest połączenie VPN? Skrót ten oznacza Wirtualną Sieć Prywatną (z angielskiego jest to Virtual Private Network). To specjalny tunel, przez który płynie połączenie z siecią. Wytłumaczmy to na konkretnym przykładzie.
Korzystając z niezaszyfrowanego połączenia, twoje urządzenie i przeglądarka wysyła do strony internetowej zapotrzebowanie na otwarcie określonych zasobów. Odbywa się to za pomocą wpisania adresu www. Serwer odbiera komendę i wysyła (przez usługodawcę sieciowego) pliki strony, otwierając określone zasoby. Na serwerze z kolei znajdują się informacje o Tobie takie jak adres IP, lokalizacja urządzenia, pliki cookies i podobne.
VPN szyfruje te dane. Jest „pośrednikiem”, który ukrywa faktyczny adres IP (podając publicznie IP serwera VPN) i lokalizację urządzenia. Połączenie ukrywa też historię przeglądania stron www przed Twoim dostawcą Internetu.
VPN to system, który skutecznie poprawia bezpieczeństwo użytkownika w sieci. Ma różne przeznaczenie i wiąże się z wieloma istotnymi korzyściami, które wpływają na kwestie użytkowe oraz dotyczące bezpieczeństwa w sferze cybernetycznej.
VPN jest w Polsce w pełni legalny. Ukrywa adres IP, odwiedzane strony internetowe, czas przebywania w sieci, przesyłane dane, hasła, loginy, lokalizację etc. Warto pamiętać, że VPN nie jest tarczą, która zabezpiecza przed świadomym ruchem użytkownika. Nie będzie więc ukrywać postów w mediach społecznościowych czy nie zablokuje przesyłania plików na Twoje życzenie.
Zdj 2. VPN skutecznie szyfruje przesyłane na serwer dane i połączenie z samym serwerem www
Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/sieci-vpn-adres-anonimowy-4046047/
VPN daje bardzo szerokie możliwości stosowania w praktyce i dlatego coraz więcej firm i osób prywatnych łączy się z siecią właśnie poprzez wirtualne połączenie. Ze względu na to, że VPN utrudnia pozyskanie danych sprzedażowych, warto korzystać z niego podczas zakupów w sieci np. w trakcie poszukiwania najtańszych biletów lotniczych.
Pamiętaj, że VPN chroni też zasoby prywatne czy firmowe oraz zabezpiecza pliki i utrudnia przechwycenie informacji o użytkowniku. To sieć idealna w przygotowaniu wewnętrznego systemu pracy zdalnej dla firm działających na „home office”. Umożliwia też ochronę plików wewnątrz przedsiębiorstwa, utrudniając atak hakerski. Pozwala także na ograniczenie ryzyka utraty danych w przypadku użytkowania publicznych sieci Wi-Fi przez osoby prywatne.
Poza tym stosując VPN możesz poprawić ruch SEO. Używając wirtualnego połączenia możesz zweryfikować działanie ruchu poza granicami kraju (albo w konkretnym rejonie Polski), anonimowo analizować strony konkurencji lub bezpiecznie wdrażać aktualizacje na posiadanej domenie internetowej.
Pamiętaj, że instalacja VPN jest dziś prosta. Wystarczy do tego odpowiedni klient (znajdziesz go w sieci) i wybór jednego z tysięcy dostępnych serwerów wirtualnych. Możesz też skorzystać z VPN w przeglądarce (niektóre programy mają opcję wirtualnej sieci w standardzie).
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.