Rentowność jest ściśle związana z zyskiem. Istnieje tutaj jednak jedna kluczowa różnica. Chociaż zysk jest kwotą absolutną, rentowność jest względna. To miernik służący do określenia zysku firmy w stosunku do ponoszonych kosztów. Pozwala określić, czy działalność okazała się sukcesem, czy porażką. Sprawdź, jak poprawić rentowność e-commerce.
Jak mierzyć rentowność kategorii?
Rentowność e-commerce jest ściśle związana z technologią. Doskonałym przykładem może być analiza danych, a co za tym idzie, sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowym. Dysponując wystarczającą ilością danych, sprzedawcy są w stanie zidentyfikować trendy, które pomogą w przewidywaniu wzorców zakupów, optymalizacji poziomów zapasów, doborze pracowników oraz ustalaniu cen i promocji maksymalizujących przychody. Jednak wdrożenie narzędzi obsługujących dane wymaga funduszy i elastyczności, które znacznie wykraczają poza możliwości wielu właścicieli sklepów online. Warto więc wybrać system oparty na chmurze. Umożliwia w niemal czasie rzeczywistym monitorowanie wydajności i stanu zapasów. Te spostrzeżenia warto wykorzystać przy optymalizacji zapasów, rekomendacji produktów i obsłudze klienta. Wprowadzając odpowiednie zmiany, poprawisz rentowność kategorii.
Koszt pozyskania klienta
Jednym z podstawowych wskaźników jest koszt pozyskania klienta. To średnia kwota, jaką wydajesz na przyciągnięcie nowego konsumenta i przekonanie go do zrobienia zakupów w Twoim sklepie. Analizując koszty, weź pod uwagę:
- płatne reklamy na Facebooku Ads lub Google Ads, wraz z wydatkami na reklamy offline,
- oprogramowanie, np. do e-mail marketingu,
- wynagrodzenie specjalistów ds. marketingu.
- Wolne przepływy pieniężne
Wiele firm kończy działalność, ponieważ brakuje im gotówki. Dotyczy to nawet tych biznesów, które wykazują zysk księgowy. Jeśli chcesz przeprowadzić pełną analizę, zwróć uwagę na wzrost rentowności w stosunku do dostępnej gotówki. Wolne przepływy pieniężne to kapitał, który firma generuj poprzez swoją działalność, pomniejszony o koszty nakładów na aktywa. Kiedy zamawiasz nowe zapasy u dostawcy, musisz wcześniej za nie zapłacić. Dlatego potrzebujesz rezerw gotówkowych. Jeśli nie możesz zapłacić za nową dostawę, możesz stracić potencjalnych klientów. Sprawdzaj więc regularnie, ile środków pieniężnych wpływa i wypływa z firmy każdego miesiąca. Dzięki temu zaplanujesz i utrzymasz odpowiedni poziom kapitału w rezerwie na nieprzewidziane wydatki. Dodatkowa gotówka przyda Ci się również na wypadek reinwestycji w rozwój.
Rentowność e-commerce. Jakie działania podejmować?
Zakładając sklep internetowy, musisz zarządzać pieniędzmi, dbać o zadowolenie klientów i szukać sposobów na zwiększenie zysków. Jeśli chodzi o poprawę rentowności e-commerce, zarządzanie i podnoszenie marży ma kluczowe znaczenie dla finansowego sukcesu Twojej firmy. Obniżenie kosztów operacyjnych to szybki sposób na zwiększenie marży i poprawę rentowności. Zastanów się, na czym możesz zaoszczędzić. Pamiętaj, że takie wydatki jak media, płace i czynsz różnią się w zależności od firmy. Zwróć uwagę na koszty pracy, wynajem powierzchni biurowej i media, świadczenia pracownicze, opłaty za sprzęt i utrzymanie, niezbędne licencje i ubezpieczenie.
Programy lojalnościowe
Lojalność klientów powinna być istotną częścią ogólnej strategii biznesowej. Oferuj im odpowiednie rabaty. Poproś o opinie i rozważ je, zanim wprowadzisz jakiekolwiek duże zmiany w swoim sklepie. Dzięki temu rentowność e-commerce stanie się bardziej stabilna. Utwórz program lojalnościowy dla stałych klientów. Proponując ciekawe nagrody, wpływasz na ich zachowania zakupowe. W ten sposób możesz zwiększyć przychody.
Zdobądź zaufanie wśród klientów
Jeśli chcesz poprawić rentowność kategorii, zbuduj swoją wiarygodność. Zaufanie jest niezbędne, by generować sprzedaż i zwiększać marżę zysku. Kupujący mają dziś nieograniczone możliwości wyboru podczas szukania produktu. Dlatego zacznij budować pozycję eksperta w Internecie. Z pomocą przyjdzie Ci pozycjonowanie. Warto nawiązać współpracę z profesjonalną agencją, która przygotuje dla Ciebie skuteczną strategię content marketingową. Stwórz przyjazną stronę główną, która zrobi dobre pierwsze wrażenie na potencjalnych klientach. Spraw, by informacje o produktach były łatwe do znalezienia, dzięki dokładnym opisom, precyzyjnym wynikom wyszukiwania i wysokiej jakości zdjęciom. Podziel się też historią swojej marki, w ten sposób zadbasz o swoją autentyczność. Zapewnij również przejrzystość kosztów transakcji i cen. Budując zaufanie wśród klientów, zachęcasz ich do dokonywania zakupów w Twoim sklepie. Dzięki temu zwiększasz marżę zysku.
Zwiększ średnią wartość zamówienia
Jeśli chcesz poprawić rentowność kategorii, skoncentruj się na zwiększeniu średniej wartości zamówienia. To średnia kwota, jaką klient wydaje na transakcję w Twoim sklepie. Warto tutaj skorzystać z prostego wzoru: Całkowity przychód/liczba zamówień= średnia wartość zamówienia. Istnieje kilka sposobów na poprawę tego wskaźnika.
- Proponuj popularne produkty. Takie informacje możesz wyświetlać na poszczególnych podstronach towarów lub na stronie zamówienia. Pokazuj, co kupili inni klienci.
- Zasugeruj dodatkowe lub krzyżowe produkty uzupełniające, na przykład filtry do kawy przy ekspresie lub krem do golenia przy maszynce.
- Oferuj darmową dostawę przy przekroczeniu określonej kwoty zamówienia.
- Twórz pakiety produktów, które kosztują mniej, gdy są kupowane razem, a nie pojedynczo.
- Wprowadź promocje na produkty o wyższej marży.
Jak obliczyć marżę?
Marża brutto to różnica między przychodami firmy a kosztami sprzedanych towarów podzielonymi przez przychody. Wyrażana jest w formie procentów. Pozwala określić, ile zostaje Ci pieniędzy po odliczeniu kosztów związanych z wytworzeniem sprzedawanego produktu i/lub świadczonej usługi. Wzór na marżę brutto: (Całkowity przychód-koszt sprzedawanych towarów)/Całkowity przychód
To kluczowy wskaźnik, ponieważ zapewnia natychmiastowy wgląd, w jaki sposób Twoje bieżące przychody służą pozostałej części firmy i czy przynosi to zyski, czy straty. Ma daleko idący wpływ na strategiczne i taktyczne opcje prowadzenia działalności. Zastanawiasz się, jak wykorzystać takie dane do poprawy rentowności kategorii? Zainwestuj w śledzenie zapasów. Jeśli nie masz wiarygodnych informacji na temat kosztów zapasu i ich związku ze sprzedażą, brakuje Ci solidnej podstawy. Znajdź wszystkie koszty zmienne, które są bezpośrednio związane ze sprzedażą i uwzględnij je w obliczeniach. Jeśli to możliwe, uwzględnij wydatki związane z transportem, importem, produkcją, opakowaniem i wysyłką. Wprowadzając odpowiednie zmiany, możesz zwiększyć rentowność e-commerce.
Czy weryfikacja rentowności kategorii jest konieczna?
Prawdziwa optymalizacja wymaga całościowego podejścia, łączącego wysiłek zespołu i zwiększającego wydajność. Dlatego warto weryfikować rentowność kategorii. Pomiar przychodów lub sprzedaży może dostarczyć pożytecznych informacji na temat Twojej firmy. Badaj też trendy sprzedaży w określonych przedziałach czasowych. Po pierwsze, patrząc na codzienną sprzedaż, możesz określić, czy klienci kupują więcej produktów w konkretne dni. Niektóre firmy generują lepsze wyniki sprzedaży w weekendy, podczas gdy inne odnotowują większy zysk w dni powszednie. Nie zwracając uwagi na rentowność e-commerce, nie dowiesz się, jak dobrze sobie radzisz. Trudno jest zbudować odnoszący sukcesy biznes bez znajomości podstawowych wskaźników. Pamiętaj, by regularnie je monitorować. Jeśli do tej pory z nich nie korzystałeś, liczby mają mniejsze znaczenie. Bardziej liczy się to, że rozpocząłeś proces, który z czasem pomoże Ci wprowadzić istotne zmiany.