Pozycjonowanie

Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

3 min czytania
Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

Linki prowadzące do Twojej strony internetowej mają spore znaczenie pod kątem jej pozycji w wynikach wyszukiwania – są jednym z trzech najważniejszych elementów w optymalizacji pod kątem SEO. W konsekwencji wiedza o tym, jak sprawdzić linki do strony okazuje się niezbędna zarówno dla właścicieli witryn, jak i specjalistów zajmujących się pozycjonowaniem. W tym artykule omówimy, jak dokładnie to zrobić, jakie narzędzia są przydatne i dlaczego warto regularnie analizować linki prowadzące do Twojej strony.

Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

Źródło: https://img.freepik.com/free-vector/global-network-icon_98292-4426.jpg?t=st=1722850760~exp=1722854360~hmac=eff770a915855d57a0c2fcd22a0223aa9f9d277728056fe2d22a47ffe56a86f7&w=1380

Rola linków w SEO

Zanim przejdziemy do samego sprawdzania linków, warto zrozumieć, dlaczego okazują się one tak ważne w kontekście SEO

Odnośniki prowadzące do Twojej witryny, zwane backlinkami, są postrzegane przez wyszukiwarki jako forma rekomendacji. Im więcej wartościowych i wiarygodnych linków prowadzi do Twojej witryny, tym większa szansa, że zostanie ona uznana za autorytatywną i wiarygodną.

Zapamiętaj!

Link zewnętrzny prowadzący do strony to inaczej również backlink.

Jak sprawdzić linki do strony – rekomendowane narzędzia

Istnieje wiele narzędzi, które pomogą Ci sprawdzić link do strony. Spośród popularnych rozwiązań możemy wyróżnić:

Google Search Console

Bezpłatne narzędzie od Google, które dostarcza podstawowych informacji o linkach prowadzących do Twojej strony. W zakładce “Linki” znajdziesz informacje o zewnętrznych i wewnętrznych odnośnikach, stronach z największą liczbą linków oraz tekstach kotwiczących (tzw. anchor textach).

Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

Zdj 1. Analiza linków w Google Search Console.

Źródło: search.google.com.

Ahrefs

Jedno z najpopularniejszych narzędzi w branży SEO. Umożliwia zaawansowaną analizę linków, w tym ich jakości, źródeł oraz historycznych zmian w profilu linków.

Zobacz  Lead Nurturing krok po kroku – poradnik

Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

Zdj 2. Analiza profilu linkujących domen w Ahrefs.

Źródło: app.ahrefs.com

Ubersuggest

Kompleksowe narzędzie SEO, oferujące szeroką gamę funkcji, w tym analizę backlinków. Ubersuggest pozwala także na porównanie profilu linków z konkurencją.

Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

Zdj 3. Kompleksowa analiza backlinków w Ubersuggest.

Źródło: app.neilpatel.com.

Moz Link Explorer

Narzędzie dostarczające szczegółowych informacji o linkach prowadzących do Twojej strony, w tym o wskaźnikach typu Domain Authority (DA) i Page Authority (PA).

Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

Zdj 4. Porównanie najważniejszych informacji odnośnie linkowania w Moz Link Explorer.

Źródło: analytics.moz.com/pro/link-explorer/home

Jak sprawdzić linki zewnętrzne do strony?

Linki zewnętrzne to takie, które prowadzą do Twojej strony z innych witryn. Aby rozpocząć sprawdzanie linku, możesz skorzystać z wcześniej wspomnianych narzędzi. 

Dla przykładu, używając Moz Link Explorer, wystarczy wpisać adres URL w okienko “Check Your Backlinks For Free”, a następnie poczekać na wygenerowanie istotnych informacji.

Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

Zdj 5. Analiza linków w witrynie.

Źródło: analytics.moz.com/pro/link-explorer/home

Po zalogowaniu się do narzędzia i rozpoczęciu okresu próbnego zweryfikujesz kompleksowo cały profil odnośników w swojej domenie (w tym tzw. broken links).

Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

Zdj 6. Analiza profilu odnośników domeny.

Źródło: analytics.moz.com/pro/link-explorer/home

Jak sprawdzić ilość linków do strony?

W celu sprawdzenia ilości linków do strony warto skorzystać z narzędzia Ubersuggest.

Po wejściu w sekcję Backlinks Overview i wpisaniu adresu swojej domeny sprawdzisz zarówno ogólną liczbę backlinków, jak i odnośników NoFollow.

Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

Zdj 7. Analiza linków witryny w Ubersuggest.

Źródło: app.neilpatel.com.

Pamiętaj jednak, że analiza ilości linków to tylko jeden z elementów oceny profilu linków. Ważniejsza od samej liczby jest ich jakość. Przy ocenie ilości linków, warto zwrócić uwagę na:

  • różnorodność źródeł linków – odnośniki powinny pochodzić z różnych domen (świadczy to o naturalnym i zdrowym profilu linków);
  • anchor text, czyli tekst kotwiczący – warto analizować, jakie frazy są używane w linkach prowadzących do Twojej strony, dbając o ich naturalność;
  • wskaźnik nofollow – linki oznaczone jako nofollow nie przekazują “mocy SEO”, ale nadal są wartościowe w budowaniu różnorodnego profilu linków.
Zobacz  Czym jest Latent semantic indexing (LSI keywords) w SEO?

Jak sprawdzić linki prowadzące do strony i kiedy to robić?

Analiza linków prowadzących do Twojej strony powinna być przeprowadzana regularnie. Można to zrobić za pomocą narzędzi typu Ahrefs, SEMrush czy Moz Link Explorer. Umożliwiają one dokładną analizę nie tylko ilości, ale także jakości linków, ich pochodzenia oraz ewentualnych zagrożeń.

Jak sprawdzić linki do strony – wyjaśniamy

Zdj 8. Sekcja w Ubersuggest pozwalająca przeanalizować utracone i zdobyte linki w konkretnych okresach.

Źródło: app.neilpatel.com.

Podsumowanie

Regularne monitorowanie profilu linków jest ważne pod kątem utrzymania dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania. Warto również zwrócić uwagę na link building, czyli proces zdobywania nowych, wartościowych linków do swojej strony. Dzięki temu możesz budować autorytet swojej witryny i poprawiać jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 2.7 / 5. Liczba głosów: 30

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy