Na skróty
Czy wiesz, że obecnie na świecie są ponad 2 miliardy stron internetowych? Żadna z nich by nie powstała, gdyby nie praca web developerów — tych z działów IT największych korporacji i tych, którzy swoją pasją zajmują się „po godzinach”. Sam web development jest bardzo szerokim pojęciem — jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób specjalista od budowy stron WWW może pomóc Twojej firmie, zapraszamy do dalszej lektury!
Bardzo możliwe, że słowo development skojarzyło Ci się z budową nieruchomości — i słusznie. Tak, jak developer buduje domy i bloki, tak web developer może stworzyć dla Twojej firmy jej własne miejsce w internecie.
Web development najprościej można opisać jako proces tworzenia stron internetowych. Obejmuje on wszystkie etapy budowy i wdrażania stron — ale także aplikacji webowych, baz danych i interaktywnych interfejsów.
Zostając jeszcze przy porównaniu do branży budowlanej — warto rozróżnić pojęcia web developmentu i web designu. To drugie obejmuje wyłącznie proces projektowania witryny internetowej — web designer jest swego rodzaju odpowiednikiem architekta, zaś web developer — inżyniera.
Większość web developerów specjalizuje się w jednym z obszarów procesu budowania stron. Front-end i back-end development wymagają bowiem dwóch zupełnie od siebie różnych zestawów umiejętności — znajomości innych języków programowania, frameworków i środowisk pracy.
Front-end developer zajmuje się wszystkim, co użytkownik strony może na niej zobaczyć i do czego ma bezpośredni dostęp. Charakter jego zadań zależy w dużej mierze od tego, jaki jest cel danej strony lub aplikacji. Jednak przy niemal każdym projekcie zajmie się:
Front-end developerzy pracują przy pomocy tzw. wielkiej trójki — języka HTML (odpowiadającego za treść i strukturę), CSS (w którym tworzy się szatę graficzną) oraz JavaScript (umożliwiającego prawidłowe działanie i interakcje elementów strony).
Back-end developer zajmuje się z kolei, jak już wspomnieliśmy, tym, co niewidoczne dla oka. To od jego pracy zależy wydajność strony, jej bezpieczeństwo i funkcjonalność — czyli kwestie, które dla końcowego użytkownika są równie ważne, co front-end. Obszarami działań back-end developerów są:
Od back-end developerów wymaga się doskonałej znajomości języków takich jak Python, Ruby czy Java oraz systemów baz danych (np. MySQL).
W świecie web developmentu wyróżnia się także full-stack developerów — czyli programistów, którzy zajmują się zarówno front-endem, jak i back-endem.
Aby w pełni zrozumieć, jak ważną rolę pełni web developer w procesie budowy strony, warto przedstawić… najczęstsze wyzwania, z którymi się mierzą. Przekonasz się, że na web developmencie nie warto oszczędzać.
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.