Pozycjonowanie

Czy wiesz, co to zrzekanie się lub wykluczanie linków?

4 min czytania
Czy wiesz, co to zrzekanie się lub wykluczanie linków?

Profesjonalny link building, oprócz optymalizowania witryny, stanowi obecnie fundament skutecznej strategii SEO. Aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał, należy między innymi zwracać szczególną uwagę na odpowiedni profil oraz jakość odnośników. Może okazać się, że podczas audytu strony wykryjemy nieprawidłowości, które będą wymagały  ich tymczasowego usunięcia czy też zablokowana, z ewentualną możliwością przywrócenia, jeśli pojawi się taka konieczność. Co może doprowadzić do takiej decyzji? W jaki sposób linki mogą zagrażać SEO?

Kiedy linki są blokowane? 

Blokowanie dotyczy problematycznych linków na stronie – w jaki sposób mogą okazać się one niebezpieczne lub szkodliwe?  Między innymi, jeśli:

  • istnieje prawdopodobieństwo, iż pochodzą ze spamerskich systemów wymiany linków;
  • linków jest zbyt wiele, nie są efektywne w strategii SEO lub pojawiają się wątpliwości co do ich skuteczności;
  • linki przychodzące z domen o niskim autorytecie, podejrzanych źródeł;
  • profil odnośników został nieprawidłowo, błędnie zbudowany;
  • udostępnione linki są elementem strategii depozycjonowania, czyli nieetycznych działania konkurencji, która dążą do obniżenia pozycji witryny w wynikach wyszukiwania; 
  • odnośniki pojawiły się w wyniku ataków hakerskich na daną stronę;

Podsumowując, chodzi o wszystkie te odnośniki, które nie odpowiadają zasadom naturalnego link buildingu, a więc ich bezpiecznego pozyskiwania według algorytmów Google. 

Czy wiesz, co to zrzekanie się lub wykluczanie linków?

Jak sprawdzać linki? 

Aby być w pełni przekonanym, czy dana strategia linkowania przynosi oczekiwane rezultaty, należy dokładnie sprawdzić wszystkie linki – jak to zrobić? Podstawowe informacje na temat linków przychodzących uzyskamy, korzystając Google Analytics poprzez sprawdzenie tzw. witryn odsyłających (z menu „Pozyskiwanie” -> „Cały ruch”). Jeśli jednak zależy nam na konkretnej, szerszej analizie (Google Analytics udostępnia tylko informację o samej nazwie domeny linkującej), należy sięgnąć po narzędzie Google Search Console. Wystarczy zalogować się do swojego konta i z panelu głównego wybrać pozycję „Ruch związany z wyszukiwaniem”, a następnie pobrać raport o nazwie „Linki do Twoje witryny”. W ten sposób można uzyskać dane na temat źródeł (listy domen) największej liczby backlinków, jak również łącznej liczby odnośników, treści, które najczęściej są przez nie wskazywane oraz ich wyglądu. Google Search Console pozwala na wygenerowanie pliku CSV z tymi informacjami i wykorzystania go w dalszej analizie. Aby operować jak największą ilością danych, warto sięgnąć także po dodatkowe narzędzia. Do tych najpopularniejszych zaliczyć można m.in. Ahrefs, MajesticSEO, Backlink Watch czy Rank Signals. Ich wykorzystanie pozwoli poszerzyć informacje o szczegółowe parametry linków, anchor textów, dane dotyczące słów kluczowych, ruchu organicznego, atrybutach dofollow/nofollow itp. Dzięki temu uda się przeprowadzić kompleksową analitykę, która zminimalizuje prawdopodobieństwo jakiegokolwiek błędu.  

Zobacz  SEO dla księgarni online – które działania poprawią widoczność Twojego sklepu?

