Nauka JavaScript – czy warto?
3 min
3 min
Na skróty
Budowa strony internetowej z punktu widzenia użytkownika to tekst, grafiki i materiały multimedialne. Laik nie widzi tego, co „kryje się” pod warstwą ostateczną, czyli kodu budującego witrynę. Jednym z elementów takiego kodu jest JavaScript – język opracowany w połowie lat 90 ubiegłego wieku. Czy w związku z tym, że ma on już prawie 30 lat, nadal jest używany? Czy warto się go uczyć? W jakich momentach jest wykorzystywany. Wyjaśnijmy wszelkie wątpliwości dotyczące jego działania.
Zdj 1. JavaScript to jeden z podstawowych języków używanych przez webdeveloperów
Źródło: https://pixabay.com/photos/javascript-programmer-code-4523100/
Za opracowanie kodu JavaScript i wdrożenie go w praktycznym wykorzystaniu odpowiada firma Netscape. Jego wszechstronność, duże możliwości i stosunkowo prosta struktura sprawiły, że szybko się rozpowszechnił i został uznany za standard w sieci. Przeglądarki internetowe zaczęły obsługiwać jego pracę, a kolejne witryny opierały się na jego funkcjonowaniu. Czym tak naprawdę jest ten kod i czy wykorzystuje się go wyłącznie w tworzeniu stron www?
JavaScript to jedno z podstawowych narzędzi do tworzenia stron internetowych (wraz z kodem HTML, komendami PHP i CSS). Jest językiem programowania opartym na specjalnych skryptach. Chociaż używa się go przede wszystkim do tworzenia określonych elementów na witrynach internetowych, to przeznaczenie JavaScriptu jest szersze.
Komendy tego języka wykorzystywane są także przy tworzeni aplikacji desktopowych, przeznaczonych na urządzenia mobilne czy w dokumentach PDF. Niekiedy JavaScript jest podstawą do specjalnego oprogramowania funkcjonującego na serwerach systemowych, kontrolujących pracę tego komputera.
Niekiedy JavaScript mylony jest z językiem programowania Java. Chociaż nazwy są tu podobne, to jednak obydwa kody różnią się przy zastosowaniu. JavaScript stosowany jest we front-endzie, czyli elementach widocznych dla użytkownika. Java to z kolei podstawa back-endu: elementów, których zewnętrzny użytkownik nie widzi (np. obróbka danych).
Zastosowanie JavaScriptów w budowaniu stron internetowych nadal ma dość szerokie znaczenie. Sprawdza się m.in. przy sklepach internetowych, stronach z formularzami kontaktu (np. firmowymi) i wszędzie tam, gdzie konieczne jest zdefiniowanie reakcji na określone działanie użytkownika strony.
Działanie JavaScript sprawia, że użytkownik wchodzi w kontakt ze stroną. Ta jest ciekawsza, bardziej dynamiczna i daje szersze możliwości niż np. czysty HTML. Strony oparte na JavaScriptach są również dużo stabilniejsze.
Jaką rolę może przyjąć JavaScript przy tworzeniu nowej strony internetowej?
Skrypty umieszczane są w bazowym kodzie HTML przy pomocy komendy <script></script> (w przypadku mało obszernych, prostszych elementów) oraz w plikach .js dołączanych do pliku .html (w przypadku skryptów o rozbudowanej strukturze).
Zdj 2. Skrypty JavaScript mogą wyglądać w następujący sposób
Źródło: https://pixabay.com/photos/code-programming-javascript-5113374/
Pozycjonowanie to element marketingu, który lubi umiar. Dotyczy to wszystkich elementów stron www, również skryptów. Specjaliści od SEO przestrzegają przed zbyt dużym naciskiem na JavaScript, bo algorytmy wyszukiwarki tego nie akceptują.
Dlaczego? Przede wszystkim zbyt duża liczba skryptów może obniżać wydajność strony i szybkość jej wczytywania. Utrudnia również swobodne przeglądanie witryny. To obniża jej rangę w wyszukiwarkach internetowych, a także zaniża wyniki SXO.
Pamiętaj, że to jak Twoja strona wypada pod kątem optymalizacji oceni audyt SEO, który przeprowadzi dla Ciebie agencja SEO na początku współpracy. Analizowany będzie również zakres zastosowania JavaScriptu.
Chociaż niedługo minie 30 lat od wprowadzenia JavaScriptu, to język ten nadal cieszy się ogromną popularnością. Stanowi wręcz podstawę budowania strony internetowej. Każdy webdeveloper musi znać ten język. Nie tylko więc warto się go uczyć, ale w przypadku osób marzących o karierze programisty webowego – nawet trzeba!
JavaScript nie należy do najbardziej skomplikowanych kodów programowania, a wiele gotowych skryptów dostępnych jest w sieci. Na naukę podstaw (przy poświęceniu kilku godzin dziennie), należy poświęcić około 6-10 miesięcy. To pozwoli Ci na tworzenie pierwszych skryptów, bez konieczności korzystania ze wzorów dostępnych w Internecie.
Bardziej zaawansowane komendy będziesz przyswajał wraz z wykonywaniem kolejnych zadań praktycznych. Pamiętaj, że do nauki wystarczy notatnik (do zapisywania przygotowywanych skryptów) i przeglądarka internetowa obsługująca JavaScript (czyli praktycznie każda współczesna).
Pamiętaj, że wdrażanie JavaScript oparte jest także na działaniu HTML czy szablonów CSS. Jeżeli chcesz wydajnie korzystać z umiejętności przygotowywania skryptów, musisz w sposób perfekcyjny opanować dwa wyżej wskazane języki. Inaczej o budowaniu własnej strony internetowej nie będzie raczej mowy.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.