Przygotowanie strategii SEO i jej wdrożenie to skomplikowany i wieloetapowy proces, w którym znaczenie ma wiele czynników – specyfika witryny internetowej, forma prowadzonej działalności, rodzaj branży, cele biznesowe etc. Pozycjonowanie małej firmy będzie różniło się od pozycjonowania średniego i większego biznesu, choćby z racji zróżnicowanych budżetów, które wpłyną na zakres i tempo działań, mimo iż część podstawowych optymalizacji będzie porównywalna. Jak opracować skuteczny plan SEO, uwzględniając wielkość przedsiębiorstwa? Na co zwrócić uwagę, aby zwrot z tej inwestycji okazał się satysfakcjonujący?
Czym różni się pozycjonowanie małej firmy od SEO dużej firmy?
Jeśli porównamy mały i duży biznes pod względem SEO, zauważymy kilka podstawowych różnić. W pierwszym przypadku z pewnością będziemy zmuszeni zmierzyć się z pewnymi ograniczeniami. Minimalizacja kosztów, poszukiwanie własnej niszy w celu ograniczenia konkurencyjności – tego typu aspekty będą grały istotną rolę już na etapie budowania strategii. W drugim przypadku będziemy mieli do czynienia z rywalizacją gigantów w danej branży, co również będzie wiązało się z wieloma wyzwaniami. Pozycjonowanie małej firmy będzie różniło się od pozycjonowania tej dużej między innymi z racji:
- Innego doboru słów kluczowych – konkurowanie w pozycjonowania pod najpopularniejsze frazy raczej nie będzie efektywne w przypadku początkujących, niewielkich przedsiębiorstw, lepszym rozwiązanie będzie np. przemyślany dobór fraz typu long tail, które pozwolą dotrzeć, co prawda, do mniejszej liczby odbiorców, ale takich, którzy będą bardziej zdecydowani. Z kolei w pozycjonowaniu dużej firmy frazy będą mogły być bardziej zróżnicowane, także częściowo ogólne.
- Odmiennych strategii link buildingu – to oczywiste, że większa firma będzie w stanie pozwolić sobie na szerszy zakres działań w zakresie umieszczania zewnętrznych linków – więcej artykułów sponsorowanych, treści eksperckich etc. w popularniejszych, większych serwisach o wysokiej renomie. Innymi słowy: większe możliwości przyciągania ruchu do witryny.
- Rozbieżności w zakresie rozwijania contentu – w obu przypadkach liczy się regularne tworzenie jakościowego, użytecznego i atrakcyjnego contentu, niemniej małe firmy bywają czasem zmuszone do rzadszych aktualizacji, ograniczonej częstotliwości postowania na firmowym blogu itd. Duże firmy są w stanie więcej inwestować w copywriting, tworzenie grafik, materiałów wideo, etc. – oba podejścia mają swój potencjał, który warto wykorzystać.
- Innych trybów wprowadzania optymalizacji – większy budżet = większe tempo optymalizacji. Oczywiście wiele zależy od kondycji oraz historii danej strony i tego, jak wiele należy poprawić/zmienić pod względem technicznym itd., niemniej strategia SEO dużej firmy będzie raczej uwzględniała szybsze tempo działań, intensywne wprowadzanie możliwych, licznych usprawnień. Mała firma skupi się bardziej na priorytetach i stopniowym działaniu.
Jak inwestuje się w SEO w zależności od wielkości przedsiębiorstwa?
Pozycjonowanie dużej firmy dotyczy przeważnie podejścia globalnego. Konkretna firma ma spory budżet, chce rozwijać strategię SEO przez dłuższy czas, sięgać po zaawansowane udoskonalenia, ma zamiar rywalizować z najlepszymi w swojej branży, jest bardziej skora do ryzyka, stosowania innowacyjnych rozwiązań, wyznaczania trendów itp. Mniejsze firmy częściej koncentrują się na pozycjonowaniu lokalnym, które pozwala rywalizować z ograniczoną konkurencją, zwiększa szanse na konwersję przy niewielkich kosztach. W związku z tym, że zakres możliwości jest w tym przypadku zawężony, sięga się po sprawdzone techniki SEO, skupia się przede wszystkim na kluczowych zmianach, naprawieniu najważniejszych błędów, głównych optymalizacjach witryny. Wielkość przedsiębiorstwa wpływa także na powiązanie strategii pozycjonowania z innymi strategiami – w zakresie user experience czy social media marketingu. Inwestycje w działania wizerunkowe, promocyjne itd. będą miały inny zakres i częstotliwość, co również należy uznać za istotne i odpowiednio wykorzystać.
Współpraca z agencją czy freelancer
Jeśli mamy więc do czynienia z tak odmiennym podejście w przypadku pozycjonowania dużej firmy oraz średniego i małego biznesu, powinno wpłynąć to także na formę współpracy z firmą lub osobą, która będzie zajmowałam się audytem strony, opracowanie oraz wdrożeniem strategii SEO. Główny dylemat dotyczy wyboru pomiędzy agencją SEO i freelancerem. Które rozwiązania sprawdzi się lepiej w danym przypadku? Obie opcje mają swoje mocne strony. Współpraca z agencją to szansa na szerszy zakres działań, szybsze tempo udoskonaleń, wnikliwe spojrzenie na branżę, konkurencję, zaawansowane optymalizacje, dostęp do specjalistycznych, pomocnych narzędzi etc. Współpraca z freelancerem to z pewnością opcja tańsza, ale i mniej kompleksowa, z pewnymi ograniczeniami w kwestii tego, jak szybko uzyskamy pożądane efekty, mamy w końcu do czynienia z jedną osobą. Nietrudno domyślić się, że dla małych firm, które dopiero dołączają do branży i mierzą się z ograniczeniami budżetowymi, lepiej sprawdzi się, szczególnie w pierwszym etapie funkcjonowania, współpraca z freelancerem. Dla tych, którzy mają ambitne cele, chcą zaplanować rozbudowaną strategię pozycjonowania i zależy im na szybkim dotarciu do szerokiego grona odbiorców, najlepszym rozwiązaniem będą usługi sprawdzonej agencji SEO. W obu przypadkach warto jednak pamiętać o skrupulatnym researchu – należy mieć pewność, że zleca się działania profesjonalistom, którzy mają bogate doświadczenie, wiedzę oraz umiejętności potrzebne do uzyskania wymiernych efektów pozycjonowania.
Czy lepiej znaleźć tańszą firmę, czy inwestować w mniej działań?
Na koniec ostatnia ważna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Gdy mamy do czynienia z ograniczeniami budżetowymi, możemy zastanawiać się, czy lepiej inwestować w mniejsza ilość działań, czy może znaleźć pozycjonera, który zaproponuje nam tańszą ofertę. Drugie rozwiązanie obarczone jest ogromnym ryzykiem, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy przekonani o odpowiedniej jakości usług. Tania usługa zróżnicowanych optymalizacji nie wróży niczego dobrego, co więcej jest w stanie bardziej zaszkodzić danej witrynie, niż jej pomóc. Z kolei realizowanie strategii pozycjonowania „krok po kroku”, choć może wiązać się z niecierpliwością i chwilami zwątpienia, jest w stanie świetnie się sprawdzić, szczególnie w przypadku mniejszych firm. Główne zmiany i udoskonalenia strony mogą wpłynąć na jej efektywność, co na dalszym etapie pozwoli zwiększyć inwestycje na rozwijanie pozycjonowania. Umiejętnie dostosowywanie strategii SEO do wielkości przedsiębiorstwa, wyznaczanie realnych celów, świadomość swoich możliwości i ograniczeń nierzadko bywa kluczem do biznesowego sukcesu.