Masz nieraz wrażenie, że smartfon Cię słucha, a wyświetlane reklamy idealnie pasują do Twoich aktualnych potrzeb, a nawet… tematyki rozmów ze znajomymi lub rodziną? To nie jest przypadek! Nowoczesne algorytmy umożliwiają przetwarzanie dźwięku i analizowanie treści wyszukiwania w taki sposób, aby personalizować wyświetlane przez Ciebie reklamy, dostosowując je do Twoich oczekiwań. To korzyść dla klientów i sprzedawców, dla których personalizacja reklam w marketingu jest idealnym sposobem na dotarcie do określonych odbiorców. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Zdj 1. Dzięki personalizacji użytkownikowi wyświetlają się tylko takie reklamy, których tematyka jest dla niego interesująca
Źródło: https://pixabay.com/vectors/e-commerce-online-shop-web-template-1606962/
Personalizacja reklam w marketingu to wszechstronne narzędzie, które dostosowuje użytkownikowi reklamy pod względem danych geograficznych, historii wyszukiwania, wpisywanych słów kluczowych lub języka. Pamiętaj, że użytkownik dobrowolnie zgadza się na emisję treści, które są dopasowane do jego zapotrzebowania. Nic nie jest robione wbrew woli odbiorcy, co zwiększa w praktyce możliwości oddziaływania.
Po co personalizuje się reklamy w marketingu?
Reklama może wyświetlać się pozornie wszystkim, tzw. randomowym użytkownikom, ale… czy ma to w ogóle sens? Emisja contentu z zabawkami dla dzieci osobom, które nie są rodzicami to przepalanie środków i sił. Współczesna reklama musi być dopasowana do odbiorcy poprzez narzędzie personalizacji. W ten sposób – wydając mniejsze pieniądze – można uzyskać zdecydowanie wyższą sprzedaż.
Personalizacja reklam w marketingu daje zresztą wiele wymiernych korzyści. Na co możesz liczyć?
- Zwiększony potencjalny współczynnik konwersji – przy reklamie niedopasowanej do odbiorcy, musisz liczyć na szczęście. W przypadku treści dostosowanej do potrzeb klienta szansa na zwiększenie sprzedaży znacznie rośnie.
- Dopasowanie do sprecyzowanej grupy odbiorców – reklamy będą wyświetlać się tylko osobom, które są rzeczywiście zainteresowane tematem, niezależnie od ich branży.
- Brak odrzucenia treściami reklamowymi – Twoja marka będzie pokazywać się tylko osobom, które są nią naprawdę zainteresowane. To nie odrzuci potencjalnego użytkownika w przyszłości.
- Niższy koszt prowadzenia kampanii – na jednego potencjalnego klienta wydasz o wiele mniej środków, niż byłoby to konieczne w kampanii ogólnej.
- Dopasowanie do urządzenia – reklama będzie idealnie wyświetlać się na smartfonach czy komputerach, przy zróżnicowanej rozdzielczości.
Jak widzisz, reklamy personalizuje się, aby dopasować ich treść do zapotrzebowania użytkownika, zwiększając tym samym świadomość marki i budując jej pozytywny wizerunek, a ostatecznie poprawiając wynik sprzedaży.
Na czym polega personalizacja reklam w marketingu? W jaki sposób się to odbywa?
Agencja, która przygotowuje dla Ciebie kampanię reklamową (np. agencja SEO) przygotuje pełen plan personalizacji treści. Najpierw określi grupę docelową i jej zainteresowanie, następnie stworzy atrakcyjne i przyciągające uwagę materiały reklamowe. Dopiero na końcu wybierze sposób dystrybucji reklamy i zacznie jej emisję.
- Dopasowanie contentu do odbiorcy.
- Atrakcyjny przekaz treści reklamy.
- Przygotowanie materiałów reklamowych.
- Wybór odpowiedniego nośnika reklamowego.
- Harmonogram publikacji treści i częstość emisji reklamy.
- Analiza skuteczności prowadzonej kampanii.
Po wszystkim konieczne jest sprawdzenie, w jaki sposób kampania przełożyła się na wyniki sprzedaży. Feedback reklamowy dobrze jest zbadać przy pomocy np. uruchomionej, dedykowanej promocji (5% zniżki na sprzedaż produktu poprzez kod zamieszony na grafice).
Metody personalizacji reklam w marketingu – co warto o nich wiedzieć?
Istnieje kilka sposobów na dotarcie do Klienta, wykorzystując spersonalizowane reklamy w marketingu. O jakich metodach możemy tutaj mówić?
- PPC – w reklamach tych (wyświetlanych w Google, w mediach społecznościowych czy na YouTube) zapłacisz za efekt, czyli pojedyncze kliknięcie reklamy. Tu konieczne jest, aby nie zmarnować potencjału. Klient, który zdecydował się kliknąć reklamę powinien zdecydować się na zakup.
- Reklama w e-commerce – działa podobnie jak PPC, ale wyświetla reklamy np. na popularnych platformach e-commerce (Amazon, Ebay, Allegro).
- Pozycjonowanie – SEO i SXO mają bardzo dużą rolę w personalizacji reklamy i mogą generować ogromny ruch na stronie. Prawidłowo dopasowane słowa kluczowe są drogowskazem dla odbiorcy, że właśnie na Twojej stronie znajdują się atrakcyjne dla niego treści.
- Digital marketing – mowa tu m.in. o marketingu mailowym. Możesz dopasować treść pod indywidualne zapotrzebowanie odbiorcy. Koniecznie powinieneś znać jednak jego preferencje.
- Współpraca z influencerami – wybierając influencera, który ma podobną do Ciebie grupę odbiorców (np. blogera motoryzacyjnego dla sklepu z częściami samochodowymi) jesteś w stanie uzyskać satysfakcjonujący wynik konwersji.
Zdj 2. Często wykorzystywanym nośnikiem reklam personalizowanych są tzw. Google AdWords
Źródło: https://pixabay.com/photos/adwords-seo-sem-google-marketing-793034/
Na koniec pamiętaj, że wynik sprzedażowy nie jest zależny tylko od formy reklamy. Musisz dostosować produkt do warunków rynkowych, a Twoja strona internetowa musi zawierać profesjonalny, odpowiednio przygotowany content, który zachęca do zakupu.