Na skróty
Sposoby na reklamę dzieli się na te tradycyjne i nowe. Alternatywnie nazywa się je także niekiedy mediami analogowymi i mediami cyfrowymi. Uwarunkowania medialne dzisiejszych czasów i aktualny profil przeciętego odbiorcy każe sugerować, że stawianie na przekaz internetowy ma największą wartość i uzasadnienie. Jest za tym wiele argumentów, z którymi ciężko się nie zgodzić. Media tradycyjne takie jak radiofonia, telewizja, prasa, film czy mowa dalej natomiast mają swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym. Kampanie radiowe i telewizyjne z pewnością warto rozważyć, ale kiedy? Jakie są ich plusy i minusy? W jakich sytuacjach lepiej pozostać przy kampaniach reklamowych online oraz pozycjonowaniu?
W reklamach radiowych, kluczowe jest skupienie się na konkretnej grupie docelowej. Dla przykładu – jeśli nagramy spot, w którym będziemy reklamować mieszkania w Poznaniu można założyć, że przekazem zainteresują się osoby w średnim wieku od 35-55 lat. Nie będą to przecież studenci, których z reguły jeszcze nie stać na taką inwestycję lub osoby starsze. Bazując na przykładzie Poznania, najbardziej racjonalne byłoby postawienie na rodziców inwestujących w mieszkanie dla dzieci na studia lub po prostu młode rodziny. Warto więc zastanowić się jak może wyglądać przeciętny dzień tej grupy i na tej podstawie zaplanować reklamę. W radio z pewnością atrakcyjnym czasem emisji wszelkich reklam i spotów są godziny poranne od 7.00 – 9.00, ale niekoniecznie w tym przypadku będzie to plusem. Należy dobrze przeanalizować codziennie czynności grupy, do których kierowany jest przekaz. Czasem te mniej oczywiste rozwiązania okazują się najbardziej skuteczne. Kampanie w radio oparte są tylko na dźwięku. Wobec tego niezbędna jest nie tylko sama treść informacji, ale także jej melodyjność, dźwięczność. Reklamy w radio czy telewizji wymagają przeprowadzenia badań, skonstruowania komunikatu, zatrudnienia aktorów lub lektorów, czasu na nagrania i edycję. Ponadto czas antenowy nie jest tani – trzeba brać też pod uwagę stację, na której warto się reklamować. Reklama w radio jest droga, ponieważ każdorazowe jej puszczenie wiąże się z wyższą opłatą. Trudno też weryfikować to, jakie są jej efekty. Tym bardziej, jeśli jest to jedynie jeden ze sposobów na reklamę.
Kampanie reklamowe w telewizji są nieco trudniejsze do realizacji. Głównie dlatego, że są znacznie droższe i raczej zarezerwowane dla tych większych graczy. Przyjmuje się, że ten najdroższy czas emisji dla reklam w telewizji oscyluje wokół dzienników wieczornych i seriali obyczajowych. W pozostałych godzinach reklama będzie nieco tańsza i w większej mierze zależna od kanału. Cena jest zależna także od tego czy dana reklama pojawia się na początku przerwy reklamowej, w środku, czy na jej końcu. Mózg człowieka ma w zwyczaju intensywniej rejestrować bodźce na początku i końcu przerwy. Warto o tym pamiętać. Ponownie przeanalizuj więc swój budżet i przemyśl, do kogo chcesz trafić. Jeśli sprzedajesz produkt, którym może się zainteresować wybrana grupa konsumencka, nie stawiaj na mainstreamowy kanał w celu jego reklamy. To byłoby zupełnie nieopłacalne. Podstawową zaletą kampanii reklamowych w TV jest jednak to, że ich charakter jest najmocniej perswazyjny spośród wszystkich innych mediów. Czy nie jest tak, że przypuszczalnie 90% haseł reklamowych znasz właśnie z telewizji? Warto więc spróbować dopasować swój budżet do racjonalnej strategii. Medium telewizyjne jest bardzo dobrze zbadane, co z pewnością Ci w tym pomoże. Pomiary telemetryczne Nielsen Audience Measurement oraz TNS OBOP wskażą Ci dane psychograficzne i demograficzne widowni, która odbiera sygnały w danych odcinkach czasowych. Możesz także poznać poziom dotarcia swoich spotów reklamowych i na tej podstawie modyfikować strategię i sukcesywnie zwiększać jej efektywność. Reklama w telewizji jest najbardziej opłacalna, gdy chcesz mocno wypromować nowy produkt.
Liczba kupowanych egzemplarzy prasy drukowanej spada, książki zastępowane są e-bookami, coraz więcej rodzin decyduje się na brak telewizji w domu, a zamiast radia w samochodzie słucha się własnoręcznie przygotowanych playlist… Przykładów sukcesywnego wypierania mediów tradycyjnych przez nowe można wymieniać bez końca. Proporcje się zmieniają, ale nie tak drastycznie, jak kiedyś zapowiadano. Telewizja okazała się być dużo mocniej zakorzeniona w tradycji i mentalności ludzkiej, niż przypuszczano. Paradoksem wydaje się fakt, że mimo wszystko to radio i telewizja należą do mediów opiniotwórczych i jeszcze długo tak pozostanie. Jednak dotyczy to jedynie konkretnych grup odbiorców. Młodsze pokolenia, a także osoby w średnim wieku chętniej korzystają z zasobów internetowych. Treści online i mobile mamy na wyciągnięcie ręki i sięgamy po nie w każdym dogodnym dla nas momencie. Warto jednak zauważyć, że to komunikaty i informacje z mediów tradycyjnych docierają do nas w sposób niekontrolowany. Odbieramy je wszystkimi bodźcami z otoczenia. Mimo że dzieje się to najczęściej w sposób nieświadomy, to niewątpliwie wpływa to na nasze decyzje podejmowane racjonalnie. Nadawca tworząc treść, którą planuje przekazać za pomocą medium tradycyjnego, musi mieć jednak świadomość, że prawdopodobnie trafi ona do mniej sprecyzowanej grupy odbiorców. Podsumowując, jeśli będziesz trzymać się podstawowego przykazania, jakim jest ścisła koncentracja na grupie docelowej, to reklamy w radiu i kampanie reklamowe w telewizji z pewnością mogą się opłacić. Wpłynie też na to zmniejszająca się konkurencja w tym medium. Jednak to opcja dla firm z dużym budżetem.
Obecnie coraz więcej osób korzysta z internetu, a liczne badania pokazują, że coraz więcej ludzi ufa zakupom internetowym. Pandemia sprawiła, że wiele grup społecznych przeniosło się do internetu z konieczności, ale szybko odkryło jego zalety. Zdecydowanie podstawą powinno być pozycjonowanie oraz inwestycja w UX i Adsy. Telewizja oraz radio mogą być uzupełnieniem. Pamiętaj, że jeśli ktoś obejrzy Twoją reklamę w telewizji i zechce wyszukać Cię w internecie, to wpisze w Google Twój produkt lub nazwę firmy. Bez skutecznego pozycjonowania nie osiągniesz wysokich wyników sprzedaży – klient z Twojej reklamy trafi do konkurencji!