Wśród przedsiębiorców można wyróżnić dwie, bardzo duże, grupy — tych, którzy nazwę dla swojej firmy wymyślili w kilka chwil i tych, którzy zastanawiali się nad nią tygodniami. Ale czas nie ma tu, tak naprawdę, znaczenia — liczy się to, czy nazwa zapadnie Twoim klientom w pamięci. Wyjaśniamy, czym jest naming… i podpowiadamy, jakim zasadami kierować się, tworząc nazwę dla swojej marki.
Naming — co to jest?
Nazwa Twojej firmy lub produktu jest tym elementem marki, z którym Twój klient będzie miał do czynienia od pierwszego kontaktu z nią aż do momentu, w którym o niej zapomni.
Naming to proces tworzenia tej nazwy — wyróżniającej Cię na rynku, dobrze oddającej charakter Twojej marki i, przede wszystkim, błyskawicznie zapadającej w pamięć. Stanowi bardzo istotną część całej strategii brandingowej, od którego pozostałe jej elementy są w dużej mierze uzależnione. Bo z jednej strony nazwa powinna kryć w sobie najważniejsze cechy marki, a z drugiej — będzie towarzyszyła wszystkim sloganom reklamowym i stanowiła kluczowy element identyfikacji graficznej.
I dlatego też proces namingu jest o wiele bardziej czasochłonny, niż się wydaje. Liczy się bowiem nie tylko kreatywność, ale też doskonałe zrozumienie klienta i samej marki.
Dlaczego naming marki ma tak duże znaczenie?
Raz wybrana nazwa będzie towarzyszyć Twojej marce przez długie lata — po prostu. O ile w przypadku raczkujących dopiero firm można pozwolić sobie na „próby i błędy”, tak marki, które działają na rynku już od dłuższego czasu — są do swojej nazwy niemal przywiązane.
Ewentualny rebranding oznacza bowiem utratę części wypracowanego wcześniej „kapitału” wizerunkowego, a i tak… może nie przynieść oczekiwanej rewolucji. Brand marketing zna przecież wiele przykładów firm, które oficjalnie dokonywały tzw. renamingu, a mimo to, w świadomości odbiorców wciąż pozostają pod „starą” nazwą. Najprostszy przykład — platforma X, która nie jest w stanie się oderwać od rozpoznawanej przez wszystkich nazwy Twitter.
Tworząc nazwę dla swojej marki trzeba więc myśleć przyszłościowo. Nazwa wybrana raz, a dobrze, będzie niosła na swoich barkach nie tylko charakter Twojej marki, ale też zaufanie, jakim darzą ją Twoi klienci. Nazwa budząca negatywne skojarzenia — lub zupełnie się niewyróżniająca — może w przyszłości stać się dla Twojej firmy ciężarem, którego trudno będzie się pozbyć.
Co sprawia, że nazwa marki zapada w pamięć?
Aby naming firmy był skuteczny, cały proces tworzenia nazwy musi być dobrze przemyślany. Branding to bowiem jednocześnie sztuka i… nauka, mająca swoje konkretne zasady. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
- dobra nazwa to nazwa oryginalna — taka, której nie da się pomylić z żadną inną marką. Podstawowym celem brandingu jest przecież odróżnienie się od bezpośredniej konkurencji — unikalność nazwy musi być więc na pierwszym miejscu;
- im prostsza nazwa, tym lepsza — klienci nie mogą mieć problemu ze wpisaniem nazwy Twojej marki w Google lub jej wymówieniem (Leroy Merlin to wyjątek, nie reguła!);
- nazwa to tylko jeden z elementów wizerunku marki — i dlatego też warto pomyśleć, jak będzie prezentowała się w towarzystwie logo firmy lub na materiałach promocyjnych. Duże znaczenie ma nawet… czcionka, jaką ją zapiszesz;
- nazwa powinna być uniwersalna, elastyczna i trwała — to znaczy, musi być równie skuteczna i w kraju, i za granicą; gotowa na ewentualne rozszerzenie zakresu usług Twojej firmy oraz zmiany rynkowych trendów; kierowanie się trendami z zasady nie jest w przypadku namingu najlepszym pomysłem.
Nie wspomnieliśmy o jednej kwestii — znaczeniu samej nazwy. Pominęliśmy ją celowo, ponieważ dla zwykłego klienta to, jaka historia lub przesłanie stoi za nazwą Twojej marki… nie jest wcale zbyt istotne. Mało kto przecież wie, że:
- Adidas to skrót od imienia i nazwiska założyciela firmy, Adolfa Dasslera;
- Apple nazywa się tak głównie dlatego, że Steve Jobs… lubił jabłka (a samo słowo jest dziecinnie proste i niesie za sobą pozytywny ładunek emocjonalny);
- Sephora pochodzi od greckiego sephos, oznaczającego piękno;
- skrót CCC rozwija się jako… „Cena Czyni Cuda”.
Liczy się przede wszystkim to, jak nazwa brzmi i wygląda; czy jest jednocześnie unikalna, ale i… znajoma — czy potrafi błyskawicznie wzbudzić w odbiorcy pierwsze skojarzenia. Oczywiście tylko te pozytywne i kojarzące się jednoznacznie z Twoją marką!