Technologia

Chromium vs Chrome — porównanie przeglądarek

3 min czytania
Chromium vs Chrome — porównanie przeglądarek

Odpowiednia przeglądarka internetowa sprzyja komfortowemu użytkowaniu stron www i ma wpływ na bezpieczeństwo poruszania się w internecie. Chrome to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje także Chromium. Co wypada korzystniej w zestawieniu Chromium vs Chrome? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i dowiedz się więcej o obu browserach. 

Chromium vs Chrome — geneza obu przeglądarek

Chromium jest otwartym projektem (open source) przeglądarki internetowej, którego kod źródłowy wykorzystują między innymi:

  • Microsoft Edge,
  • Opera.

W roku 2008 Google udostępniło pierwszy raz przeglądarkę Chrome i wydało również kod źródłowy Chromium. Od tego czasu stanowi on bazę do tworzenia wielu przeglądarek. Przeglądarka Chromium swoim wyglądem znacząco przypomina Chrome.

Chromium vs Chrome — porównanie przeglądarek

Zdj 1. Wygląd przeglądarki Chromium

źródło: techspot.com

Powstanie Chrome było odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wydajne i innowacyjne przeglądarki. Kolejne lata przyniosły udoskonalenia tego browsera, a w roku 2010 Google Chrome zadebiutował również na komputerach z systemem Mac OS. Być może zadajesz sobie zatem pytanie, jakie są praktyczne różnice w zestawieniu Chrome vs Chromium. 

Chrome vs Chromium — praktyczne różnice

Lista wszystkim różnic w porównaniu przeglądarek Google Chrome vs Chromium jest długa. Te najbardziej istotne dotyczą:

  • aktualizacji,
  • prywatności,
  • stabilności,
  • rozszerzeń.

W przypadku Chrome użytkownicy systemów operacyjnych Windows oraz Mac mają pewność, że aktualizacje zostaną przeprowadzone automatycznie. Tej funkcji nie ma natomiast w Chromium. Przewagą Chromium w tym kontekście jest natomiast fakt, że aktualizacje pojawiają się częściej. Trzeba jednak samodzielnie zadbać o ich pobranie oraz instalację.

Zobacz  Wpływ hostingu na pozycjonowanie

Chromium w ustawieniach domyślnych nie ma uruchomionej funkcji śledzenia oraz dostępu do danych użytkowników. Możesz więc samodzielnie podjąć decyzję, czy chcesz włączyć opcję odpowiadającą za wysyłanie informacji na temat Twojej aktywności. Inaczej wygląda kwestia prywatności w Chrome. 

Ponadto w Chromium częściej można napotkać na błędy. Nie ma jednak funkcji odpowiedzialnej za zgłoszenie tego, co jest nie tak. Wspomniane problemy czynią przeglądarkę Chromium mniej stabilną od Chrome. 

W Google Chrome nie możesz zainstalować obcych rozszerzeń. Google wyłączył bowiem dostęp do wtyczek, które nie są udostępniane w Chrome Web Store. Taka możliwość jest dostępna w przypadku Chromium. Tutaj masz pełną dowolność instalacji wtyczek i modyfikacji. 

Chromium vs Chrome — porównanie przeglądarek

Zdj. 2. Szeroka baza rozszerzeń do przeglądarki Chrome dostępna w Chrome Web Store

źródło: https://chromewebstore.google.com/?hl=pl

Którą zatem opcję lepiej wybrać? Który browser wypada lepiej w konfrontacji Google Chrome vs Chromium? 

Chromium vs Google Chrome — którą przeglądarkę wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i brzmi: to zależy… Opisane wyżej różnice mają związek z priorytetami użytkowników. Jeżeli na przykład najistotniejsza jest dla Ciebie stabilność przeglądarki internetowej i wykorzystujesz ją do standardowych zastosowań (np. przeglądanie stron, korzystanie z mediów społecznościowych, oglądanie filmów na YouTube, praca biurowa), wybierz Google Chrome

W sytuacji jednak, gdy szczególną rolę odgrywają dla Ciebie kwestie związane z prywatnością, a dodatkowo jesteś zaawansowanym użytkownikiem (na przykład deweloperem i tworzysz własne rozszerzenia, które chcesz przetestować), lepszą opcją staje się projekt open source Chromium. Pamiętaj też, że Chromium ma wręcz doskonałe zaplecze oraz wsparcie dla programistów. Nie zmienia to faktu, że wielu specjalistów SEO (ang. Search Engine Optimization) korzysta z Google Chrome i wtyczek do tej przeglądarki (na przykład Linkclump).

Zobacz  Co to jest Mapa Google?

Niezależnie od tego, jaki będzie Twój wybór, warto znać zarówno Chrome, jak i Chromium. Gdyby nie Chromium nie byłoby przecież Chrome, a także Microsoft Edge, Opery i wielu innych mniej rozpowszechnionych web browserów.

Zawodowy copywriter, pasjonat SEO, przedsiębiorca. Specjalizuje się w treściach dotyczących marketingu internetowego. Miłośnik nowinek technologicznych. Kiedy nie pracuje, latem rekreacyjnie biega, a zimą morsuje.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy