Na skróty
Nawet na bardzo profesjonalnej stronie mogą pojawić się błędy. Niektóre są skutkiem nieprawidłowego kodu witryny, uszkodzonych linków, starego designu lub działania zewnętrznego serwera. Wszystkie łączy jedno – utrudniają użytkownikowi korzystanie z Twojej strony internetowej. Błąd 504 należy do tych najpoważniejszych. Co oznacza taki error i w jaki sposób go naprawić?
Zdj 1. Błąd 504 to utrudniona komunikacja między serwerem odbiorcy i nadawcy
Źródło: https://help.activecampaign.com/hc/article_attachments/4404138522770
Strona internetowa oparta jest na funkcjonowaniu zewnętrznego serwera, udostępnionego przez wybranego przez Ciebie hostingodawcę. Hosting powinien być stabilny, zabezpieczony przed atakami hakerskimi i dostosowany do dużego ruchu na stronie internetowej. Nie zawsze jest jednak idealnie. Zdarza się, że na serwerze pojawiają się błędy. Wynikają z różnych przyczyn.
Przede wszystkim błąd 504 oznacza przekroczenie limitu czasu serwera. Pojawia się podczas próby załadowania strony. Wynika z opóźnionej komunikacji (lub całkowitym jej braku) między serwerami obsługującymi Twoją stronę internetową.
Błąd 504 ma istotny wpływ na funkcjonowanie witryny. W praktyce może całkowicie uniemożliwić jej działanie. To z kolei przekłada się na kolejne, poważne konsekwencje, ostatecznie mogące nawet zmniejszyć obroty Twojej firmy.
Na co wpływa błąd 504?
Zdj 2. Tak może wyglądać przykładowy komunikat przy wyświetlaniu błędu 504
Źródło: Screen z błędu 504
Nie ma jednej, konkretnej przyczyny błędu 504. Może on wynikać z wielu nieprawidłowości, leżących po stronie właściciela konkretnej witryny lub
Błąd 504 niekoniecznie musi leżeć po stronie hostingodawcy i właściciela strony. Zdarza się, że wynika on z winy odwiedzającego i jego problemów z dostępem do sieci. W takim przypadku powinien on odświeżyć witrynę (lub ją zdebugować), a także wyłączyć VPN lub swój firewall (który może blokować dostęp do serwera).
Istnieje kilka sposobów, które mogą korzystnie wpłynąć na eliminację błędu 504. Przede wszystkim skontaktuj się z hostingodawcą i zweryfikuj czy powodem wyświetlania się errora nie są wspomniane wyżej prace konserwacyjne. Jeżeli błąd 504 często się powtarza i wynika z winy dostawcy serwera, należy przenieść witrynę do innego usługodawcy.
Jak jeszcze można usunąć błąd 504?
Jeżeli błąd 504 pojawia się na Twojej stronie regularnie i nie jesteś w stanie samodzielnie usunąć przyczyny – skorzystaj z usług profesjonalnego webmastera.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.