W bazach danych giganta z Doliny Krzemowej kryje się więcej informacji na Twój temat, niż Ci się wydaje. Jeśli martwisz się o swoje dane — lub chcesz spersonalizować swoje doświadczenia z wyszukiwarką na własnych zasadach — w każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia prywatności. Wyjaśniamy, jak wyczyścić historię wyszukiwania w Google — zapraszamy do lektury.
Jakie dane Google zbiera na nasz temat?
Można by się było zastanawiać, który z technologicznych gigantów wie o nas najwięcej — Google czy Facebook. W każdym razie — obie firmy dysponują ogromnymi bazami danych, notującymi w zasadzie każdą podejmowaną przez nas aktywność — i nie jest to chyba dla nikogo tajemnicą.
Jeżeli chodzi o Google — wyszukiwarka zapamiętuje nie tylko zapytania wpisane w pasku wyszukiwania, ale także to, na które strony wchodzimy najczęściej — i ile spędzamy na nich czasu. Jakimi schematami zachowań się kierujemy — i jakie są nasze preferencje (i potrzeby) zakupowe. Dzięki temu, że większość z nas jest zalogowana na koncie Google przez prawie cały czas — amerykańska firma może łączyć ze sobą nasze zachowania nie tylko z samej wyszukiwarki, ale także z Gmaila, YouTube’a czy w zasadzie całego ekosystemu Androida.
Jaki jest tego cel? Po części chodzi o to, aby każdemu użytkownikowi usług Google dostarczyć spersonalizowane, dostosowane do naszych potrzeb doświadczenia. Wystarczy wspomnieć o algorytmie YouTube’a — który wyjątkowo celnie trafia w gusta użytkowników i z reguły doskonale wie, co (prawdopodobnie) chciałbyś obejrzeć. Co więcej, nasze dane — w pewnym sensie — wpływają na pozycjonowanie Google; wyszukiwarka wykorzystuje bowiem historię aktywności do tworzenia spersonalizowanych wyników wyszukiwania. Z innej strony, bez tak głębokiej personalizacji nie byłoby sukcesu… sieci reklamowej Google — na pewno przekonałeś się o tym nie raz, widząc tzw. śledzące reklamy.
I oczywiście — nie każdy czuje się z tym komfortowo. Jeśli więc wolałbyś, by Twoja wyszukiwarka była „czystą kartą” — możesz po prostu usunąć (lub wyłączyć!) historię wyszukiwania.
Jak usunąć historię przeglądania stron internetowych?
Zanim o Google — historię przeglądania zapamiętują również przeglądarki. Możemy ją wyczyścić w każdym momencie.
W przypadku przeglądarki Google Chrome należy:
- otworzyć menu w prawym górnym rogu okna przeglądarki (oznaczone trzema kropkami)
- wejść w Ustawienia;
- znaleźć zakładkę Prywatność i bezpieczeństwo;
- wybrać opcję Wyczyść dane przeglądania.
Gwoli ścisłości — w innych przeglądarkach, na przykład w Firefoxie, wygląda to praktycznie tak samo.
Co ważne, ustawienia prywatności każdej z popularnych przeglądarek pozwalają usunąć nie tylko samą historię wyszukiwania, ale także: pliki cookie, zapisane w pamięci podręcznej obrazy i pliki, dane logowania czy ustawienia witryn. Większość umożliwia także kompletne wyłączenie historii przeglądania lub jej regularne „czyszczenie” po każdym wyłączeniu przeglądarki.
Jak usunąć naszą aktywność z Google?
Usunięcie danych z przeglądarki nie wpływa jednak w żaden sposób na historię naszej aktywności w Google. Nią musimy zająć się osobno, z poziomu konta Google.
Ustawienia konta ukryte są pod opcją Zarządzaj kontem Google, którą znajdziesz klikając na swoje zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu strony głównej wyszukiwarki (ale też pozostałych usług Google, np. YouTube czy Gmaila).
Na marginesie, jeśli nie wiesz, gdzie jest historia w Google na telefonie — najprościej będzie wejść w aplikację Google, gdzie znów (w prawym górnym rogu) czeka ikonka Twojego konta i opcja Zarządzaj kontem Google.
Następnie, znajdź zakładkę Dane i prywatność — i przejdź do sekcji Czynności, które wykonywałeś, i miejsca, które odwiedziłeś.
Zdj 1. Panel zarządzania historią wyszukiwania i aktywności jest dość czytelny — a samo Google na każdym kroku wyjaśnia, do czego wykorzstuje nasze dane.
Źródło: opracowanie własne
W tym miejscu możesz między innymi:
- określić, czy Google ma zapisywać historię Twojej aktywności w swoich usługach i aplikacjach (czyli całkowicie wyłączyć historię wyszukiwania);
- wyświetlić szczegóły swojej aktywności i usunąć pojedyncze hasła wyszukiwane w Google (opcja Moja aktywność);
- wyłączyć spersonalizowane wyniki i podpowiedzi w wyszukiwarce;
- ograniczyć wyświetlanie reklam spersonalizowanych, a nawet… ręcznie wskazać, jakiego rodzaju reklamy chcesz widzieć, a jakiego – nie (Moje centrum reklam).
A jeśli zastanawiasz się, jak usunąć całą aktywność w Google — tę opcję również znajdziesz klikając w panel Moja aktywność, w zakładce Usuń aktywność według.
Zdj 2. Panel Google Moja aktywność to pełen zapis Twojej historii korzystania z usług amerykańskiego giganta — jeśli tylko pozwoliłeś mu ją przechowywać.
Źródło: opracowanie własne
W zakładce Aktywność w internecie i aplikacjach będziesz mógł także wybrać opcję automatycznego usuwania zapisów historii aktywności starszych niż 3, 18 lub 36 miesięcy.
Podsumowanie
Google bardzo chętnie korzysta z naszych danych do personalizacji wyników wyszukiwania czy wyświetlanych reklam. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by tę możliwość ograniczyć — lub dostosować do naszych preferencji. Z naszego doświadczenia — jako agencja marketingowa — wiemy, że gromadzona przez lata historia aktywności może wywołać więcej chaosu, niż korzyści — i dlatego warto ją, od czasu do czasu, czyścić. I dla własnego komfortu, i dla bezpieczeństwa.