Co to jest i jak sprawdzić adres IP w 2022 roku? Podpowiadamy!
5 min
5 min
Na skróty
Większość użytkowników komputerów słyszała o adresie IP i prawdopodobnie również wiedzą, że go posiadają. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, czym jest i w jakich celach można wykorzystać tę opcję. W dzisiejszym artykule omówimy kompleksowo temat adresów IP – w niektórych sytuacjach okaże się to bardzo przydatne. Zaczynajmy!
Adres IP (z ang. Internet Protocol Address) to specjalny i unikatowy numer nadawany indywidualnie każdemu urządzeniu, które łączy się z konkretną siecią. Umożliwia on sprawną i prawidłową komunikację pomiędzy użytkownikami a przesyłanymi danymi. Adres IP zapisujemy w systemie dziesiętnym przy pomocy 4 liczb z zakresu 0-255, które są oddzielone od siebie kropkami (np. 25.43.254.34).
Adres IP może być stały i dynamiczny. Pierwsza opcja gwarantuje identyczne IP nawet po całkowitym zresetowaniu ustawień routera. Druga z kolei powoduje, że adres IP zmienia się przy każdorazowym połączeniu z internetem.
IP komputerów i innych urządzeń mogą być publiczne lub prywatne. Publiczne łączą się z każdą dostępną siecią, natomiast prywatne należą do konkretnej podsieci, a co za tym idzie – numery w jej obszarze są tłumaczone na jedno IP publiczne.
Prywatne IP jest bardzo często wykorzystywane przez routery do zaadresowania urządzeń znajdujących się wewnątrz domowej sieci. Rozwiązanie to stosuje wielu znanych dostawców internetu, ponieważ gwarantuje znacznie większe bezpieczeństwo i anonimowość, niż publiczne IP.
Prywatne adresy IP charakteryzują się numerami z 3 przedziałów:
Warto również wspomnieć, iż adres IP daje komputerowi możliwość łączenia się z innymi urządzeniami przy pomocy internetu. Pozwala dodatkowo rozpoznać system przez inne systemy sparowane ze sobą protokołem internetowym.
Adres IP znajduje dodatkowo konkretny sprzęt wśród miliardów podłączonych do niego urządzeń. W dużym skrócie jest elektronicznym zamiennikiem kodu pocztowego, ulicy i numeru domu.
Weryfikacja adresu IP komputera i routera jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na przeznaczony do tego celu serwis internetowy (np. whatismyipaddress.com) lub w ustawienia sprzętu, z którego aktualnie korzystasz. Działania te okazują się bardzo przydatne do konfiguracji lub rozwiązywania problemów z połączeniem sieciowym.
Żeby sprawdzić adres IP komputera i routera w Windows 10 należy wejść w Panel Sterowania, menu Sieć i Internet, a następnie Centrum Sieci i udostępniania. Następnie wystarczy kliknąć sieć Wi-Fi znajdującą się na prawo od Połączenia i wejść w funkcjonalność Szczegóły.
IP swojego urządzenia znajdziesz obok pola IPv4, natomiast adres routera obok funkcji Brama domyślna IPv4.
W pierwszej kolejności klikamy identyfikację wizualną Apple znajdującą się w lewym górnym rogu ekranu, a następnie używamy opcji Preferencje systemowe i Sieć. Teraz wystarczy wejść w Zaawansowane i w zakładkę TCP/IP.
Obok napisu IPv4 jest IP komputera, a na prawo od Router znajduje się adres routera.
Sprawdzenie IP telefonu wymaga wejścia w Ustawienia > System > Informacje o telefonie > Stan telefonu > Adres IP (w tym miejscu pojawią się informacje o Twoim adresie IP). Ścieżka ta może się nieznacznie różnić w zależności od producenta urządzenia.
Jak sprawdzić IP na iPhone? W pierwszej kolejności należy wejść w Ustawienia, a następnie wybrać opcję sieć Wi-Fi. Twój adres IP będzie widoczny na karcie DHCP po kliknięciu specjalnego znaku w kółeczku, który znajduje się koło nazwy sieci, z jaką jesteś połączony.
Zapamiętaj!
Jeśli po kliknięciu widzisz numer 192.168.x.x lub 10.0.x.x – jest to adres Twojej sieci, a nie urządzenia. Wówczas warto skorzystać ze strony whatismyip.com.
Zmiana swojego adresu IP jest możliwa poprzez użycie protokołu internetowego TCP/IP. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku statycznego adresu IP należy mieć zgodę dostawcy internetu lub zaawansowaną wiedzę informatyczną.
Istnieje natomiast nieco prostszy sposób na zmianę IP – można to bowiem zrobić przez sieć VPN (z ang. Virtual Private Network). Dzięki wykorzystaniu tej technologii nadamy dowolny adres IP, bez znaczenia na lokalizację urządzenia i serwera. Działa to na zasadzie szyfrowania danych i ukrycia rzeczywistych informacji o konkretnym adresie IP czy lokalizacji.
Reasumując, zmiana adresu IP gwarantuje większą anonimowość w sieci. Pozwala też bardzo często ominąć blokady geograficzne nakładane przez niektóre serwisy internetowe, a w konsekwencji oglądać filmy czy też kupować produkty niedostępne w faktycznej lokalizacji.
Namierzenie konkretnej osoby po jej adresie IP nie jest prostym zadaniem. Nie zmienia to jednak faktu, iż usługę geolokalizacji oferują bezpłatnie różnorodne serwisy na podstawie globalnych baz danych. Proces ten polega na zestawieniu zainteresowanym współrzędnych geograficznych konkretnego adresu IP wraz z niezbędnymi informacjami dot. lokalizacji urządzenia m.in.:
Pamiętajmy natomiast, że namierzenie osoby przez adres IP będzie miarodajne tylko i wyłącznie w momencie, gdy adresy nie będą sfałszowane lub zamaskowane przy wykorzystaniu różnorodnych programów szyfrujących (np. popularnych VPN-ów).
Geolokalizacja ułatwia tworzenie statystyk, wyznaczanie tras i konkretnych adresów, a nawet śledzenie pozycji danego urządzenia. Właściciele serwisów internetowych mogą bez problemu wykorzystać to rozwiązanie w celu określenia, jakim językiem posługuje się wybrany internauta.
Uzyskanie imienia i nazwiska osoby korzystającej z wybranego urządzenia po adresie IP będzie dosyć problematyczne. Eksperci Semcore twierdzą, że czynność ta wymaga znajomości dokładnej daty i godziny aktywności internauty w danym serwisie oraz logów serwera, do których dostęp ma wyłącznie administrator (dostawca danej usługi).
Dopiero po dopasowaniu powyższych danych możemy ustalić imię i nazwisko osoby używającej konkretne urządzenie. W Polsce żądać od administratora serwisu informacji tego typu mogą jedynie policja i prokuratura – na ich wniosek dostawca usługi ma udostępnić adres IP oraz dane i godzinę aktywności, a następnie zweryfikować, kto konkretnie jest właścicielem wybranego urządzenia.
Zapamiętaj!
Osoby prywatne i przedsiębiorstwa nie mogą zwrócić się z prośbą udostępnienia danych do administratora. Najpierw należy powiadomić o tym odpowiednie organy, po czym uzasadnić swoje żądanie konkretnym powodem. Jeśli zapytanie zostanie zrespektowane – policja lub prokuratura wystąpi o ujawnienie danych internauty korzystającego z wybranego urządzenia.
Z doświadczenia możemy powiedzieć, iż ujawnienie tożsamości internauty jest możliwe tylko w zakresie dochodzenia dot. odpowiedzialności karnej. Procedura cywilna nie przewiduje tego typu rozwiązań.
Adres IP to nic innego jak unikatowy numer nadawany indywidualnie każdemu urządzeniu umożliwiający łączenie się z wybraną siecią. Przy jego pomocy można zidentyfikować internautów, pobierając wówczas wartościowe dane o ich tożsamości czy miejscu zamieszkania. Adres IP można również zaszyfrować przy użyciu popularnych VPN przykładowo w celu oglądania seriali niedostępnych w zamieszkałym regionie lub korzystania ze stron zakupowych zablokowanych w danym kraju.
Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania, które pojawiają się w sieci na temat adresów IP.
Teoretycznie jest to możliwe. W praktyce bezpodstawne wystawianie negatywnych ocen, wyklikiwanie reklam oraz wypełnianie formularzy kontaktowych niepoprawnymi danymi nie podchodzi pod przestępstwo. Jedynym warunkiem są groźby karalne i inne czynności zagrażające Twojemu bezpieczeństwu w realnym świecie.
Wykrycie spamera po adresie IP bez udziału organów państwowych jest możliwe przy pomocy firm wyspecjalizowanych w wykrywaniu internetowych fraudów (np. TrafficWatchdog). Zaprogramowane algorytmy potrafią wówczas zestawić adres IP z konkretnymi informacjami, a następnie na ich podstawie opracować tzw. internetowy odcisk palca użytkownika pozwalający rozpoznać danego internautę, nawet gdy w przyszłości będzie posługiwał się innym sprzętem lub adresem IP.
Źródła: