Kariera w marketingu

Kim jest Product Manager? Obowiązki i zadania

3 min czytania
Kim jest Product Manager? Obowiązki i zadania

Stanowisko Product Managera to idealne miejsce dla kogoś, kto chce pracować na pograniczu marketingu, IT oraz świata biznesu — i poczuć, że ma realny wpływ na sukces flagowych produktów firmy. Jaką rolę w organizacji zajmuje Product Manager i co należy do jego obowiązków? Odpowiadamy. 

Kim jest Product Manager?

W bardzo dużym skrócie — Product Manager to opiekun produktu. Człowiek, który czuwa nad nim przez cały cykl jego życia, dba o wdrożenie jego wizji i zarządza oczekiwaniami wszystkich interesariuszy: od przełożonych, przez zespoły z innych działów firmy po końcowych klientów.

Pierwszym celem Product Managera jest maksymalizowanie wartości produktu dla swojej organizacji. Innymi słowy — zapewnienie jej jak najwyższych zysków, przy jednoczesnej satysfakcji klientów. 

Drugim zaś — jak na menedżera przystało — jest koordynowanie pracy wszystkich zespołów, które zajmują się danym produktem. Product Manager pełni rolę „pośrednika” między inżynierami, projektantami, specjalistami od marketingu (na przykład SXO) i obsługi klienta, dbając o to, by współpraca między nimi na każdym etapie cyklu życia produktu przebiegała w sposób harmonijny. 

„Menedżerowie produktu” główną rolę odgrywają w branży IT — dbając o rozwój produktów cyfrowych — oraz w branży produktów szybkozbywalnych (FMCG), czyli tych, które znajdziemy w każdym sklepie.

Co odróżnia Product Managera od Project Managera oraz Product Ownera?

Samo określenie Product Manager dosyć często jest mylone z dwoma innymi pozycjami: Project Managera oraz Product Ownera. W rzeczywistości każda z tych ról jest skupiona na nieco innych obszarach rozwoju produktu.

  • Project Manager — zarządza realizacją poszczególnych projektów związanych z produktem. W porównaniu do Product Managera jest to rola „węższa” — obejmująca konkretny fragment cyklu życia produktu, a nie jego całość. Zadania Project Managera z reguły mają charakter operacyjny — sprowadzają się do zarządzania zasobami, zespołami i, oczywiście, czasem.
  • Product Owner — jest autorem wizji produktu; osobą odpowiedzialną za jego strategiczny kierunek. W organizacjach, w których istnieje rola zarówno Product Ownera, jak i Product Managera, do zadań tego drugiego należy wdrożenie wizji oraz planu nakreślonego właśnie przez Product Ownera.
Zobacz  SEO writing — najważniejsze porady pisania pod Google

W porównaniu do nich rola Product Managera jest prawdopodobnie najszersza. W wielu firmach, zwłaszcza tych mniejszych, „PM” łączy role obu wymienionych pozycji, angażując się w rozwój produktu od etapu kreacji do jego ewentualnego wycofania z rynku.

Zakres obowiązków Product Managera

Z tego też wynika fakt, że trudno jest jednoznacznie opisać zadania Product Managera. Zakres jego obowiązków różni się diametralnie w zależności od struktury i wielkości firmy oraz, przede wszystkim, rodzaju rozwijanego produktu. 

Podstawowy zakres obowiązków Product Managera w większości firm wygląda jednak następująco:

  • prowadzenie badań i analiza rynku — pozycji firmy, jej konkurentów, docelowych grup konsumenckich oraz ich potrzeb;
  • kreacja pomysłów na nowe produkty — lub rozwój funkcjonalności tych już wprowadzonych na rynek;
  • opracowanie szczegółowego planu rozwoju produktu (tzw. backlog) — na podstawie wizji i strategii, potrzeb klientów oraz dostępnych zasobów;
  • koordynacja prac nad rozwojem produktu — na każdym etapie jego życia;
  • zarządzanie oczekiwaniami — czyli „balansowanie” pomiędzy interesami kierownictwa, własnych zespołów oraz klientów;
  • komunikacja z otoczeniem — dostarczanie interesariuszom informacji o postępach prac nad produktem, kluczowych decyzjach, wynikach i prognozach;
  • praca nad strategią sprzedaży — opracowanie planu sprzedażowego, polityki cenowej i sposobów dotarcia do klienta końcowego.

Dobry Product Manager powinien więc wyróżniać się przede wszystkim holistycznym podejściem do swoich zadań. Jako osoba, która znajduje się w samym centrum prac nad produktem, musi być w stanie połączyć ze sobą całą paletę sprzecznych celów i oczekiwań ze strony interesariuszy — i być, w praktyce, „ambasadorem” swojego produktu.

Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy