Networking — co to jest i jak zacząć?
3 min
3 min
Na skróty
W tym artykule dowiesz się, co to jest networking. Definicja to jednak nie wszystko. Przekonasz się też, dlaczego warto o niego zadbać oraz w jaki sposób zbudować sieć znajomości, wykorzystując networking. Wdrożenie tych wskazówek może być kluczowym elementem sukcesu Twojej kariery zawodowej oraz Twojego biznesu.
Networking to nawiązywanie i utrzymywanie pozytywnych relacji w sferze zawodowej i biznesowej. Jego celem jest wymiana informacji oraz udzielanie sobie wzajemnego wsparcia. To również proces wymiany zasobów i możliwości. Networking obejmuje zarówno interakcje formalne, jak i nieformalne. W jego zakres wchodzi zatem uczestnictwo w konferencjach i wydarzeniach branżowych oraz codzienne spotkania.
Networking to pojęcie z dziedziny marketingu biznesu. Nie oznacza to jednak, że trzeba prowadzić firmę, aby go uprawiać. Można go wykorzystywać także do budowania własnej kariery jako pracownik. Stąd podział na networking biznesowy oraz zawodowy. To sposób działania, który może się każdemu w przyszłości przydać.
Zdj. 1. Konferencja w Darling Harbour w Sydney – centrum kongresowe
Źródło: https://orlandosydney.com/what-is-a-business-conference/
Networking biznesowy oraz ten związany z budowaniem kariery zawodowej ma ogromne znaczenie. Pozwala bowiem:
Dzięki współpracy z innymi możesz zdobywać nowe umiejętności, rozwiązywać problemy i znajdować inspiracje do innowacyjnych pomysłów. Wiele przedsiębiorstw to właśnie dzięki networkingowi odnajduje nowe źródła przychodów i możliwości rozwoju.
Sieć kontaktów to także bezcenne rady branżowych profesjonalistów, możliwość uczestnictwa w networkingowych wydarzeniach i aktywność online. Wszystkie te czynniki pomogą Ci budować markę osobistą oraz wizerunek eksperta w swojej dziedzinie.
Wiesz już, czym jest i jakie korzyści daje networking. Jak zacząć działać w taki sposób? Trzeba przede wszystkim rozmawiać! Kluczowy jest udział w różnorodnych spotkaniach branżowych, konferencjach, szkoleniach, targach oraz zjazdach. Pomocne mogą okazać się też spontaniczne kontakty i spotkania w cztery oczy — zarówno te oficjalne, jak i te nieco mniej.
Przykłady networkingu można zaobserwować także w mediach społecznościowych. Nie musisz więc nawet ruszać się z fotela. Nawiązywaniu kontaktów zawodowych służy na przykład LinkedIn. Warto dzielić się na jego łamach ekspercką wiedzą, komentować wypowiedzi innych użytkowników i zadawać konkretne pytania. Networking można też rozwijać poprzez small talk w przestrzeni open space. Może też okazać się, że wśród Twoich współpracowników lub członków rodziny masz osoby, z którymi warto budować długofalowe relacje biznesowe.
Zdj. 2. Sekcja komentarzy pod artykułami na LinkedIn to jedno z miejsc, w którym warto być aktywnym
Źródło: https://www.linkedin.com/pulse/linkedin-tips-effective-small-business-networking-robert-ford/
Priorytetem networkingu biznesowego powinna być jakość kontaktów, a nie ich ilość. Dobry kontakt jest bowiem o wiele cenniejszy niż ogromna liczba znajomych, którzy są mało aktywni. Poznawaj więc liderów swojej branży. Uważaj też na osoby, które nie mają dobrej opinii i uważane są za niesolidnych kontrahentów, wykonawców itd. Najlepiej od razu skreślić kogoś takiego z bazy kontaktów, aby nie być ocenianym przez jego pryzmat.
Networking jest procesem budowania oraz utrzymywania relacji biznesowych. Ma on na celu wymianę informacji, wsparcie i długofalową współpracę. To istotny element kariery zawodowej oraz biznesu. Pozwala na poszerzanie możliwość zarówno firmy, jak i specjalisty, który nie prowadzi działalności. Nadrzędną wartością w networkingu zarówno biznesowym, jak i zawodowym jest jakość kontaktów, a nie ich ilość.
Zawodowy copywriter, pasjonat SEO, przedsiębiorca. Specjalizuje się w treściach dotyczących marketingu internetowego. Miłośnik nowinek technologicznych. Kiedy nie pracuje, latem rekreacyjnie biega, a zimą morsuje.