Eksperci od rynku pracy są jednogłośni: zawód prompt engineera to profesja przyszłości. W obliczu błyskawicznego rozwoju modeli językowych — takich jak najpopularniejszy GPT — i coraz szerszego ich zastosowania w biznesie, umiejętności „inżynierów podpowiedzi” będą stawały się tylko cenniejsze. Na czym polega sam prompt engineering i jakie zadanie należą do prompt engineera? Na te pytania odpowiemy poniżej.
Czym jest prompt engineering?
Prompt engineering to pojęcie z obszaru sztucznej inteligencji — określa się nim proces tworzenia oraz optymalizacji tzw. promptów, a więc poleceń kierowanych do modeli językowych (np. wspomnianego we wstępie GPT) oraz generatywnych (takich jak tworzący obrazy DALL·E).
Celem prompt engineeringu jest uzyskiwanie jak najbardziej precyzyjnych odpowiedzi od modelu AI. Mimo że próg wejścia do pracy z modelami generatywnymi jest niski — w wielu przypadkach nawet najprostsze polecenia wystarczą, by AI przygotowało dla nas całkiem satysfakcjonującą treść — to aby wykorzystać je „na poważnie” w pracy programisty czy specjalisty SEO, konieczne są znacznie bardziej rozbudowane, przemyślane komendy.
Zdj 1. A w taki sposób prompt engineering został opisany przez Chat GPT.
Źródło: opracowanie własne
Prompt engineering można by było więc opisać jako… sztukę komunikacji z modelem AI. Porównując to z relacjami międzyludzkimi; aby naprawdę dotrzeć w rozmowie do drugiej osoby, musimy stosować różne techniki komunikacji — ponieważ każdy z nas ma inną osobowość. Poszczególne modele sztucznej inteligencji mają zaś swoje specyficzne właściwości, a co więcej — są w stanie na bieżąco uczyć się na podstawie tego, co im „mówimy”. Prompt engineering bierze to pod uwagę — i dostosowuje formę komunikatu do danego modelu.
W swojej klasycznej postaci „inżynieria podpowiedzi” polega po prostu na zapewnieniu AI jak najszerszego kontekstu dla zadanego polecenia — bardziej zaawansowane techniki wykorzystują odpowiednio skonstruowane ciągi rozumowania, które ułatwiają modelowi trafną interpretację polecenia i wygenerowanie pożądanej odpowiedzi.
Rola prompt engineera w firmie
Prompt engineer jest specjalistą zajmującym się wdrażaniem technik „inżynierii podpowiedzi” w praktyce. W firmach, w których takie stanowisko istnieje (a jest ich coraz więcej), zajmuje się on przede wszystkim tworzeniem promptów, testowaniem ich użyteczności oraz ulepszaniem już istniejących rozwiązań.
Z drugiej strony, często to także specjalista od prompt engineeringu jest osobą odpowiedzialną za identyfikację obszarów (zarówno w skali makro, jak i mikro) działalności firmy, w których można by było z powodzeniem wykorzystać modele sztucznej inteligencji.
Oczywiście, prompt engineerzy nie działają „w próżni”. Ich praca bezpośrednio wiąże się z zadaniami specjalistów od marketingu — strategów, copywriterów, grafików czy analityków SXO — a także działu IT (przede wszystkim programistów) oraz analityków danych. Często odpowiadają więc nie tylko za wdrażanie własnych rozwiązań, ale także za wspieranie członków innych działów firmy w tym, aby byli w stanie samodzielnie korzystać z pełni możliwości sztucznej inteligencji.
Gdzie umiejętności prompt engineera będą najbardziej przydatne?
Prompt engineering okazuje się być nieoceniony wszędzie tam, gdzie możliwe jest wykorzystanie generatywnych modeli AI. Mamy na myśli takie obszary, jak:
- marketing — wsparcie prompt engineera pozwala copywriterom oraz grafikom szybciej (i skuteczniej) pracować nad tworzonymi treściami oraz koncepcjami kreatywnymi; modele językowe okazują się także być bardzo przydatne w opracowywaniu strategii marketingowych;
- tworzenie oprogramowania — najbardziej zaawansowane modele AI dobrze radzą sobie nie tylko z językiem naturalnym, ale także z… językami programowania. Są w stanie błyskawicznie generować długie fragmenty kodu — oczywiście pod warunkiem, że otrzymają bardzo precyzyjnie określone polecenie;
- obsługa klienta — AI coraz częściej wykorzystywana jest w roli „wirtualnego asystenta” lub dostępnego dla klientów chatbota; prompt engineer może pomóc przygotować dany model do pracy z określoną grupą konsumencką i nadać jej ton zgodny z wizerunkiem firmy.