Tworzenie stron internetowych

Czym jest web development?

3 min czytania
Czym jest web development?

Czy wiesz, że obecnie na świecie są ponad 2 miliardy stron internetowych? Żadna z nich by nie powstała, gdyby nie praca web developerów — tych z działów IT największych korporacji i tych, którzy swoją pasją zajmują się „po godzinach”. Sam web development jest bardzo szerokim pojęciem — jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób specjalista od budowy stron WWW może pomóc Twojej firmie, zapraszamy do dalszej lektury! 

Web development — co to jest?

Bardzo możliwe, że słowo development skojarzyło Ci się z budową nieruchomości — i słusznie. Tak, jak developer buduje domy i bloki, tak web developer może stworzyć dla Twojej firmy jej własne miejsce w internecie. 

Web development najprościej można opisać jako proces tworzenia stron internetowych. Obejmuje on wszystkie etapy budowy i wdrażania stron — ale także aplikacji webowych, baz danych i interaktywnych interfejsów.

Zostając jeszcze przy porównaniu do branży budowlanej — warto rozróżnić pojęcia web developmentu i web designu. To drugie obejmuje wyłącznie proces projektowania witryny internetowej — web designer jest swego rodzaju odpowiednikiem architekta, zaś web developer — inżyniera.

Front-end, back-end i full-stack — zadania web developerów

Większość web developerów specjalizuje się w jednym z obszarów procesu budowania stron. Front-end i back-end development wymagają bowiem dwóch zupełnie od siebie różnych zestawów umiejętności — znajomości innych języków programowania, frameworków i środowisk pracy. 

Front-end developer zajmuje się wszystkim, co użytkownik strony może na niej zobaczyć i do czego ma bezpośredni dostęp. Charakter jego zadań zależy w dużej mierze od tego, jaki jest cel danej strony lub aplikacji. Jednak przy niemal każdym projekcie zajmie się:

  • budową interfejsu graficznego — atrakcyjnego wizualnie, ale jednocześnie przyjaznego i przejrzystego — takiego, który zachęci użytkownika do pozostania na stronie;
  • stworzeniem intuicyjnego systemu nawigacji na stronie — czyli „ścieżek”, którymi użytkownik będzie się przemieszczał pomiędzy kolejnymi elementami witryny. Korzystanie ze strony powinno być intuicyjne dla początkujących użytkowników — inaczej będziesz musiał zmierzyć się z wysokim współczynnikiem odrzuceń;
  • wdrożeniem elementów interaktywnych — na przykład widżetów i animacji.
Zobacz  Wytyczne WCAG 2.1 — dostępność stron internetowych

Front-end developerzy pracują przy pomocy tzw. wielkiej trójki — języka HTML (odpowiadającego za treść i strukturę), CSS (w którym tworzy się szatę graficzną) oraz JavaScript (umożliwiającego prawidłowe działanie i interakcje elementów strony).

Back-end developer zajmuje się z kolei, jak już wspomnieliśmy, tym, co niewidoczne dla oka. To od jego pracy zależy wydajność strony, jej bezpieczeństwo i funkcjonalność — czyli kwestie, które dla końcowego użytkownika są równie ważne, co front-end. Obszarami działań back-end developerów są:

  • bazy danych — organizujące wszystkie informacje wykorzystywane na stronie;
  • infrastruktura strony — czyli jej serwery oraz sposób, w jaki przekazują dane strony klientowi — przeglądarce internetowej użytkownika;
  • bezpieczeństwo witryny;
  • integracja API — Interfejsów Programowania Aplikacji, umożliwiających szybką wymianę informacji pomiędzy aplikacjami. 

Od back-end developerów wymaga się doskonałej znajomości języków takich jak Python, Ruby czy Java oraz systemów baz danych (np. MySQL).

W świecie web developmentu wyróżnia się także full-stack developerów — czyli programistów, którzy zajmują się zarówno front-endem, jak i back-endem.

Kluczowe wyzwania web developmentu

Aby w pełni zrozumieć, jak ważną rolę pełni web developer w procesie budowy strony, warto przedstawić… najczęstsze wyzwania, z którymi się mierzą. Przekonasz się, że na web developmencie nie warto oszczędzać.

  • Wydajność strony — poziom optymalizacji kodu i prawidłowa integracja poszczególnych elementów mają decydujący wpływ na to, jak sprawnie będzie działała strona. A to kluczowa kwestia zarówno dla użytkowników (którzy niechętnie czekają dłużej niż kilka sekund na załadowanie się witryny), jak i robotów Google’a — co przekłada się na pozycjonowanie strony i jej widoczność w wynikach wyszukiwania.
  • Bezpieczeństwo witryny — dane użytkowników zawsze są narażone na ataki; im skuteczniej o nie zadbasz, tym większe zaufanie do swojej firmy zbudujesz.
  • Aktualizacje — praca web developerów nie kończy się po zbudowaniu strony; każda platforma internetowa lub aplikacja wymaga regularnych aktualizacji, które odpowiedzą na trendy w zachowaniach użytkowników (co stanowi bardzo ważną część naszej strategii SXO!) i dostosują witrynę do najnowszych standardów przeglądarek internetowych, wyszukiwarek oraz środowisk mobilnych.
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy