Biznes

Wizytówka NAP – czym jest i jak z niej korzystać?

3 min czytania
Co to jest Wizytówka NAP

Wpisujesz nazwę firmy w Google i jedną z rzeczy, która Ci się pojawia, jest tak zwana wizytówka – blok tekstu (często wraz ze zdjęciem), którzy przedstawia podstawowe dane o firmie. Tym jest Właśnie Wizytówka NAP – jak ją wykorzystać? Dowiesz się z tego tekstu!

Wizytówki NAP – definicja

Sama wizytówka Google to nie jest to samo co wizytówka NAP. Jest to zaledwie jedna z jej form. Nazwa NAP pochodzi od angielskich słów: name, adress, phone (nazwa, adres, telefon), czyli tego, co klasycznie pojawia się na wizytówce papierowej. Internetowa wizytówka NAP często jest rozszerzana o kolejne pozycje takie jak: godziny otwarcia, czy inne ważne elementy, które mogą zarówno ułatwić kontakt (jak adres e-mail), jak i ułatwić wyszukiwanie informacji o firmie (jak informacje o dostępności dla osób z niepełnosprawnością).

Katalogi wizytówek NAP – komu ufać?

Po założeniu firmy nie raz spotkałeś się zapewne ze spamem mailowym lub tradycyjnym, w którym proponowano Ci wpisanie firmy do różnych katalogów czy ewidencji (niektóre z nich to sposoby na wyłudzenie pieniędzy – UWAŻAJ!). Tak samo jest i z wizytówkami NAP. Sporo stron tworzy właśnie takie katalogi, ale wpisanie się do nich może słono kosztować. Dlatego, zanim to zrobisz, skrupulatnie przeczytaj regulamin w poszukiwaniu kruczków prawnych czy ukrytych opłat (np. wpisanie się do katalogu jest darmowe, ale zmiana danych lub wykreślenie kosztuje krocie). Jest natomiast kilka firm, którym można zaufać, ponieważ są znanymi i szanowanymi przedstawicielami tej branży. Zaliczymy do nich:

  • Mapy Google,
  • Panoramę Firm,
  • Mapy Targeo,
  • Yellowpages,
  • Msp.money.pl/baza-firm,
  • Cylex.pl,
  • Baza-firm.com.pl.
Zobacz  Czym jest analiza potrzeb klienta i jak ją przeprowadzić?

Zachowaj aktualność wizytówki NAP

Tak jak wymieniasz wizytówki papierowe po zmianie numeru telefonu, lub adresu, tak i powinno się zmienić wizytówki online. Natomiast pamięć ludzka jest zawodna. Dlatego też każde dodanie wizytówki NAP do katalogu powinno się odnotować. Można to na przykład zrobić w Excelu. W jednej rubryce wrzucamy nazwę katalogu, obok dorzucamy odnośnik, a następnie dane do logowania (mogą się przydać!). Po każdorazowej zmianie danych należy odwiedzić wszystkie katalogi i wprowadzić odpowiednie zmiany. Nie ma bowiem nic bardziej wyprowadzającego z równowagi jak próba dodzwonienia się do firmy lub sklepu na nieistniejący numer…

Co to jest Wizytówka NAP

Czy aktualność NAP ma wpływ na SEO?

Cóż to za pytanie?! Jednak odpowiedź jest prosta: tak, i to duży. Dlaczego? Algorytmy Google sprawdzają między innymi spójność danych pojawiających się o firmie – porównując jedne informacje z drugimi. Jeśli wizytówki NAP przeczą danym umieszczonym na stronie internetowej, Google może zinterpretować to jako dwie różne firmy. Dlatego też może się okazać, że Twoja strona internetowa nie będzie pojawiała się w organicznych wynikach wyszukiwania.

Zadbaj o SEO a zadbasz o widoczność.

W zakresie lokalnego SEO oferujemy:

 

SEO lokalne, co to jest?

Prowadząc firmę lokalnie – na przykład prowadząc sklep stacjonarny lub punkt usługowy, możesz mieć problem z odpowiednim wypozycjonowaniem swojej strony internetowej. Wizytówki NAP przyjdą Ci z pomocą. Jak? Po pierwsze będą stanowiły wiarygodną bazę linkowania do Twojej strony internetowej (i to często ze stron o wysokiej jakości), jak i pozwolą na dodatkowe budowanie pozycji w wyszukiwaniu. Nawet jeśli strona nie pojawi się w pierwszej 10. (na pierwszej stronie Google), to wizytówka w Google Maps pojawi się na pewno, doskonale uwidaczniając Twoją firmę w wynikach wyszukiwania. Spójne wizytówki w wielu serwisach pozwalają także na budowanie zaufania wśród potencjalnych klientów. Należy jednak pamiętać, że niespójne wizytówki będą nie tylko obniżać wiarygodność w oczach potencjalnych klientów, ale także w oczach botów Google, dlatego zawsze pilnuj, aby:

  • Wszystkie wizytówki miały identyczną nazwę firmy (jest różnica pomiędzy Twoja firma sp. Z o.o. a Twoja Firma).
  • Miały ten sam format adresu (ul. Gen. J. Hallera to inna ulica niż: ul. Hallera).

Treść nie była identyczna. Google bardzo nie lubi plagiatowania treści. Nawet w wizytówkach. Dlatego staraj się, aby opis firmy (czym się zajmujesz, jaka jest misja firmy) były za każdym razem przeredagowane).

Zespół Semcore odpowiedzialny za tworzenie wartościowego contentu na temat marketingu internetowego. Część treści tworzymy wspólnie, rozmawiając o nich i pozyskując wiedzę od ekspertów ze wszystkich działów. W artykułach blogowych przedstawiamy między innymi: aktualne informacje dotyczące: SEO, UX, tworzenia i optymalizacji płatnych kampanii reklamowych, zarządzania sklepami internetowymi. Pokazujemy w jaki sposób można samodzielnie dokonać zmian na własnej stronie, przedstawiamy także ważne argumenty przemawiające na korzyść nowoczesnych rozwiązań.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy