Najpopularniejsze frameworki JavaScript
3 min
3 min
Na skróty
JavaScript, mimo naprawdę długiej (bo prawie trzydziestoletniej) historii, wciąż jest jednym z najpopularniejszych języków programowania — i podstawą pracy każdego “frontendowca”. Bardzo możliwe, że jest to także język posiadający największą ilość frameworków, czyli ułatwiających pisanie powtarzalnych, schematycznych elementów kodu „nakładek” dla programistów. Przedstawiamy najpopularniejsze frameworki JavaScript… i kilka innych, na pierwszy rzut oka podobnych rozwiązań.
Słowo framework po polsku oznacza strukturę. I już to stanowi bardzo dobry opis tego, jaką rolę w środowisku programistycznym odgrywają właśnie frameworki. Tworzą one bowiem „szkielet” kodu — są schematem, który programista może wypełniać własnym kodem oraz modyfikować (choć tylko w pewnym zakresie).
Frameworki JavaScript (podobnie jak i innych języków) mają za zadanie uprościć pracę programisty i ograniczyć ilość błędów. Każdy framework jest zbudowany z modelowych wręcz fragmentów kodu — w stu procentach ze sobą kompatybilnych. Odpowiadają one zazwyczaj za najbardziej powtarzalne, typowe dla wielu aplikacji funkcje — pracującemu z frameworkiem programiście pozostaje jedynie dodanie komponentów, które rozbudują gotową strukturę i uzupełnią ją o specyficzne dla danego projektu funkcjonalności.
Co ważne, frameworki narzucają programiście odgórnie architekturę projektu — to odróżnia je od bibliotek, będących zbiorami gotowych już funkcji, którymi programista może swobodnie uzupełniać swój kod. Mówiąc innymi słowami — biblioteka jest wywoływana przez programistę, który z kolei jest wywoływany przez framework. Warto o tym wspomnieć, ponieważ wiele osób używa pojęć framework i biblioteka zamiennie — sami zresztą o jednej bibliotece JavaScript opowiemy.
Niemal każdy artykuł na temat frameworków JavaScript zaczyna się od Reacta, który… frameworkiem nie jest. Co prawda wielu programistów twierdzi inaczej — bo rzeczywiście, React działa nieco podobnie do tradycyjnie rozumianych frameworków. Oferuje jednak na tyle dużą elastyczność co do integracji z kodem, że sami twórcy uważają go za bibliotekę.
React powstał w 2011 roku z inicjatywy programistów Facebooka — do dziś zresztą jest przez firmę Marka Zuckerberga intensywnie wspierany. Od 2013 roku funkcjonuje jako oprogramowanie open source, cieszące się niesłabnącą popularnością wśród front-end developerów i zainteresowanych optymalizacją kodu strony specjalistów SXO.
Głównym zastosowaniem Reacta jest tworzenie nowoczesnych, responsywnych interfejsów użytkownika (UI). Składające się na niego komponenty wyróżniają się spośród innych rozwiązań webowych bardzo wysoką wydajnością — co świetnie sprawdza się w przypadku aplikacji i stron WWW o dużym natężeniu ruchu, pozwalając przyspieszyć ich działanie. React jest prawdopodobnie najczęściej aktualizowanym rozwiązaniem opartym na JavaScript — wymaga więc stałego poszerzania swojej wiedzy i znajomości integrowanych z nim bibliotek. Z drugiej strony, sam w sobie jest raczej łatwy do opanowania — a do tego bardzo stabilny i pozwalający na bezproblemowe przenoszenie kodu pomiędzy projektami.
Biblioteki Reacta są wykorzystywane w wielu aplikacjach webowych i mobilnych — od, oczywiście, Facebooka, po Netflixa, PayPala i Airbnb.
Tak, jak React został stworzony przez programistów Facebooka, tak za Angularem stoi inny gigant branży IT — Google. Stworzony w 2010 roku framework jest jednym z najstarszych rozwiązań dla programistów JavaScript — i najbardziej rozbudowanych. Angular pozwala tworzyć zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane strony WWW, aplikacje webowe oraz mobilne.
Działanie Angulara oparte jest na bezpośredniej ingerencji w kod HTML po stronie klienta (bez wysyłania żądań do serwera) – co czyni go bardzo przystępnym frameworkiem dla przeglądarek internetowych oraz… algorytmów Google — ma to swoje zalety z punktu widzenia SEO. Oparte na Angularze projekty są wydajne i wczytują się w dosyć krótkim czasie.
Framework od Google najczęściej wykorzystywany jest przy budowie aplikacji typu single-page (niewymagających przeładowywania w trakcie użytkownia).
Kolejnym spośród najchętniej wykorzystywanych przez programistów JavaScript rozwiązań jest Vue.js — framework, który od samego początku był oprogramowaniem open source. W porównaniu do Reacta i Angulara jest nieco “lżejszy” (jego biblioteki mają mniejszy rozmiar), co czyni go dobrym wyborem zarówno dla projektów single-page, jak i rozbudowanych aplikacji multi-page, które wymagają jak najszybszych czasów ładowania.
Ze względu na prostą strukturę kodu, Vue.js jest uważany za framework o najniższym progu wejścia spośród wszystkich popularnych rozwiązań pod JavaScript. Doceni go zarówno początkujący programista, jak i… agencja SEO — warto bowiem pamiętać, że mniej złożony kod strony ma pozytywny wpływ na pozycjonowanie.
Ciekawym frameworkiem — i młodszym od pozostałych — jest także Svelte. Podobnie jak w przypadku Vue.js, jego twórcy postawili przede wszystkim na szybkość i wydajność. Kod źródłowy interfejsu graficznego stworzonego przy pomocy Svelte może być kilkukrotnie krótszy od tego, który został napisany przy użyciu Reacta lub Angulara. Przekłada się to oczywiście na rozmiar aplikacji — co znów, jest bardzo korzystne z punktu widzenia SEO.
Co ważne, Svelte umożliwia programowanie bez określonego szablonu — co upodabnia go do quasi-biblioteki, jaką jest React. Cała architektura kodu jest oparta na tworzonych przez programistę komponentach, co zapewnia dosyć dużą elastyczność w kwestii przenoszenia kodu pomiędzy aplikacjami.
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.