Wpływ blokowania linków na SEO 

Blokowanie linków i SEO – jak to się łączy? Jeśli po wnikliwej diagnostyce uznasz, że wykluczanie konkretnych odnośników jest konieczne, utwórz ich listę i podejmuj stosowne działania (sprawdź m.in. rozwiązanie „Zrzekanie się linków przychodzących” w Google Search Console, czy „Wykluczanie witryn odsyłających” w Google Analytics). Zablokowanie niewartościowych linków może wpłynąć wyłącznie pozytywnie na Twoją strategię pozycjonowania, stąd ciągłe przypominanie o tym, jak wartościowy jest monitoring i kontrola w skutecznym SEO. Główne profity to: 

  • podniesienie pozycji w wynikach wyszukiwania (jeśli mamy pewność, że niższa pozycja wynikała z obecności niepoprawnych linków);
  • poprawa wizerunku (witryna nie będzie kojarzona ze spamem, nieuczciwymi praktykami, fałszywymi witrynami itp.); 
  • uniknięcie możliwych kar za wykryte ewentualne próby manipulacji wynikami wyszukiwania (nałożenia filtru obniżającego widoczność witryny, a nawet jej całkowitego usunięcia z indeksu).

Czy wiesz, co to zrzekanie się lub wykluczanie linków?

Jak inwestować w linkowanie?

Jeśli chcesz, aby Twoje linki na stronie były skuteczne i stu procentach poprawne, stawiaj na naturalny link building, uwzględniaj takie dobre praktyki, jak:

  • umieszczanie odnośników wyłącznie na bezpiecznych stronach o wysokim autorytecie – powiązanych tematycznie, chętnie odwiedzanych przez użytkowników i docenianych;
  • korzystaj ze współpracy z influencerami, publikuj artykuły sponsorowane, artykuły gościnny itp. – to świetne źródła naturalnego link buildingu;
  • dbaj o różnorodność profilów linków, ale jednocześnie pamiętaj, że nie liczy się ilość, a jakość;
  • rozwijaj działania marketingowe w social mediach – twórz grono lojalnych i zaangażowanych odbiorców, którzy chętnie będą dzielić się Twoim contentem z innymi. 
  • pamiętaj o regularnym sprawdzaniu poprawności wszystkich odnośników, usuwaniu lub blokowaniu tych błędnych;
  • podglądaj działania konkurencji – sprawdź ich strategie link buildingu, zakres efektywności, wykorzystaj to w planowaniu swoich działań.
Zobacz  Co to jest reklama graficzna?

Jeśli nie chcesz narażać swojej strony na obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania poprzez niepoprawne czy też nieostrożne linkowanie, staraj się unikać takich działań, jak: agresywny e-mail marketing, proszenie o linki, ignorowanie kwestii zabezpieczeń witryny przed atakami hakerskimi, skupienie na pozyskiwaniu licznych, niemniej słabych odnośników, tworzenie słabej jakości contentu itp. Pamiętaj, że efektywne SEO to suma wielu czynników, ale Twoja nierozwaga, brak skupienia na jednym z aspektów strategii może skutkować poważnymi konsekwencjami. Trzymaj rękę na pulsie, sięgaj po narzędzia diagnostyczne i nie wahaj się usuwać czy też blokować tych działań, co do których jesteś przekonany, że nie przynoszą pożądanych efektów. 

Zespół Semcore odpowiedzialny za tworzenie wartościowego contentu na temat marketingu internetowego. Część treści tworzymy wspólnie, rozmawiając o nich i pozyskując wiedzę od ekspertów ze wszystkich działów. W artykułach blogowych przedstawiamy między innymi: aktualne informacje dotyczące: SEO, UX, tworzenia i optymalizacji płatnych kampanii reklamowych, zarządzania sklepami internetowymi. Pokazujemy w jaki sposób można samodzielnie dokonać zmian na własnej stronie, przedstawiamy także ważne argumenty przemawiające na korzyść nowoczesnych rozwiązań.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 3 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy