Strategia pozycjonowania sklepu, która trafi do Twoich klientów
8 min
8 min
Na skróty
Spis treści:
Każda strategia pozycjonowania sklepu internetowego musi być przygotowana w taki sposób, aby budować widoczność witryny w sieci, jednocześnie pozyskując klientów. Opracowanie kompleksowego planu SEO wymaga dogłębnej analizy nie tylko własnego serwisu, ale także domen konkurencyjnych. Skuteczna strategia pozycjonowania to taka, której efektem jest wzrost zarówno ruchu organicznego, jak i konwersji.
Wszystkie sklepy internetowe – podobnie jak strony firmowe, czy innego rodzaju serwisy online – wymagają indywidualnej strategii pozycjonowania. Każda witryna znajdująca się w sieci ma odrębną charakterystykę i własne potrzeby. SEO musi być dostosowane do konkretnej branży oraz sytuacji, w jakiej znajduje się sklep internetowy. Niejednokrotnie właściciele biznesów online decydują się na inwestycję w pozycjonowanie dopiero po pewnym czasie, gdy zauważają, że bez SEO trudno dotrzeć do kolejnych klientów. W takiej sytuacji witryna może być już rozbudowana, więc jej optymalizacja zajmie więcej czasu. Poszczególne sklepy internetowe potrzebują spersonalizowanych działań pozycjonerskich – pierwszym etapem zawsze jest wykonanie audytu SEO, następnie należy przejść do analizy konkurencji, optymalizacji oraz tworzenia wartościowej treści. Pozornie celem pozycjonowania jest poprawa pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarce Google. Jednak efekty te muszą przekładać się na większy ruch i pozyskiwanie klientów, co w efekcie ma doprowadzić do konwersji. Zjawisko to zajdzie tylko wtedy, gdy SEO sklepu internetowego będzie realizowane na podstawie kompleksowej strategii pozycjonowania dopasowanej do indywidualnych potrzeb konkretnego biznesu online.
Zgodnie z raportem „E-commerce w Polsce 2020” w Polsce około 73% internautów dokonuje zakupów online. Wysoka pozycja w wyszukiwarce jest więc ważna, ponieważ pozwala na pozyskiwanie potencjalnych klientów. Zgodnie z analizą portalu WebFX zaledwie około 25% użytkowników przechodzi do drugiej strony listy wyszukiwania Google. Dlatego strategia SEO sklepu internetowego powinna być zbudowana w taki sposób, aby witryna mogła wyświetlać się na pierwszej stronie listy wyszukiwania (TOP10) w Google.
Każda strategia pozycjonowania rozpoczyna się od wykonania audytu SEO. Badanie ma na celu wskazanie, jakie elementy w obrębie witryny wymagają poprawek. Dodatkowo należy wykonać analizę konkurencji, szczególnie pod kątem fraz kluczowych, ruchu oraz zewnętrznego linkowania. Audyt SEO to sprawdzenie:
Do analizy konkurencji oraz audytu sklepu należy wykorzystać specjalistyczne narzędzia. Bez nich przeprowadzenie obu tych czynności jest niemożliwe. Przydatne oprogramowanie to: Screaming Frog, Ahrefs, SEMSTORM.
Po wykonanym audycie przejdź do przygotowania doboru fraz kluczowych. To zestawienie słów, które są dopasowane do konkretnej podstrony. Sformułowania powinny być dobrane do konkretnego adresu URL, a także regularnie wyszukiwane przez użytkowników. Właściciel strony internetowej musi wybrać frazy generujące ruch, które następnie doprowadzą do konwersji. Ten etap jest niezwykle ważny w kontekście działań SEO, ponieważ może zaważyć na efektywności strategii pozycjonowania. Osiągnięcie satysfakcjonujących wyników w Google dla fraz, które będą mało wartościowe, nie wpłynie pozytywnie na ruch, widoczność i konwersję. Do wyszukiwania słów wykorzystasz takie narzędzia jak: Senuto czy SEMrush. Frazy przypisz do podstron i ściśle trzymaj się swojego planu. W przeciwnym wypadku doprowadzisz do kanibalizacji słów kluczowych, co negatywnie odbije się na konwersji. Swój dobór przygotuj na przykład w arkuszu kalkulacyjnym – te dane będą przydatne przez cały okres pozycjonowania.
