W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o kompetencjach miękkich jako o tych, które na współczesnym rynku pracy są najważniejsze. Dziś powiemy więcej o umiejętnościach bardziej „konkretnych”, branżowych — czyli po prostu o kompetencjach twardych. Zapraszamy do lektury!
Kompetencje twarde — co to?
Kompetencje twarde to zestaw umiejętności, które umożliwiają wykonywanie konkretnych zadań i rozwiązywanie problemów zawodowych. Mamy tu na myśli zarówno specjalistyczną wiedzę z danego obszaru, jak i czysto praktyczne zdolności, które nie są cechami osobowościowymi pracownika.
Najważniejsze jest to, że można je w prosty sposób zweryfikować — ich potwierdzeniem może być certyfikat ukończenia specjalistycznego kursu, dyplom ukończenia studiów czy dotychczasowe portfolio prac; ale też, na przykład, zaproponowane przez rekrutera zadanie próbne. I to właśnie odróżnia kompetencje twarde od miękkich — ich „mierzalność” (choć, oczywiście, coraz częściej też i te „osobowościowe” talenty są potwierdzane certyfikatami).
Kompetencje twarde bardzo często są umiejętnościami specyficznymi dla danej branży lub stanowiska — taką na przykład może być znajomość konkretnego języka programowania, doświadczenie w obsłudze programów do prowadzenia księgowości czy posiadanie uprawnień do obsługi maszyn budowlanych. Niektóre „twarde” kompetencje są bardziej uniwersalne — chociażby znajomość angielskiego czy posiadanie prawa jazdy kat. B — i mogą być z powodzeniem wykorzystywane w wielu branżach, ale i w życiu osobistym.
W procesie rekrutacji — kompetencje twarde są absolutną podstawą do dalszego kontaktu z kandydatem lub do odrzucenia jego CV.
Przykłady kompetencji twardych
Kilka przykładów kompetencji twardych już wymieniliśmy — poniżej więc zbierzemy te, które są nieocenione na wielu stanowiskach w najbliższym nam świecie marketingu internetowego.
- Znajomość języka obcego — angielski to oczywiście konieczność, natomiast każdy inny język jest dużym plusem (zwłaszcza w przypadku firm działających na rynku międzynarodowym).
- Obsługa narzędzi komputerowych — znów, znajomość pakietu MS Office to standard w większości branż; o wiele więcej można zyskać w oczach potencjalnego pracodawcy, jeśli ma się doświadczenie w obsłudze Photoshopa, Figmy, WordPressa, Google Analytics czy — w przypadku specjalistów od SEO — Ahrefs lub Semrush.
- Znajomość rynku internetowego — idealni kandydaci doskonale odnajdują się w trendach danej branży i rozumieją jej specyfikę.
- Umiejętność pracy z narzędziami AI — która staje się coraz istotniejszą kompetencją na rynku pracy.
- Znajomość języków programowania — podstawowa rzecz dla tych, którzy zajmują się „techniczną” stroną e-marketingu.
- Umiejętność przygotowywania chwytliwych, angażujących treści — czyli przysłowiowe „lekkie pióro”, wsparte zasadami SEO.
- Doświadczenie w pracy z danymi — bo analiza danych to kolejny fundament pracy każdego marketera.
To tylko kilka przykładów — każde stanowisko obejmuje bowiem nieco inny zakres obowiązków, a co za tym idzie — także i wymaganych od kandydatów kompetencji.
Jak rozwijać kompetencje twarde?
Strategie rozwijania kompetencji twardych są dość oczywiste — zwłaszcza w porównaniu z umiejętnościami miękkimi, których rozwój jest nieliniowy i (z reguły) nieustrukturyzowany.
- Edukacja formalna — czyli, przede wszystkim, studia. W niektórych branżach (np. prawniczej lub medycznej) ukończenie studiów kierunkowych jest obowiązkowe, w innych — na przykład w marketingu czy IT — niekoniecznie.
- Kursy, szkolenia, warsztaty — na rynku pracy często to właśnie odpowiednie certyfikaty, a nie dyplomy uczelni wyższych, stanowią przepustkę do wymarzonej posady. Na szczęście — dziś bez problemu można znaleźć dziesiątki kursów dla każdej umiejętności zawodowej, jaka tylko przyjdzie nam na myśl.
- Samokształcenie — choć nauka na własną rękę nie kończy się przysłowiowym „papierkiem”, jej efekty na pewno będą widoczne — na przykład w portfolio.
- Staże, praktyki, stanowiska juniorskie — chyba każdy potwierdzi, że zawodowe kompetencje najszybciej rozwija się… pracując w towarzystwie profesjonalistów i bezpośrednio przekuwając teorię w praktykę!