Pozycjonowanie

Czy pozycjonowanie i optymalizacja to to samo?

4 min czytania
Różnice między optymalizacją a pozycjonowaniem

Jeśli już po przeczytaniu tytułu jesteście nieco zdezorientowani – bez obaw, to zupełnie normalne. Rozróżnienie tych dwój pojęć jest tak trudne, ponieważ niejednokrotnie stosuje się je zamiennie, uznając niemalże za synonimy. Dla kogoś, kto nie zajmuje się działaniami dotyczącymi SEO profesjonalnie, cały ten terminologiczny miszmasz staje się prawdziwym wyzwaniem. SEO, pozycjonowanie i optymalizacja – różnice, jak sami za chwilę się przekonacie, są subtelne, z przez to zwykle niezauważalne i ignorowane lub mylone. 

Optymalizacja www – co to?

Zacznijmy od najogólniejszej definicji. Optymalizacja strony internetowej opiera się na działaniach na stronie oraz w jej obrębie, stąd często używane określenie – optymalizacja on-page. Stanowi część praktyk podejmowanych w ramach SEO (ang. Search engine optimization), jest więc jego elementem składowym, pełni niejako rolę podrzędną. To, co optymalizacja www w sobie zawiera, to szereg usprawnień (ujmując to ogólnie – technicznych, strukturalnych czy też merytorycznych), które mają na celu dostosowanie witryny do aktualnych wytycznych Google, a tym samym doprowadzenie do poprawienia jej pozycji w wynikach wyszukiwania.  

Przykłady optymalizacji on-page

Przejdźmy do konkretów. Optymalizacja www – co to oznacza na poziomie faktycznych działań? Między innymi usprawnienia w zakresie: 

– kodu strony (jego poprawności, zgodności z przyjętymi standardami, ewentualnych niepotrzebnych elementów, błędów etc.);

– tekstów (ich unikalności, jakości, długości itp., ale również kwestii umieszczania słów kluczowych, stosowania odpowiednich tytułów, nagłówków H1, H2, H3, punktowania i numerowania);

Zobacz  Reklama alkoholu — jak wygląda sytuacja prawna w Polsce?

– grafik, zdjęć, materiałów video, prezentacji i publikowanych na stronie (pod względem ich jakości, konwersji czy skalowania, atrybutów itp.);

– linkowania wewnętrznego (rodzajów odnośników, sposobów oraz częstotliwości ich umieszczania, miejsc na stronie, do których się odnoszą itp.);

– adresów URL (ich logicznej, jasnej i przyjaznej struktury);

– szybkości strony, jej intuicyjności, systemu nawigacji, responsywności oraz bezpieczeństwa (wygody i atrakcyjności witryny z punktu widzenia użytkownika, tego, jak łatwo znaleźć konkretne informacje, widoczności strony na urządzeniach mobilnych, jej ewentualnego certyfikatu SSL itp.).

Różnice między optymalizacją a pozycjonowaniem

Pozycjonowanie i optymalizacja – różnice

Jakie w takim razie są różnice optymalizacji i pozycjonowania? Jeśli stosujemy termin – pozycjonowanie i chcemy być precyzyjni, powinniśmy mieć na myśli również działania off-page, czyli te wykonywane poza daną stroną internetową. Można powiedzieć, że jest to drugi etap SEO, ponieważ przechodzimy do niego najczęściej po wykonaniu optymalizacji on-page. Chodzi między innymi o link building, czyli strategię pozyskiwania naturalnych odnośników, tzw. backlinków /linków zwrotnych z wartościowych, najlepiej powiązanych tematycznie witryn (z odpowiednim autorytetem i rankingiem). Znaczenie ma nie tylko precyzyjny dobór stron zewnętrznych, rodzajów linków czy sposobów na ich umieszczanie (artykuły sponsorowane, notatki prasowe itp.), ale i przemyślany, wieloetapowy plan poszczególnych działań. Linkowanie powinno odbywać się już do odpowiednio dopracowanej pod kątem optymalizacji witryny. Dlatego często to własnie optymalizacja jest wykonywana na samym początku. Marketing online to budowanie zewnętrznej sieci powiązań. Może dotyczyć działań SEO off-site, ale także mediów społecznościowych (np. współpraca z influencerami w zakresie recenzowania produktów czy usług, pozyskiwanie rekomendacji, oferowanie zniżek, konkursy oraz akcje promocyjne itp.). W ramach marketingu poza stroną chodzi nie tylko o proste przekierowanie do witryny, ale także o zdobywanie autorytetu i zaufania do strony, o rozbudzenie ciekawości użytkowników poprzez liczne wzmianki, udostępnienia oraz pozytywne opinie w sieci. Chodzi także o kreowanie określonego wizerunku – np. komentowanie lub służenie poradą na blogach czy forach w zakresie specjalistycznych tematów może pomóc w zbudowaniu wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Stąd też pozycjonowanie to nie tylko sprawny system linkowania, ale i praca nad rozpoznawalności marki w internecie, wszelkie, efektywne działania, które ściągną na stronę jak największą liczbę użytkowników. Podsumowując, na marketing online składają się różne formy promowania strony. Dzieli się je na pozycjonowanie, które zawiera w sobie mnóstwo działań on-site (w tym content, czy własnie optymalizację) oraz off-site. Poza pozycjonowaniem do marketingu online należą także formy współpracy z influencerami, płatne reklamy w mediach społecznościowych oraz wiele innych działań.

Zobacz  MUM Google — co to jest i jak działa?

Działania off-page + on-page = skuteczne SEO

Mimo to, iż, jak widać, różnice optymalizacji i pozycjonowania można wskazać bez problemu, nie oznacza to, że jeden z tych procesów powinno uznawać się za ważniejszy. Jeśli interesuje nas profesjonalna, wieloetapowa i produktywna strategia SEO, musimy zadbać zarówno o działania off-page, jak i on-page. Sukces kampanii reklamowych w mediach społecznościowych lub spory budżet na influencer marketing nic nie dadzą, jeśli użytkownik trafi na nudną, zaśmieconą i chaotyczną stronę. Podobnie świetnie zoptymalizowana witryna może mieć problem z wyróżnieniem się na tle konkurencji czy zaufaniem wśród odbiorców, jeśli będzie zupełnie niewidoczna wśród innych serwisów lub anonimowa w kanałach social mediów. Łączenie usprawnień na stronie i poza nią zwiększa szanse na skuteczne SEO, czyli wzmożony ruch organiczny na stronie. Ten profit możemy wykorzystać dowolnie – do zdobycia popularności, wyrobienia pozycji na rynku, formowania grona potencjalnych klientów, kontrahentów czy inwestorów, rozwoju witryny, pozyskania nowych możliwości współpracy itp. Jeśli szukasz najlepszej agencji SEO, to skontaktuj się z nami! Stworzymy dla Ciebie idealną strategię.

Zespół Semcore odpowiedzialny za tworzenie wartościowego contentu na temat marketingu internetowego. Część treści tworzymy wspólnie, rozmawiając o nich i pozyskując wiedzę od ekspertów ze wszystkich działów. W artykułach blogowych przedstawiamy między innymi: aktualne informacje dotyczące: SEO, UX, tworzenia i optymalizacji płatnych kampanii reklamowych, zarządzania sklepami internetowymi. Pokazujemy w jaki sposób można samodzielnie dokonać zmian na własnej stronie, przedstawiamy także ważne argumenty przemawiające na korzyść nowoczesnych rozwiązań.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy