Rentowność kategorii w e-commerce. Sprawdzaj ją!
4 min
4 min
Na skróty
Rentowność jest ściśle związana z zyskiem. Istnieje tutaj jednak jedna kluczowa różnica. Chociaż zysk jest kwotą absolutną, rentowność jest względna. To miernik służący do określenia zysku firmy w stosunku do ponoszonych kosztów. Pozwala określić, czy działalność okazała się sukcesem, czy porażką. Sprawdź, jak poprawić rentowność e-commerce.
Rentowność e-commerce jest ściśle związana z technologią. Doskonałym przykładem może być analiza danych, a co za tym idzie, sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowym. Dysponując wystarczającą ilością danych, sprzedawcy są w stanie zidentyfikować trendy, które pomogą w przewidywaniu wzorców zakupów, optymalizacji poziomów zapasów, doborze pracowników oraz ustalaniu cen i promocji maksymalizujących przychody. Jednak wdrożenie narzędzi obsługujących dane wymaga funduszy i elastyczności, które znacznie wykraczają poza możliwości wielu właścicieli sklepów online. Warto więc wybrać system oparty na chmurze. Umożliwia w niemal czasie rzeczywistym monitorowanie wydajności i stanu zapasów. Te spostrzeżenia warto wykorzystać przy optymalizacji zapasów, rekomendacji produktów i obsłudze klienta. Wprowadzając odpowiednie zmiany, poprawisz rentowność kategorii.
Jednym z podstawowych wskaźników jest koszt pozyskania klienta. To średnia kwota, jaką wydajesz na przyciągnięcie nowego konsumenta i przekonanie go do zrobienia zakupów w Twoim sklepie. Analizując koszty, weź pod uwagę:
Wiele firm kończy działalność, ponieważ brakuje im gotówki. Dotyczy to nawet tych biznesów, które wykazują zysk księgowy. Jeśli chcesz przeprowadzić pełną analizę, zwróć uwagę na wzrost rentowności w stosunku do dostępnej gotówki. Wolne przepływy pieniężne to kapitał, który firma generuj poprzez swoją działalność, pomniejszony o koszty nakładów na aktywa. Kiedy zamawiasz nowe zapasy u dostawcy, musisz wcześniej za nie zapłacić. Dlatego potrzebujesz rezerw gotówkowych. Jeśli nie możesz zapłacić za nową dostawę, możesz stracić potencjalnych klientów. Sprawdzaj więc regularnie, ile środków pieniężnych wpływa i wypływa z firmy każdego miesiąca. Dzięki temu zaplanujesz i utrzymasz odpowiedni poziom kapitału w rezerwie na nieprzewidziane wydatki. Dodatkowa gotówka przyda Ci się również na wypadek reinwestycji w rozwój.
Zakładając sklep internetowy, musisz zarządzać pieniędzmi, dbać o zadowolenie klientów i szukać sposobów na zwiększenie zysków. Jeśli chodzi o poprawę rentowności e-commerce, zarządzanie i podnoszenie marży ma kluczowe znaczenie dla finansowego sukcesu Twojej firmy. Obniżenie kosztów operacyjnych to szybki sposób na zwiększenie marży i poprawę rentowności. Zastanów się, na czym możesz zaoszczędzić. Pamiętaj, że takie wydatki jak media, płace i czynsz różnią się w zależności od firmy. Zwróć uwagę na koszty pracy, wynajem powierzchni biurowej i media, świadczenia pracownicze, opłaty za sprzęt i utrzymanie, niezbędne licencje i ubezpieczenie.
Lojalność klientów powinna być istotną częścią ogólnej strategii biznesowej. Oferuj im odpowiednie rabaty. Poproś o opinie i rozważ je, zanim wprowadzisz jakiekolwiek duże zmiany w swoim sklepie. Dzięki temu rentowność e-commerce stanie się bardziej stabilna. Utwórz program lojalnościowy dla stałych klientów. Proponując ciekawe nagrody, wpływasz na ich zachowania zakupowe. W ten sposób możesz zwiększyć przychody.
Jeśli chcesz poprawić rentowność kategorii, zbuduj swoją wiarygodność. Zaufanie jest niezbędne, by generować sprzedaż i zwiększać marżę zysku. Kupujący mają dziś nieograniczone możliwości wyboru podczas szukania produktu. Dlatego zacznij budować pozycję eksperta w Internecie. Z pomocą przyjdzie Ci pozycjonowanie. Warto nawiązać współpracę z profesjonalną agencją, która przygotuje dla Ciebie skuteczną strategię content marketingową. Stwórz przyjazną stronę główną, która zrobi dobre pierwsze wrażenie na potencjalnych klientach. Spraw, by informacje o produktach były łatwe do znalezienia, dzięki dokładnym opisom, precyzyjnym wynikom wyszukiwania i wysokiej jakości zdjęciom. Podziel się też historią swojej marki, w ten sposób zadbasz o swoją autentyczność. Zapewnij również przejrzystość kosztów transakcji i cen. Budując zaufanie wśród klientów, zachęcasz ich do dokonywania zakupów w Twoim sklepie. Dzięki temu zwiększasz marżę zysku.
Jeśli chcesz poprawić rentowność kategorii, skoncentruj się na zwiększeniu średniej wartości zamówienia. To średnia kwota, jaką klient wydaje na transakcję w Twoim sklepie. Warto tutaj skorzystać z prostego wzoru: Całkowity przychód/liczba zamówień= średnia wartość zamówienia. Istnieje kilka sposobów na poprawę tego wskaźnika.
Marża brutto to różnica między przychodami firmy a kosztami sprzedanych towarów podzielonymi przez przychody. Wyrażana jest w formie procentów. Pozwala określić, ile zostaje Ci pieniędzy po odliczeniu kosztów związanych z wytworzeniem sprzedawanego produktu i/lub świadczonej usługi. Wzór na marżę brutto: (Całkowity przychód-koszt sprzedawanych towarów)/Całkowity przychód
To kluczowy wskaźnik, ponieważ zapewnia natychmiastowy wgląd, w jaki sposób Twoje bieżące przychody służą pozostałej części firmy i czy przynosi to zyski, czy straty. Ma daleko idący wpływ na strategiczne i taktyczne opcje prowadzenia działalności. Zastanawiasz się, jak wykorzystać takie dane do poprawy rentowności kategorii? Zainwestuj w śledzenie zapasów. Jeśli nie masz wiarygodnych informacji na temat kosztów zapasu i ich związku ze sprzedażą, brakuje Ci solidnej podstawy. Znajdź wszystkie koszty zmienne, które są bezpośrednio związane ze sprzedażą i uwzględnij je w obliczeniach. Jeśli to możliwe, uwzględnij wydatki związane z transportem, importem, produkcją, opakowaniem i wysyłką. Wprowadzając odpowiednie zmiany, możesz zwiększyć rentowność e-commerce.
Prawdziwa optymalizacja wymaga całościowego podejścia, łączącego wysiłek zespołu i zwiększającego wydajność. Dlatego warto weryfikować rentowność kategorii. Pomiar przychodów lub sprzedaży może dostarczyć pożytecznych informacji na temat Twojej firmy. Badaj też trendy sprzedaży w określonych przedziałach czasowych. Po pierwsze, patrząc na codzienną sprzedaż, możesz określić, czy klienci kupują więcej produktów w konkretne dni. Niektóre firmy generują lepsze wyniki sprzedaży w weekendy, podczas gdy inne odnotowują większy zysk w dni powszednie. Nie zwracając uwagi na rentowność e-commerce, nie dowiesz się, jak dobrze sobie radzisz. Trudno jest zbudować odnoszący sukcesy biznes bez znajomości podstawowych wskaźników. Pamiętaj, by regularnie je monitorować. Jeśli do tej pory z nich nie korzystałeś, liczby mają mniejsze znaczenie. Bardziej liczy się to, że rozpocząłeś proces, który z czasem pomoże Ci wprowadzić istotne zmiany.