Pojawienie się chińskiego startupu DeepSeek AI wywołało spore poruszenie na rynkach finansowych. Celem chińskiej firmy technologicznej, założonej przez Liang Wenfenga, jest dostarczenie rozwiązań AI, które będą konkurowały z gigantami, takimi jak OpenAI czy Google. O firmie zrobiło się głośno dzięki jej modelowi sztucznej inteligencji – DeepSeek-R1. Czym się wyróżnia? Dowiedz się więcej o DeepSeek.
Krótka historia DeepSeek AI
DeepSeek AI powstało w 2023 roku. Celem było stworzenie wydajnego i ogólnodostępnego modelu sztucznej inteligencji dla globalnej społeczności. 27 stycznia 2025 roku doszło na Wall Street do dużych spadków akcji firm technologicznych związanych z AI, a ich przyczyną był właśnie chiński startup, który według twórców powstał za ułamek kosztów poniesionych przez konkurentów z USA. Wyróżnia go otwartość – firma zdecydowała się na udostępnienie swojego modelu jako open source. To oznacza, że programiści mogą testować to rozwiązanie i rozwijać, bez ponoszenia kosztów licencyjnych.
Co to jest DeepSeek AI?
To darmowy chatbot oparty na sztucznej inteligencji, który działa podobnie do ChatGPT. Możesz z niego korzystać do realizacji takich samych zadań. Model sztucznej R1 jest potężny – ma około 670 miliardów parametrów. Wygrywa w wielu testach, w których porównywane są możliwości poszczególnych modeli. Prezentuje to poniższy wykres:
Źródło: https://www.nbcnews.com/data-graphics/deepseek-ai-comparison-openai-chatgpt-google-gemini-meta-llama-rcna189568
Według twórców rozwiązania proces generowania odpowiedzi wygląda podobnie jak w przypadku analizy dokonywanej przez człowieka. Wymaga jednak mniej pamięci niż u konkurencji, dlaczego koszty pracy chińskiego rozwiązania są niższe. Ponoć cały model powstał za 6 mln dolarów, co jest bardzo niską kwotą przy ponad 100 mln dolarów w przypadku ChatGPT.
R1 proponuje:
- zdolność rozumienia języków porównywalną do Gemini 1.5 i GPT-4;
- niższe koszty;
- dostępność na zasadach open source.
To powoduje, że nowe rozwiązanie stało się poważną konkurencją dla istniejących modeli.
Rozpoczęcie korzystania z DeepSeek AI
Po zalogowaniu na https://chat.deepseek.com/ musisz odpowiedzieć na pytanie o wiek. Po tym kroku możesz przejść do korzystania z narzędzia.
Następnie możesz już rozpocząć korzystanie. Przebiega to bardzo podobnie, jeśli nie identycznie, jak w przypadku ChatGPT. Z rozwiązania możesz korzystać za darmo. Jeśli chodzi o jakość prezentowanych odpowiedzi, jest wysoka. W czasie moich testów czas oczekiwania na nie był dłuższy niż w przypadku Gemini czy ChatGPT – mowa o identycznych zapytaniach.
Kontrowersje związane z DeepSeek AI
Przed modelem stoi wiele wyzwań. Problematyczne są kwestie regulacji prawnych i cenzury w Chinach. DeepSeek z jednej strony ma być rozwiązaniem innowacyjnym, a z drugiej musi być zgodne z chińskimi regulacjami. Część firm może nie chcieć korzystać z tego rozwiązania ze względu na jego pochodzenie. Poza tym otwartość kodu powoduje pewne ryzyka, choćby możliwość nielegalnego wykorzystania modelu do dezinformacji czy ataków cybernetycznych.
Zaraz po pojawieniu się modelu, agencje rządowe Korei Południowej doniosły, że DeepSeek jest darmowy, ale zbiera od użytkowników dużo danych w związku z czym zakazano korzystania z niego. To samo zrobiła Australia i Tajwan. A co na to Polska?
Na ten temat wypowiedziało się Ministerstwo Cyfryzacji. Ogólnie resort ostrzega, że narzędzia, które wysyłają dane na zewnętrzne serwery, wymagają szczególnej ostrożności. Dlatego też należy uniknąć udostępniania danych osobowych czy ważnych informacji. Resort nie zaleca, aby urzędnicy korzystali z tego rozwiązania podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Natomiast nie pojawiła się kwestia zablokowania dostępu do nowego modelu w Polsce. Można z niego korzystać, a nawet warto, ale zachowując ostrożność co do przekazywanych danych.