Co to jest m-commerce?
2 min
2 min
Na skróty
Wszyscy jesteśmy świadkami ogromnego rozwoju technologicznego, które zmienia życie w niemal wszystkich dziedzinach. Ewoluuje również sposób dokonywania zakupów. Przekonaj się zatem, czym jest m-commerce.
M-commerce w uproszczeniu jest tym samym, co e-commerce, jednak odbywa się na urządzeniach mobilnych. Zgodnie z definicją z Wikipedii m-commerce to wydzielony w naturalny sposób z e-commerce obszar handlu elektronicznego, w którym kluczową rolę odgrywają urządzenia mobilne. M-commerce jest zatem efektem postępu technologicznego i naturalnym krokiem do przodu e-commerce.
Przede wszystkim branża e-commerce musi otworzyć się na urządzenia mobilne. Tak się również dzieje. W innym wypadku sklepy internetowe tracą bowiem swoich klientów. Przede wszystkim właściciele sklepów, którzy decydują się wykorzystać m-commerce, mogą liczyć na wyższy poziom konwersji, większą liczbę klientów, rosnącą liczbę poleceń sklepu, rosnącą sprzedaż, mniejszą ilość porzuconych koszyków oraz możliwość wprowadzania nowoczesnych form promocji dostosowanych do urządzeń mobilnych. Ponadto wejście do m-commerce poprawia wizerunek marki oraz zwiększa rozpoznawalność działalności.
Fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zakupy za pośrednictwem internetu, nikogo już nie dziwi. Z drugiej strony zdumiewać może, jak duża część tych zakupów zostaje wykonana za pomocą urządzeń mobilnych. Z każdym rokiem ten współczynnik rośnie. Coraz bardziej nowoczesne telefony komórkowe i intuicyjne aplikacje oraz responsywne strony internetowe sprawiają, że ludzie dużo chętniej sięgają po smartfony.
Kiedy pojawiła się w Polsce pandemia, współczynnik osób, które kupują za pomocą smartfonów, jeszcze bardziej wzrósł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wejście do m-commerce jest związane z pewnymi oczekiwaniami Twoich potencjalnych i już obecnych klientów.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie lokalne i SXO
Mowa tutaj oczywiście o User Experience, czyli doświadczeniu użytkowników. Wszystkie osoby, które korzystają ze sklepów internetowych na urządzeniach mobilnych, oczekują, że będzie to równie wygodne, jak gdyby robili to na komputerze. Mniejszy ekran oznacza jednak dla sprzedawcy konieczność stworzenia responsywnej strony internetowej. To znaczy takiej, która skaluje się do ekranów urządzeń mobilnych. Dzięki temu użytkownik sklepu m-commerce nie musi przybliżać i oddalać ekranu, aby skorzystać z nawigacji witryny.
Po drugie bardzo ważny jest czas ładowania strony na urządzeniu mobilnym. Dla przykładu narzędzie takie jak Page Speed Insights ocenia osobno wydajność stron internetowych na urządzeniach mobilnych oraz na komputerach. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, ile czasu potrzebuje witryna, aby wyświetliły się wszystkie niezbędne elementy. Jeżeli skorzystasz z usług sprawdzonej agencji marketingowej, masz gwarancję, że witryna zostaje bardzo dobrze zaprojektowana, a w związku z tym nikt nie będzie narzekać na jej wydajność. Wskaźniki z PSI oraz GTmetrix również będą imponujące.
Po trzecie bardzo cenne są aplikacje sklepów m-commerce. Zakupy nie muszą bowiem odbywać się na stronach internetowych. W przypadku aplikacji tak jak na stronie konieczne jest zadbanie o wygodne formularze, odpowiedni rozmiar czcionek oraz brak problemów z dokonywaniem płatności.
Podsumowując, m-commerce to naturalny etap rozwoju sklepów internetowych. Dzisiaj liczą się nie tylko komputery osobiste, ale w dużej mierze telefony komórkowe i tablety. Jako właściciel biznesu e-commerce musisz to wykorzystać. Aby było to możliwe, najlepiej skorzystać z usług sprawdzonej agencji marketingu internetowego.