Według Stowarzyszenia Architektów Polskich liczba architektów z uprawnieniami wynosi w Polsce około 13 tysięcy. Może wydawać się, że to niewiele, ale to i tak przekłada się na sporą konkurencję – szczególnie w dużych miastach. Jeśli chcesz dotrzeć do odbiorców w swojej okolicy, zainwestuj w reklamę w internecie. Sprawdź, jak możesz promować usługi w sieci.
Reklama dla architektów – jakie działania przyniosą efekt Twojemu biznesowi?
W sieci możesz promować przeróżne usługi, np. koordynację prac budowlanych, projektowanie wnętrz, krajobrazu, budynków mieszkalnych, kościołów, lotnisk i wielu różnych obiektów. Podstawą jest oczywiście przygotowanie profesjonalnej strony WWW, na której usługi zostaną opisane w odrębnych zakładkach. Z pewnością ofertę kierujesz do mieszkańców określonego miasta lub okolicy, a może różnych miast. To ważne nie tylko dla widoczności strony w Google. Jak możesz dotrzeć do zainteresowanych ofertą przez Internet?
Pozycjonowanie lokalne
Czy wiesz, że aż 68% doświadczeń online rozpoczyna się od wyszukiwarki? To oznacza, że internauta, który szuka usługi, produktu lub porady, zacznie poszukiwania od Google, które ma w Polsce ponad 90% udziału w rynku. Nie inaczej jest w przypadku usług architekta. Aby jednak klienci mogli odnaleźć Twoją ofertę w Google, postaw na pozycjonowanie. Wyszukiwarka daje Ci możliwość osiągnięcia widoczności w organicznych wynikach nawet dwukrotnie – w obu przypadkach niezbędne są inne działania.
Pozycjonowanie strony WWW w wynikach lokalnych
Masz witrynę firmową? Zanim osiągnie wysokie pozycje w Google, minie trochę czasu. Oto działania niezbędne do osiągnięcia widoczności:
- Optymalizacja techniczna – witryna musi być dostosowana do wymagań algorytmu Google. Oznacza to jej sprawdzenie pod kątem wielu elementów, które mają wpływ na zajmowane pozycje. Obejmuje m.in. usunięcie błędów związanych z indeksowaniem, wprowadzenie odpowiednich przekierowań, wdrożenie szyfrowanego połączenia, wygenerowanie mapy witryny i dodanie jej adresu w Google Search Console, i wiele innych działań.
- Content marketing – opracuj treści zoptymalizowane pod słowa kluczowe. Dotyczy to każdej podstrony serwisu. Powinny się na niej znaleźć odpowiednie frazy, w konkretnych miejscach, gdyż to niezbędne dla uzyskania widoczności w Google.
- Link building, czyli pozyskiwanie odnośników prowadzących do Twojej strony. Powinny to być przede wszystkim odsyłacze z witryn powiązanych tematycznie z branżą i lokalizacją.
Czy jednak na pewno warto inwestować w pozycjonowanie? Zerknij na poniższą grafikę, która pokazuje, ile wynosi wskaźnik konwersji różnych działań marketingowych w sieci w branżach B2C i B2B. Jak widzisz, SEO się zdecydowanie wyróżnia.
Źródło: https://firstpagesage.com/reports/digital-marketing-conversion-rate/
Pozycjonowanie Profilu firmy w Google
Wyszukiwarka daje Ci drugą okazję do pozyskiwania klientów. Zwróć uwagę, że w wynikach Google na zapytania lokalne wyświetlają się nie tylko standardowo strony WWW, ale również tzw. trzypak z Google Maps, tak jak na poniższej grafice.
Aby Twoja marka mogła być wśród nich widoczna, musisz przede wszystkim założyć darmowy Profil Firmy w Google, a następnie go zoptymalizować. W tym przypadku znaczenie mają zupełnie inne działania niż przy pozycjonowaniu strony. Przede wszystkim wypełnij profil danymi – umieść produkty, usługi czy godziny otwarcia. Pozyskuj opinie, które klienci powinni dodawać w profilu. Na witrynie firmowej umieść mapę Google, na której wyznaczona jest siedziba Twojej firmy. To tylko wybrane działania, które są niezbędne. Warto optymalizować profil – może Ci to przynieść wiele zapytań.
Google Ads, czyli reklama w wynikach wyszukiwania i nie tylko
Google posiada największy system reklamowy na świecie. Dzięki Google Ads możesz reklamować się w wynikach wyszukiwania, Gmailu, na Youtube oraz stronach należących do sieci Google Adsense. To działania, które powinny towarzyszyć pozycjonowaniu, ponieważ ich efekty możesz zauważyć już w dniu rozpoczęcia kampanii. Średni wskaźnik konwersji dla takich działań wynosi 2,35%.
Facebook Ads i inne działania na Facebooku
W lutym 2025 roku Facebook odwiedziło ponad 17 mln Polaków. Ten serwis daje Ci kilka możliwości dotarcia do klientów, np. przez fanpage. Dzięki niemu możesz komunikować się z klientami i docierać do nowych odbiorców. Inną możliwością są grupy – załóż własną albo dotrzyj do użytkowników na już istniejących. Bardzo pomocny jest również system Facebook Ads, który pozwoli bardzo precyzyjnie określić, komu mają się wyświetlać reklamy, łącznie z ich wiekiem, miejscem zamieszkania, płcią i nie tylko.
To tylko wybrane działania, które mogą przynieść efekty. Weź pod uwagę również systemy reklamowe innych serwisów społecznościowych czy też e-mail marketing.