Statystyki pokazują, że ponad 90% stron internetowych na świecie korzysta z języka HTML. To prawdziwy fenomen. W tym artykule wskażemy Ci, jakie są podstawy tego języka i jakie ma on zastosowanie. Wiedza, czym jest HTML, a także jak działa to absolutna podstawa dla programistów stron internetowych. Sprawdź artykuł!
Czym jest HTML?
HTML jest technologią, która służy do tworzenia stron internetowych. To również skrót od Hyper Text Markup Language. Po polsku oznacza to hipertekstowy język znaczników. Wspomnianą nazwę można także rozbić na czynniki pierwsze. W takiej sytuacji słowa oznaczają po kolei:
- HyperText (hiperłącze, czyli tekst, który zawiera odniesienie do innego tekstu lub strony. Pozwala to jednym kliknięciem przejść do dowolnego miejsca w Internecie),
- Markup (znacznik jest używany do sterowania wyglądem strony oraz jej funkcjonalnościami. Możliwe jest również zmienienie kolorów tła lub wyboldowanie tekstu albo wstawienie grafiki).
- Language (po prostu język, HTML podobnie jak wszelkie języki ma własną składnię oraz alfabet).
Pamiętaj o tym, że język HTML nie jest typowym językiem programowania. Nie ma bowiem klasycznych instrukcji warunkowych tak jak na przykład JavaScript lub Python. Nie może również oceniać wyrażeń, a także wykonywać obliczeń. Za pomocą języka HTML nie jest także możliwe pobieranie danych wejściowych oraz generowanie wyjściowych.
Historia języka HTML
W roku 1991 została napisana pierwsza wersja języka HTML. Jego zaczątki pojawiły się jednak znacznie wcześniej. Mówi się o tym, że ojcem języka HTML jest Tim Berners Lee. To nie tylko fizyk, ale również ceniony i wyróżniany na całym świecie informatyk. Człowiek ten stworzył prototyp języka HTML o nazwie „Enquire”. Pomimo że nigdy nie został on opublikowany, stanowił podstawę późniejszego rozwoju.
Przeczytaj także: SEO i Pozycjonowanie
Język HTML — struktura
Być może chcesz zobaczyć, jak wygląda struktura języka HTML. Jeżeli tak, to wejdź na dowolną stronę internetową, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolne miejsce i wybierz „Wyświetl źródło strony” albo „Pokaż kod źródłowy”. Nazwa przycisku może różnić się w zależności od przeglądarki. Jeżeli to zrobisz, wyświetlą się całe bloki kodu źródłowego. To właśnie jest kod HTML. Ma on zatem postać zwykłego tekstu z odpowiednimi adnotacjami, ale zawiera również znaczniki, które składają się z atrybutów.
Jeżeli chcesz zgłębić tajniki kodu HTML, w sieci istnieje mnóstwo darmowych opracowań. Naprawdę warto to zrobić, bo na bazie tego języka powstała zdecydowana większość stron internetowych. Jeżeli z kolei zależy Ci na stworzeniu w pełni profesjonalnej strony internetowej, ale nie masz chęci ani czasu na zgłębianie języka HTML, możesz powierzyć usługę wykonania witryny sprawdzonej agencji SXO.
Zastosowanie języka HTML
Język HTML jest przede wszystkim darmowy. W związku z tym można używać go powszechnie do tworzenia stron internetowych. Służy on między innymi do definiowania struktury oraz układu witryny, jej wyglądu, a także wszelkich funkcji specjalnych. Dzięki HTML możliwe jest między innymi:
- formatowanie dokumentów internetowych,
- tworzenie nawigacji internetowej za pomocą linków do innych stron internetowych, które są w tej samej lub innej domenie,
- osadzanie na stronach internetowych obrazów, plików audio, filmów oraz multimediów.
Nic dziwnego, że pomimo upływu lat od powstania języka HTML wciąż cieszy się on tak dużym powodzeniem.
Język HTML — podsumowanie
Język HTML to absolutna podstawa tworzenia stron internetowych. Pomimo że aktualnie wiele z nich opartych jest na systemach zarządzania treścią i da się stworzyć witrynę bez wykorzystania HTML, warto zgłębić jego tajniki. W przypadku gdy chcesz mieć własną stronę www i z jakichś powodów nie jesteś zainteresowany nauką języka znaczników, możesz skorzystać z usług sprawdzonej agencji SXO. Wtedy uzyskasz gwarancję, że Twoja witryna będzie w stu procentach dopracowana.