Prawo Postela (Postel’s law) – wyjaśnienie i zastosowanie prawa UX
2 min
2 min
Na skróty
Jeśli interesujesz się User Experience, a jednocześnie chcesz doskonalić doświadczenia użytkownika, poznaj prawa UX, czyli zasady ich projektowania. Niektóre mogą Ci się wydawać oczywiste, inne zaskakujące, ale dzięki nim możesz dopracować swoje strony, aplikacje czy produkty. Jednym z nich jest prawo Postela. Sprawdź, na czym polega i jakie ma zastosowanie.
Nazwa tego prawa pochodzi oczywiście od jego twórcy – amerykańskiego informatyka Jonathana Bruce’a Postela. W początkowym etapie rozwoju internetu miał on opracować zasadę, która mówiła o jego stabilności. Prawo to brzmi:
Be liberal in what you accept, and conservative in what you send.
Czyli: „bądź liberalny w tym, co akceptujesz i konserwatywny w tym, co wysyłasz.”
O co właściwie chodzi? O elastyczność w tym, co akceptujesz i konserwatyzm w tym, co tworzysz. Wiesz, co to jest UX, a jak to prawo się do niego odnosi? Tyczy się to choćby akceptacji danych wprowadzanych w formularzach kontaktowych przez użytkowników. To treść, która może zawierać błędy językowe, być pisana różnymi literami – nie jest konieczna idealna polszczyzna.
Kolejny aspekt, w którym ma to zastosowanie, to komentarze od użytkowników. Jako moderator z pewnością nie odrzucasz ich za błędy interpunkcyjne czy niezgodność z Twoimi przekonaniami. Zachowujesz liberalność, aby budować relacje z odbiorcami, rozmawiać z nimi oraz poznawać ich punkt widzenia.
Jednak z drugiej strony, kiedy tworzysz content na stronę, podejście powinno być zupełnie inne. Twoim zadaniem jest zapewnianie internautom najwyższej jakości treści. Teksty powinny być przede wszystkim poprawne merytorycznie, oparte wyłącznie na pewnych źródłach, a umieszczone informacje – sprawdzone więcej niż raz. Poza tym treść nie może zawierać błędów językowych, literówek i przeróżnych innych elementów, przez które odbiorcy mogliby ocenić materiał jako nieprofesjonalny.
Z punktu widzenia projektowania chodzi tutaj o tworzenie rozwiązań dostępnych dla większości użytkowników i umożliwianie im interakcji, kontaktu z twórcami.
Z prawa Postela można wyciągnąć kilka ważnych wniosków, które warto zastosować w realizowanych projektach. Oto one:
Choć na pierwszy rzut oka może Ci nie przychodzić do głowy wiele pomysłów na zastosowanie tego prawa, to jednak w praktyce jest ich mnóstwo.
Na pewno zwróć uwagę na kwestię zapewnienia jak najszerszej dostępności produktu odbiorcom. Weź pod uwagę zaprojektowanie takiego, z którego będą mogły korzystać osoby mające zaburzenia wzroku i słuchu. W przypadku aplikacji przeznaczonych na komputer możesz umożliwić interakcję nie tylko za pomocą myszy, ale również i klawiatury.
Prawo ma również zastosowanie przy projektowaniu formularzy. Wymagaj jedynie niezbędnych informacji. Jeśli formularz jest długi, skomplikowany, to jednocześnie może oznaczać negatywne doświadczenia i rezygnację z jego wypełniania.
Wnioski? Prawo Postela zakłada akceptowanie wiadomości zwrotnych w różnej postaci. Jeśli prowadzisz zespół projektowy, otwieraj się na opinie osób, które do niego należą. To ważny krok w kierunku realizacji projektów spełniających oczekiwania odbiorców, a jednocześnie umożliwiających interakcję z nimi. Każda informacja od użytkownika jest cenna dla stworzenia optymalnego produktu.
Przedsiębiorca związany z branżą SEO od 2004 roku. Tworzy content o tematyce marketingu online, finansów, nieruchomości i podróży. Rozwija własne serwisy tematyczne.