Źródło: opracowanie własne
Audyt SEO i analiza konkurencji wraz z doborem fraz kluczowych to etapy, które przygotowują do wdrożenia strategii pozycjonowania. Po podjęciu tych kroków należy przejść do praktyki, czyli optymalizacji. To naprawa błędów, usuwanie niedociągnięć i udoskonalenie ogólnego funkcjonowania sklepu. Podczas optymalizowania przydaje się wcześniej wykonany audyt – dane w nim zawarte wskazują, jakie elementy wymagają poprawy. Samodzielne przygotowanie strategii pozycjonowania oraz jej wdrożenie może być nieco skomplikowane, dlatego warto ustalić listę priorytetów, szczególnie gdy właściciel witryny działa bez niczyjej pomocy. Zwykle w e-commerce pierwszeństwo mają strony kategorie oraz strategiczne produkty, które mogą znacznie wpłynąć na przychody biznesu. To właśnie te części witryny poddaj początkowej optymalizacji. Następnie przechodź do kolejnych podstron, optymalizując meta dane, tworząc treści i redukując czas ich ładowania. O pozycjonowaniu pamiętaj również podczas dodawania nowych produktów do sklepu – należy przygotować odpowiednie title oraz description z frazami kluczowymi. Po stworzeniu nowych podstron ich adresy URL dodaj do wcześniej przygotowanego doboru, aby w przyszłości uniknąć kanibalizacji. Regularnie monitoruj stan witryny w Google Search Console, aby od razu reagować na ewentualne błędy lub zagrożenia. Do optymalizacji wykorzystasz te narzędzia, które przydają się podczas audytowania strony internetowej.
Tworzenie treści wraz z optymalizacją mają fundamentalne znaczenie w kontekście efektywności strategii pozycjonowania. Frazy zawarte w tekstach są informacją dla robotów Google wskazującą, co dokładnie znajduje się pod konkretnym adresem URL. Słowa kluczowe umieszczone w meta description oraz title mogą być niewystarczające – podstrony bez wartościowego contentu mają niską szansę na osiąganie wysokich pozycji w wyszukiwarce. Dlatego podczas realizacji działań SEO tworzy się opisy kategorii oraz produktów. Zaleca się również kreowanie artykułów blogowych – przy odpowiednim doborze tematów oraz linkowaniu wewnętrznym mogą one stanowić źródło ruchu prowadzące do konwersji. Do budowy contentu przydaje się narzędzie SurferSEO oraz SEMSTORM.
Backlinki, czyli zewnętrzne odnośniki prowadzące do strony internetowej, to czynnik rankingowy, który ma znaczenie podczas ustalania pozycji przez wyszukiwarkę Google. Linki muszą pochodzić z domen wysokiej jakości, najlepiej powiązanych tematycznie z pozycjonowaną witryną – wówczas ich wartość jest wysoka. Przed aktualizacją algorytmu w 2012 roku (Pingwin) największe znaczenie miała ilość zewnętrznych odnośników. Dziś link building jest bardziej skomplikowany i wymaga więcej wyrachowania. Pozyskiwanie odnośników ze spamerskich miejsc skończy się obniżeniem, a nie podwyższeniem pozycji. Do analizy linkowania wykorzystaj takie narzędzia jak Ahrefs czy MajstecSEO.
W książce „Strategies in E-Business. Positioning and Social Networking in Online Markets” znajduje się badanie, w ramach którego na przełomie lat 2011/2012 przeprowadzono optymalizację pewnej witryny internetowej. Samo budowanie contentu, poprawa linkowania wewnętrznego oraz meta tagów pod odpowiednie frazy kluczowe sprawiło, że grupa odbiorców wzrosła z około 1.5 mln do około 2 mln użytkowników miesięcznie. Przed optymalizacją ruch organiczny stanowił prawie 36% wszystkich odbiorców. Po wdrożeniu zmian nastąpił wzrost o ponad 11 punktów procentowych.
