Na czym polega nowoczesne zarządzanie projektami informatycznymi?
3 min
3 min
Na skróty
Zarządzanie projektami informatycznymi ma na celu zorganizowanie pracy specjalistów IT, realizujących konkretny projekt. Do każdego z nich najlepiej dobrać indywidualny model zarządzania, odpowiadający zarówno jego specyfice, jak i umiejętnościom pracowników. Oto nowoczesne sposoby zarządzania projektami IT.
Na początek warto wyjaśnijmy, czym w ogóle jest zarządzanie projektami. Definicja mówi o procesie planowania, realizacji i zarządzania projektem celem osiągnięcia określonych wyników. Nowoczesne zarządzanie projektami polega na wyborze odpowiedniej metodologii, zapewniającej spójne i systematyczne podejście do wykonywanych prac. Wśród najnowszych i najpopularniejszych sposobów wyróżnia się:
Metoda Agile wyraża nowoczesne podejście do projektów IT. Choć jej pierwsze założenia powstały w latach 90. XX wieku, to dopiero teraz cieszy się ona większym zainteresowaniem. Metodologia Agile inaczej nazywana jest zwinną, ponieważ jej nadrzędną zasadą jest elastyczność. W Agile projekty dzieli się na mniejsze etapy, tzw. sprinty. Po ich zakończeniu cały zespół analizuje wyniki, zastanawiając się, jakie ewentualne poprawki wprowadzić.
Źródło: https://asana.com/pl/resources/agile-methodology
Ta metoda jest podobna do Agile, ponieważ polega na dzieleniu projektu na kilka drobniejszych sekcji. Po zakończeniu każdej ma miejsce spotkanie ze Scrum Masterem, który przewodniczy projektowi. Metoda ta znajduje zastosowanie w zarządzaniu zespołami złożonymi z maksymalnie 10 osób.
Zarządzanie projektami informatycznymi metodą Lean dąży do optymalnego wykorzystania zasobów i unikania marnotrawstwa. W ten sposób można dostarczyć klientowi wartościowe treści w krótszym czasie. Metodologia ta znajduje zastosowanie w projektach, w których liczy się czas oraz tych, których celem jest redukcja kosztów.
Źródło: https://www.cfisherconstruction.com/what-is-lean-scheduling-and-what-are-the-benefits/
W metodzie tej identyfikujemy krytyczne ścieżki i zadania, które mają największy wpływ na efektywność. Bardzo istotne jest określenie czasu trwania konkretnych etapów projektu tak, aby móc wyznaczyć jak najkrótszą ścieżkę ich realizacji. Ścieżka krytyczna znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nadrzędnym celem jest dotrzymywanie wyznaczonych terminów oraz w projektach nagłych, które trzeba zrealizować w bardzo krótkim czasie.
Wymienione wyżej metody pokrótce przedstawiają nowoczesne podejście do tematu, jakim jest zarządzanie projektami. Co to jest i w jaki celu wdrażamy metodologię, powinien wiedzieć każdy pracownik działu IT, nie tylko manager. Wszystkie nowoczesne metody zarządzania mają pewne cechy wspólne, do których zalicza się:
Innowacyjne zarządzanie projektami, choć ma pewne wytyczone ramy, jest dosyć elastyczne. Nadrzędnym celem jest umiejętne dopasowanie do zaistniałej sytuacji i gotowość do wprowadzenia ewentualnych zmian. Taka postawa jest kluczowa w dynamicznym środowisku IT.
Nie byłoby nowoczesnego podejścia managerów, gdyby nie liczne programy do zarządzania projektami. To dzięki nim managerowie analizują, systematyzują, a także przydzielają pracownikom konkretne zadania. Oprogramowanie musi odpowiadać specyfice korporacji bądź start-upu oraz realizowanych projektów. Programy wspomagają elastyczność – obecnie coraz częściej odchodzi się od jednej, przyjętej metodologii na rzecz łączenia ze sobą kilku. Dobrym przykładem jest metodologia Agile, która coraz szerzej korzysta z metodologii Kanbana, a konkretnie tablic, jakie są jej podstawą. Zarządzanie projektami IT ewoluuje w miarę rozwoju branży, dlatego zadaniem nowoczesnego managera jest też obserwacja tego, co dzieje się na rynku.
Autor: Dorota Tkocz