Off-site SEO – co musisz wiedzieć?
5 min
5 min
Na skróty
Może wydawać się, że pozycjonowanie to prosta sprawa, trzeba jednak pamiętać, że aby dobrze zoptymalizować witrynę, konieczny jest ogromny zakres prac. Działania off-site SEO to jeden z istotnych elementów strategii, który rozumiemy jako działania budujące widoczność, jednak mające miejsce poza promowaną stroną internetową. Przede wszystkim mowa tutaj o link buildingu, odpowiadającym za wiarygodność witryny. Obecność linków algorytm wyszukiwarki traktuje jako pewnego rodzaju rekomendacje. Czy jednak off-site SEO jest ważniejsze niż działania on-site? Czy można pozycjonować stronę w oparciu o tylko jedną z tych dwóch technik?
We wstępie pokrótce opisaliśmy, czym jest off-site SEO, pora jednak zagłębić się w temat mocniej. Powtórzmy więc, co składa się na główny temat tego artykułu. Mianowicie, są to wszystkie działania, które wykonuje się poza swoją stroną internetową, aby poprawić jej reputację i widoczność w sieci. Najczęściej polegają one na zdobywaniu linków z innych stron, które przekazują witrynie część “autorytetu”. Podsumowując, off-site SEO pomaga zbudować zaufanie i wiarygodność Twojej strony w oczach wyszukiwarek i użytkowników.
Pozycjonowanie on-site jest natomiast skupione w obrębie Twojej strony WWW. Celem tych działań jest poprawa jej jakości oraz użyteczność, zarówno dla internautów, jak i algorytmów Google. Polegają one na optymalizacji treści, kodu HTML, architektury, a także prędkości strony. Pozycjonowanie on-site pomaga dopasować Twoją stronę do zapytań użytkowników, dzięki czemu poprawia się jej pozycja w wynikach wyszukiwania.
Skoro wiesz już, czym się różni on-site SEO od off-site SEO, warto także pamiętać, że oba rodzaje działań są niezbędne, jeśli chcesz zadbać o efektywne pozycjonowanie. Czynniki rankingowe wymagają od właścicieli stron internetowych łączenia obu strategii, a przede wszystkim regularnych i aktywnych działań w obrębie off i on-site. Dla robotów wyszukiwarek nie wystarczy mieć tylko dobrze zoptymalizowaną stronę, jeśli nikt nie wie o jej istnieniu lub jej nie ufa. Podobnie, nie wystarczy mieć tylko dużo linków do swojej strony, jeśli nie oferuje ona wartościowej treści lub nie spełnia oczekiwań użytkowników.
Pod pojęciem off-site SEO kryje się kilka różnych działań, a każde z nich ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na pozycję strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Najważniejsze z nich to:
Pozyskiwanie linków jest podstawowym działaniem off-site SEO. Algorytmy wyszukiwarek internetowych traktują je jako „polecenia”, dlatego wywierają wpływ na pozycję w wyszukiwarce. Proces pozyskiwania odnośników nazywa się link buildingiem. Rozwiązanie to jest niezwykle czasochłonne, szczególnie gdy zależy nam na jakości pozyskanych odnośników i chcemy zrobić to całkowicie za darmo. Linki mogą znajdować się w tekstach artykułów, komentarzach, ukryte w obrazach i innych elementach na stronie. Mówiąc o odnośnikach warto także wspomnieć o anchorach. To fragment tekstu (zakotwiczenie), w którym znajduje się link. Zwykle tego rodzaju odnośnik wyświetla się na niebiesko. Anchory mają spore znaczenie w kontekście off-site SEO. Zamieszczenie linka z frazą kluczową na zewnętrznej stronie internetowej spowoduje, że promowana witryna ma szansę osiągnąć wyższą pozycję w wyszukiwarce. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi jedynie o naszpicowanie treści linkami — muszą one być bowiem wysokiej jakości, stąd też w przypadku link buildingu istotny jest content marketing. Użyteczne, przydatne dla internatów teksty to podstawa dla skutecznych działań w obrębie off-site.
Optymalizacja wizytówki Google umożliwia osiągnięcie lepszej widoczności przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Wyszukiwarka wykorzystuje geolokalizację, aby dopasować wyniki do potrzeb użytkownika. Jeśli będąc w Warszawie, wyszukasz w swoim smartfonie hasło „restauracja”, istnieje praktycznie zerowa szansa na to, że wyświetlone wyniki będą promować strony internetowe firm z Krakowa lub Gdańska. Wdrożenie i uzupełnienie wizytówki Google jest więc ważną częścią off-site SEO.
Wpisy gościnne pozwalają promować stronę internetową w sieci. Nawet tekst publikowany w zewnętrznym serwisie bez żadnego linka może pozytywnie wpłynąć na off-site SEO. Jak to możliwe? Jeżeli witryna jest odpowiednio pozycjonowana, artykuł będzie znajdować się na wysokim miejscu w wyszukiwarce. Użytkownicy po jego przeczytaniu przejdą na Twoją stronę, o ile tylko będę wiedzieć, jak to zrobić. Wpis gościnny może także zawierać w sobie link – wówczas mówimy o pozyskiwaniu odnośników, co bezpośrednio wpływa na off-site SEO.
Znaczenie przy pozycjonowaniu ma także wiek domeny (im starsza, tym lepsza) oraz branża serwisu. Jeśli Twoja witryna rywalizuje z dużymi markami inwestującymi w SEO, potrzebna będzie kompleksowa strategia off-site, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy przygotują odpowiednią strategię oraz ją wdrożą.
Największe błędy w off-site SEO popełniają osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat pozycjonowania. Jeśli prowadzisz stronę internetową samodzielnie, możesz nieświadomie złamać wytyczne narzucone przez Google. Jak to możliwe? Wbrew pozorom stosowanie niedozwolonych technik (black hat SEO) jest niezwykle łatwe. Wielu przedsiębiorców nieświadomie łamie zasady narzucone przez wyszukiwarkę, sądząc, że ich działania przyniosą pozytywne efekty.
Kategorycznie unikaj pozyskiwania linków ze spamerskich miejsc. Nie wychodź z założenia, że „więcej znaczy lepiej”. Efektywniejszym rozwiązaniem jest pozyskanie jednego odnośnika z solidnej domeny, niż wygenerowanie dziesiątek bezwartościowych backlinków z miejsc o wątpliwej jakości. Błędem w off-site SEO jest również brak wizytówki Google. To szczególnie często spotykany problem osób, które działają przede wszystkim w sieci, a nie stacjonarnie.
Równie często osoby posiadające niewielką wiedzę na temat pozycjonowania sądzą, że najlepszym rozwiązaniem jest pozyskiwanie wszystkich linków z anchorami zawierającymi frazy kluczowe. Tego rodzaju działanie jest nienaturalne i szybko zostanie wyłapane przez algorytm Pingwin (szczególnie, gdy mówimy o tysiącach pozyskanych linków). Wśród wszystkich odnośników anchory z frazami kluczowymi powinny stanowić kilkanaście, ewentualnie kilkadziesiąt procent.
W off-site SEO nie każdy link ma taką samą wartość, nawet wtedy, gdy mówimy o dwóch odnośnikach z dokładnie tej samej domeny. Dzieje się tak za sprawą atrybutów dofollow oraz nofollow. Linki dofollow przekazują dużą moc i mają spore znaczenie w kontekście pozycjonowania. Natomiast odnośniki nofollow nie przekazują żadnej mocy lub jej niewielką część (ciągle w sieci znajdują się spory na ten temat, a Google nie dało jednoznacznej odpowiedzi). Dlatego podczas pozycjonowania najlepiej stosować link building oparty na odnośnikach dofollow. Czy w takim razie nofollow nie mają znaczenia? A jednak ich obecność jest równie istotna! Brak linków nofollow może oznaczać sztuczne (nienaturalne) pozyskiwanie. Dlatego realizując link building najlepiej zachować równowagę pomiędzy nofollow i dofollow.
Bez dwóch zdań sporym błędem jest także ignorowanie kwestii off-site SEO, skupiając się tylko i wyłącznie na działaniach on-site. Musisz wiedzieć, że nawet najlepsza optymalizacja nie sprawi, że domena w konkurencyjnej branży będzie zawsze na najwyższych pozycjach. Stosowanie techniki off-site jest równie ważne co pozycjonowanie on-site.
Pozycjonowanie pod kątem off-site SEO możesz monitorować. W tym celu warto wykorzystać trzy narzędzia:
Każde oprogramowanie posiada odrębne funkcje przydatne podczas pozycjonowania. Choć wszystkie narzędzia są płatne, już na darmowej wersji jesteś w stanie co nieco dowiedzieć się o swojej stronie (lub domenie konkurencji). Z przedstawionych rozwiązań korzystają między innymi specjaliści SEO.
Takie narzędzie jak Ahrefs posiada wskaźnik Domain Rating, natomiast MajesticSEO słynie z Trust Flow. Obie te statystyki przydają się w off-site SEO, ponieważ mówią o jakości domeny pod kątem profilu linków. Wskaźniki te możesz wykorzystać na przykład do tego, aby zweryfikować, czy warto pozyskiwać odnośnik z konkretnej strony internetowej. Należy jednak zaznaczyć, że Domain Rating oraz Trust Flow są jedynie „pomocnikami”, a nie rozwiązaniem dedykowanym przez Google. To pomocne wskaźniki, ale podczas link buildingu należy brać pod uwagę także inne aspekty – między innymi ruch na stronie, czy to, na jakie słowa kluczowe domena wyświetla się w wyszukiwarce.
Podsumowując, zarówno strategia on-site, jak i off-site są bardzo istotne dla SEO, ponieważ łączą w sobie działania niezbędne dla optymalizacji. Aby osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google, musisz stworzyć stronę, która jest użyteczna, responsywna i bezpieczna dla użytkowników, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie i treściowo. Działania na stronie to jednak nie wszystko — konieczne jest też promowanie witryny w sieci, nawiązywanie relacji z innymi firmami oraz budowanie profesjonalnego wizerunku marki.