Źródło: „Strategies in E-Business. Positioning and Social Networking in Online Markets”
Wykonanie audytu SEO i kompleksowe zoptymalizowanie sklepu internetowego może przynieść pozytywny efekt w postaci zwiększonego ruchu. Następnie odbiorców należy maksymalnie zachęcić do zakupu konkretnego produktu. W tym kontekście pomocny jest content marketing, który dodatkowo wspiera SEO, o ile w treści znajdują się frazy kluczowe. W e-commerce odpowiednia strategia pozycjonowania staje się generatorem dochodów i medium pozyskiwania kolejnych klientów. Poprawna optymalizacja sprawi, że Google będzie wyświetlać informacje znajdujące się na stronie internetowej za pomocą featured snippets (polecane fragmenty z odpowiedzią). Obok linków w wyszukiwarce do Twojej witryny mogą również pojawiać się dodatkowe informacje, które zachęcą użytkownika do otworzenia sklepu. Aby uzyskać taki efekt, należy skorzystać z danych uporządkowanych.
Źródło: opracowanie własne
Istnieje wiele technik SEO, dzięki którym sklep internetowy może budować pozycję w wyszukiwarce, następnie pozyskując klientów. Podstawowe z nich to:
Skrócenie czasu ładowania – im krócej witryna się ładuje, tym lepiej. Czas oczekiwania stanowi czynnik rankingowy i wpływa na pozycję w wyszukiwarce. Dodatkowo element ten ma znaczenie w kontekście konwersji – poprzez czas ładowania sklep wywołuje pierwsze wrażenie u potencjalnych klientów. Jeżeli witryna każe czekać na siebie zbyt długo, istnieje duża szansa, że użytkownik zamknie okno przeglądarki, następnie przechodząc do konkurencji. Najwyższy współczynnik konwersji zwykle przypada na witryny, których czas ładowania nie przekracza dwóch sekund. Test przeprowadzony na sklepie z okularami Glasses Direct przedstawia, w jaki sposób prezentuje się współczynnik konwersji w kontekście prędkości ładowania. Po około 2 sekundach współczynnik konwersji zaczął maleć, spadając o 6,7% z każdą dodatkową sekundą.
Źródło: „8 Principles of User Optimization That’ll Increase Your Search Rankings” Neil Patel
SXO (Search Experience Optimization) – to działania opierające się na synergii SEO oraz UX. Choć nie jest to tylko technika, ale długofalowa strategia, jej elementy mogą być wykorzystane podczas samodzielnego budowania strategii pozycjonowania. W myśl SXO sklep internetowy musi znajdować się na wysokiej pozycji (SEO), a także być dopasowany do potrzeb odbiorców (UX). W ten sposób budowana jest lepsza widoczność, większy ruch, a ostatecznie wyższy jest także współczynnik konwersji, więc grono klientów ulega poszerzeniu. Wdrożenie SXO jest szczególnie efektywne w e-commerce, jednak strategia ta może być dostosowana do każdej strony internetowej.
Frazy long tail – to wyrażenia z tak zwanym długim ogonem. Frazy long tail posiadają niską konkurencyjność oraz ścisłe dopasowanie, dlatego bardzo często prowadzą do konwersji. Najczęściej składają się z czterech lub więcej słów. Do ich efektywnego wykorzystania przydaje się blog, w którym publikowane są tematyczne artykuły. Następnie za pomocą linkowania wewnętrznego ruch powinien być przekierowany na odpowiednią kategorię w sklepie lub podstronę z produktem. Każda strona internetowa może wykorzystać long tail, aby budować widoczność i pozyskiwać klientów.
Content pruning – technika opierająca się na ciągłej aktualizacji treści jest określana jako content pruning. Najczęściej wykorzystuje się ją w kontekście artykułach blogowych, które z czasem mogą stracić aktualność. Należy dbać o treści, aby zawsze były świeże i wiarygodne. Takie aktualizacje pozwalają osiągać treści wyższe pozycje.
Wszystkie sklepy internetowe potrzebują indywidualnej strategii pozycjonowania. Plan musi być dopasowany do potrzeb konkretnego serwisu oraz jego odbiorców. Nawet dwie podobne do siebie witryny z tej samej branży będą wymagać odrębnych działań SEO. Choć istnieje kilka uniwersalnych technik i zasad, należy je dostosować do konkretnego sklepu internetowego. Odpowiednia strategia pozycjonowania pozwala widoczność przekształcić w ruch i konwersję, co pozytywnie wpłynie na dochodowość biznesu online.
Absolwent zarządzania. Łączy SEO i content marketing w jednolitą całość. Pozycjonowanie stron traktuje w kategorii strategii marketingowej, która ma znaczenie na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika. Prywatnie fascynuje się psychologią zachowań konsumenckich.