Technologia

Co to jest GitHub i czym są systemy kontroli wersji w projektach programistycznych?

3 min czytania
Co to jest GitHub i czym są systemy kontroli wersji w projektach programistycznych?

Praca nad jakimkolwiek projektem programistycznym nie jest łatwa — tym bardziej, gdy współpracujemy z całą grupą programistów, a sam kod źródłowy z każdym dniem zyskuje nowe rozgałęzienia. System kontroli wersji Git — wraz z platformą GitHub — upraszcza odnalezienie się w kodzie oraz śledzenie dokonywanych w nim zmian… i dlatego ich znajomość jest niezbędna dla każdego programisty. W dzisiejszym wpisie powiemy o nich nieco więcej — zapraszamy do lektury!

Czym właściwie są systemy kontroli wersji — i dlaczego są niezbędne programistom?

Zacznijmy od początku. Kontrola wersji to — mówiąc krótko — śledzenie zmian dokonywanych w kodzie źródłowym danego programu.

System kontroli wersji to z kolei konkretne rozwiązanie programistyczne, które zapisuje modyfikacje dokonywane w kodzie programu i pozwala zarządzać zmianami wprowadzanymi przez różnych programistów. Każdy system kontroli wersji ma swoją własną bazę danych, w której zapisywane są kolejne modyfikacje kodu. W przypadku błędu — na przykład nieprawidłowego wdrożenia skryptu napisanego przez programistę, który dopiero co dołączył do zespołu deweloperskiego — takie narzędzie pozwoli przeanalizować, krok po kroku, co poszło nie tak; a w razie konieczności, przywrócić starszą wersję programu.

Dzięki systemowi kontroli wersji nie grozi nam utrata żadnych napisanych wcześniej fragmentów kodu — a do tego, mamy „furtkę awaryjną” na wypadek większych problemów z wdrażaniem skryptów.

Narzędzi umożliwiających kontrolę wersji jest wiele — my skupimy się na tym zdecydowanie najbardziej uniwersalnym i najchętniej wykorzystywanym w praktyce, czyli na systemie Git.

Zobacz  Three.js - przewodnik po bibliotece, która przenosi grafikę 3D do przeglądarki

Git — najpopularniejszy system kontroli wersji w projektach programistycznych

Git jest open source’owym, rozwijanym już od 2005 roku systemem do kompleksowego zarządzania kodu źródłowego

Jego największą zaletą — obok, oczywiście, niezwykle rozbudowanej społeczności — jest rozproszona architektura. Każda kopia robocza każdego programisty jest pełnym zapisem zmian (repozytorium) w kodzie źródłowym. To duża różnica w porównaniu ze starszymi systemami (na przykład CVS), które pozwalały na przechowywanie pełnego repozytorium wyłącznie w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu Git idealnie sprawdza się przy projektach, nad którymi jednocześnie pracuje cała grupa programistów — umożliwiając łączenie i przenoszenie zmian pomiędzy niezależnie rozwijanymi gałęziami kodu.

Dodajmy do tego: 

  • fakt, że zmiany w repozytorium Git można zapisywać offline — i wymieniać z innymi członkami zespołu dopiero po połączeniu z siecią; 
  • wsparcie dla wszystkich popularnych protokołów sieciowych oraz środowisk programistycznych;
  • szybkie, niezawodne działanie nawet przy najbardziej rozbudowanych projektach;
  • odmienne od innych systemów podejście do zapisywania zmian — tworząc kolejne wersje kodu źródłowego, Git nie zapisuje tylko tego, co zostało zmienione, ale… cały obraz kodu;

a otrzymamy w zasadzie optymalny system kontroli wersji — zwłaszcza jeśli myślimy o rozwiązaniu dla dużych projektów programistycznych.

Co to jest GitHub? I dlaczego musisz go znać?

Na koniec — krótko o serwisie, który zna każdy programista — czyli o GitHubie. To po prostu platforma, na której możemy zdalnie przechowywać publiczne oraz prywatne repozytoria — katalogi wszystkich wersji danego projektu, w których zmiany śledzimy przy pomocy systemu Git.

Zobacz  Co to jest Java Script na stronie internetowej?

Zastosowań GitHuba jest mnóstwo. Od tego najbardziej oczywistego, czyli tworzenia kopii zapasowej kodu źródłowego, po:

  • koordynowanie pracy zespołu deweloperskiego — zmiany wprowadzane do kodu źródłowego offline mogą być pushowane do repozytorium w GitHubie, a następnie łączonej w spójną całość; przy okazji, każdy programista ma dostęp do historii zmian wprowadzonych przez kolegów z zespołu;
  • rozwijanie projektów open source’owych — za pośrednictwem GitHuba każdy zainteresowany może mieć dostęp do aktualnej wersji kodu;
  • możliwość dzielenia się opracowanym przez nas kodem ze społecznością platformy;
  • tworzenie programistycznego portfolio — udostępniając zdalne repozytorium przez GitHuba każdy może zobaczyć, jak radzimy sobie z kodem w praktyce.

Mówiąc otwarcie, trudno nam wyobrazić sobie pracę nad projektem programistycznym bez GitHuba — a zwłaszcza nad projektem zespołowym. Dlatego też koniecznie radzimy się zapoznać z tym serwisem (jak i z samym systemem Git) — ich znajomości w świecie programowania wymaga dziś każdy.

Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy