Na skróty
Jeżeli prowadzisz stronę internetową i zależy ci na jej optymalizacji i jak najlepszym pozycjonowaniu, powinieneś wiedzieć, co oznacza błąd 500. To informacja od serwera przesłana do przeglądarki, która mówi, że żądanie zostało zakończone niepowodzeniem. Administrator powinien podjąć stosowne kroki, aby wyeliminować błąd. W przeciwnym wypadku użytkownicy nie będą mogli otworzyć i przeglądać strony internetowej. Jak tego dokonać?
Wyjaśniając zagadnienie dotyczące tego, co oznacza błąd 500, należy wspomnieć, że taki element jest określany jako Internal Server Error (wewnętrzny błąd serwera). To komunikat skierowany do użytkownika, informujący o nieprawidłowościach. Objaśniając co oznacza błąd 500, warto wiedzieć, że to dość ogólny kod stanu HTTP. Niezwykle ważną kwestią jest znalezienie przyczyny takiej sytuacji, a następnie jej eliminacja. W przeciwnym przypadku użytkownicy nie będą mogli zapoznać się z zawartością strony internetowej. Podczas przeprowadzania diagnozy należy przede wszystkim pamiętać, że error 500 powstaje między innymi w przypadku:
Źródło: Ubiq.co. Przykładowy komunikat o błędzie 500.
Jeżeli zastanawiasz się jak naprawić błąd 500, najpierw sprawdź, co dokładnie generuje taki error. Aby tego dokonać, konieczna jest analiza kilku kwestii. To między innymi analiza konfiguracji .htaccess, ustawienie wtyczek, a także edycja uprawnień do plików.
Aby naprawić błąd 500, przede wszystkim dokładnie sprawdź konfigurację .htaccess (Hypertext Access). To element odczytywany przy każdym żądaniu, które dotyczy plików. Error może być spowodowany pojawieniem się niepoprawnych reguł przepisywania adresów URL, co następnie prowadzi do błędu serwera. Przede wszystkim skontroluj przekierowania 301. Plik .htaccess przydaje się również podczas włączonej kompresji plików, może odpowiadać za cache przeglądarki oraz blokowanie adresów IP. Sprawdź te kwestie, a po znalezieniu nieprawidłowości naprawisz błąd 500.
Systemy CMS służące do zarządzania treścią na stronie internetowej (np. WordPress) są w stanie obsługiwać szereg wtyczek oraz motywów. Niestety, niektóre z nich mogą generować error 500. Do takiej sytuacji dochodzi przede wszystkim w momencie, gdy w systemie CMS implementuje się kilka pluginów, a poszczególne nie są ze sobą kompatybilne. Czasami w takim przypadku strona działa nieprawidłowo, a innym razem wygeneruje błąd 500. Należy dokładnie przeanalizować, jakie dokładnie wtyczki zostały przypięte do strony. Jeżeli po dodaniu nowych plug-inów witryna zaczęła zwracać komunikat o error 500, prawdopodobne stanowią one źródło problemów.
Zastanawiając się nad tym, jak naprawić błąd http 500, pamiętaj o weryfikacji uprawnień dostępu do plików lub folderu. To kwestia określana poprzez wartość liczbową. Domyślną konfiguracją jest „755” (rwxr-xr-x). W przypadku zmiany może pojawić się error. Nadaj zasobom wartość domyślną i sprawdź, czy błąd został zażegnany.
Jeżeli w żaden sposób nie możesz naprawić błędu http 500, koniecznie skontaktuj się z dostawcą hostingu. Wina może leżeć po zewnętrznej stronie – wówczas error będzie wyświetlany mimo poprawnej konfiguracji strony internetowej. Im zadziałasz, tym lepiej dla Twojej strony internetowej, która w przypadku wyświetlania błędu jest po prostu niedostępna dla użytkowników.
Wyświetlany http error 500 nigdy nie jest dobrą wiadomością – zarówno dla administracji strony, jak i serwisu. W sytuacji, gdy witryna staje się niedostępna, żadna osoba nie może zapoznać się z jej zawartością. Strona będzie więc notować niższy ruch organiczny. W przypadku sklepów internetowych 500 internal server error jest w stanie przyczynić się do bezpośredniego spadku współczynnika konwersji (sprzedaży). Jak najszybsza eliminacja pojawiającego się błędu jest więc kluczowa dla dochodowości biznesu prowadzącego działalność online. Error 500 jest groźny zarówno dla witryn typu e-commerce, jak i stron internetowych o charakterze firmowej wizytówki.
W jaki sposób naprawić błąd 500?
Pojawiający się error 500 jest ogólnym błędem HTTP i do jego naprawy konieczne jest zdiagnozowanie strony internetowej. Należy przeanalizować konfigurację pliku .htaccess, zaimplementowane wtyczki i motywy w systemie CMS, a także ustawienia uprawnień dostępu do zasobów. W przypadku braku wykrytych nieprawidłowości odpowiednim rozwiązaniem będzie kontakt z dostawcą usług hostingowych.
Dlaczego błąd 500 jest niebezpieczny dla stron internetowych?
Pojawiający się błąd 500 sprawia, że użytkownicy nie mogą wyświetlić zawartości strony internetowej. W przypadku sklepów potencjalni klienci nie dokonają zakupu, co negatywnie wpłynie na sprzedaż. Dlatego error 500 należy jak najszybciej eliminować.
Absolwent zarządzania. Łączy SEO i content marketing w jednolitą całość. Pozycjonowanie stron traktuje w kategorii strategii marketingowej, która ma znaczenie na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika. Prywatnie fascynuje się psychologią zachowań konsumenckich.