Co to jest przeglądarka Chromium?
3 min
3 min
Na skróty
Z pewnością wiesz, że najpopularniejszą aktualnie przeglądarką firmy Google jest Chrome. To także najczęściej użytkowana przeglądarka internetowa na świecie. Co ciekawe, gigant z USA jest twórcą także innego, mniej popularnego powszechnie, ale również istotnego (szczególnie z punktu widzenia programistów) narzędzia – Chromium. Co to takiego? W jakich sytuacjach używana jest ta przeglądarka? Postaramy się wszystkie dokładnie wyjaśnić.
Zdj 1. Chromium to interesująca przeglądarka internetowa, którą zaprojektowało kiedyś Google
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fe/Chromium_Material_Icon.svg/1200px-Chromium_Material_Icon.svg.png
Przeglądarki internetowe służą do przeglądania zasobów w sieci. Umożliwiają otwieranie stron internetowych, wyszukiwarek, plików multimedialnych czy PDF dostępnych online, ale też offline. Najczęściej wybierane przeglądarki to Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox i Safari. Chromium nie jest wymieniany w rankingach popularności. Mimo to jest to niezwykle istotna przeglądarka internetowa.
Chromium to przeglądarka internetowa należąca niegdyś (podobnie jak Chrome) do firmy Google. Stoi w cieniu swojego brata i dla wielu użytkowników jest kompletnie nieznanym produktem. Okazuje się jednak, że bez Chromium najprawdopodobniej nie byłoby narzędzia Chrome. Bardzo możliwe, że również inne przeglądarki nie byłyby dziś tak funkcjonalne, jak są.
Skąd tak odważna teza? Chromium to projekt przeglądarki typu open source, który ma w pełni otwarty kod. Można go kopiować, zmieniać, przerabiać i dowolnie go modyfikować według własnych potrzeb. Kod Chromium stanowi bazę nie tylko dla przeglądarki Google Chrome, ale jest też istotnym elementem Opery i Microsoft Edge.
W praktyce Chromium to okrojony Chrome. Można z niego korzystać, ale np. nie da się z panelu administracyjnego zgłosić błędów. Nie jest przeglądarką stabilną.
Po co w takim razie Google stworzyło Chromium, skoro ma lidera rynku przeglądarek – Google Chrome? Wynika to z prostej przyczyny. To świetny poligon doświadczalny, umożliwiający wykonanie wielu testów i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które później implementowane są do właściwej przeglądarki Google Chrome.
Chromium (słowo to pochodzi od angielskiej wersji chromu) jest bazą dla ponad dwustu przeglądarek, które aktualnie działają na rynku. Warto podkreślić, że pierwotnie to Chromium miała być docelową przeglądarką dla użytkowników. Ze względu na fakt, że wielu programistów zewnętrznych rozwijało ten projekt, a liczba modyfikacji wymknęła się spod kontroli Google – przeglądarka została dystrybuowana na licencji Open Source, a Google skupiło się na rozwijaniu Chrome.
W jakich sytuacjach warto używać Chrome? Jeżeli jesteś osobą, która pracuje jako webdeveloper i chcesz przetestować różne ustawienia przy przeglądarce, zmieniając niektóre parametry, warto skorzystać z tej deweloperskiej wersji. Walory użytkowe sprawiają jednak, że Chromium nie nadaje się do standardowego, normalnego użytkowania.
Co jest lepsze – Chromium vs Chrome? W skrócie możemy napisać, że Chrome ma wszystko, co posiada Chromium, ale odwrotnie bywa z tym różnie. Google Chrome wspiera wiele różnych kodeków, a okrojone Chromium – nie. Na tej deweloperskiej przeglądarce odtworzenie np. serwisów streamingowych typu Netflix może być bardzo trudne.
Zdj 2. Wbrew pozorom Chromium bardzo różni się od Google Chrome
Źródło: https://static1.howtogeekimages.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/02/cvc_top-650×300.png
Chrome ma też system automatycznej aktualizacji, zwany Google Update, żeby ułatwić użytkownikom funkcjonowanie i wdrażanie nowych rozwiązań. Chromium takich walorów nie ma z dwóch powodów. Po pierwsze, nie jest to konieczne, bo developerzy sami sobie poradzą z aktualizacjami. Po drugie – ogranicza to możliwości testowania nowych rozwiązań np. na starszych wersjach.
W Chromium nie można też zainstalować wielu wtyczek, częściej pojawiają się awarie i błędy, a i korzystanie z przeglądarki na różnych urządzeniach nie zawsze będzie wygodne. Dodajmy, że Chromium nie jest już własnością Google. Amerykańska firma udostępniła oprogramowanie dla wszystkich i zrzekła się praw do kodu. Aktualna wersja jest wynikiem różnych działań przy systemie.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.