Na skróty
Sztuczna inteligencja coraz częściej wpływa na różne profesje, szczególnie te bazujące na działalności cyfrowej. AI generuje m.in. materiały multimedialne i graficzne, pisze teksty i realizuje także inne treści w formie elektronicznej. Ostatnio głośno jest o algorytmach, które wykorzystywane są do przygotowywania zewnętrznych kodów, służących do programowania. Jednym z takich narzędzi jest Devin AI. Co warto wiedzieć o tym narzędziu?
Zdj 1. Devin AI wzbudza kontrowersje. Czy słusznie?
Źródło: https://miro.medium.com/v2/resize:fit:2000/1*clU4bA8DttJiyPnrRBVLWw.png
O Devin AI pojawiło się w ostatnim czasie wiele artykułów. Niektórzy obawiają się, że to narzędzie wykorzystujące do działania sztuczną inteligencję, może zredukować zapotrzebowanie na różne profesje, które działają w celu generowania zasobów programistycznych. Okazuje się jednak, że oprogramowanie to może mieć bardzo wszechstronne zastosowanie. Co warto o nim wiedzieć?
Devin AI to specjalne narzędzie, które służy do przygotowywania fragmentów kodu programistycznego lub całej konstrukcji takiego kodu. System opracowany przez firmę Cognition Labs może działać jako w pełni autonomiczny programista, tworzący kod prawie bez udziału człowieka.
Jak informuje na swojej stronie internetowej twórca oprogramowania, Devin AI uczy się w czasie rzeczywistym, tworząc coraz bardziej zaawansowane systemy. Produktywność aplikacji jest bardzo szeroka, a efektywność i szybkość pracy zwiększa się wraz z nabywanym doświadczeniem.
W jaki sposób obsługuje się narzędzie Devin AI? Najpierw należy zalogować się na stronie internetowej oprogramowania lub zainstalować dedykowaną aplikację. Następnie konieczny jest wybór odpowiedniego języka oprogramowania i zdefiniowanie (bardzo precyzyjne) własnych potrzeb. Aplikacja wygeneruje kod do wykorzystania na stronie internetowej lub aplikacji zewnętrznej.
Zdj 2. Sztuczna inteligencja może przygotować różnego rodzaju kod aplikacji
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/sztuczna-inteligencja-robot-ai-2167835/
Narzędzia takie jak Devin AI (na rynku dostępne są także inne systemy do tworzenia poleceń różnych języków oprogramowania) wykorzystywane są wszechstronnie w przygotowywaniu różnych zadań – świetnie nadaje się m.in. do optymalizacji procesu tworzenia zróżnicowanych aplikacji desktopowych, mobilowych czy webowych oraz stron internetowych i oprogramowania technicznego. W czym może pomóc Devin AI w trakcie przygotowania tych elementów?
Wielu programistów wyraża wątpliwości względem wykorzystania AI w przygotowywaniu fragmentów lub całości kodu oprogramowania. Specjaliści obawiają się m.in. redukcji etatów związanych z programowaniem, a także plagiatowaniem fragmentów kodu, które nie są dostępne w formie open source. Czy jest to obawa uzasadniona?
W praktyce sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić programistów, którzy tworzą zarówno zaawansowane systemy, jak i junior developerów. Nawet przygotowanie komend wymaga bowiem znajomości języków oprogramowania i wiedzy technicznej na temat wdrażania kodów w strukturę aplikacji. Devin AI może za to zoptymalizować koszt przygotowania takich aplikacji.
Twórcy oprogramowania podkreślają też, że kod przygotowany jest na bazie open source, a przez to nie łamie żadnych praw i licencji.
Badania pokazują, że już prawie 9/10 programistów korzysta w swojej pracy z możliwości sztucznej inteligencji i nie jest to przypadek. Chociaż Devin AI budzi na razie duże kontrowersje, to najpewniej niedługo to oprogramowanie także stanie się standardem w branży.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.