Zaawansowane opcje wyszukiwarki. Jak wyszukiwać w Google?
4 min
4 min
Na skróty
Google, jako najbardziej znana na świecie wyszukiwarka internetowa, wciąż udoskonala swoje usługi, pracuje nad jak najkorzystniejszymi mechanizmami i funkcjonalnościami wyszukiwania. Dzięki temu, nawet przy pierwszej styczności, żaden z użytkowników nie powinien odczuwać problemów w momencie korzystania z opcji wyszukiwania Google. Podpowiedzi wpisywanych haseł, poprawianie literówek, a na podstawie aktywności w sieci czy też bieżącej lokalizacji podsuwanie odpowiednich wyników wyszukiwania to jedne z nielicznych możliwości, jakie oferuje wyszukiwarka Google. Mimo wszystko zdarza się jednak, że wynik jaki otrzymujemy, może okazać się mało satysfakcjonujący. Co wtedy zrobić?
Wydawać by się mogło, że pole wyszukiwania nie kryje przed nami tajemnic. Jednak zapytanie można wprowadzić na wiele różnych sposobów, m.in. po to, aby zawęzić wyniki wyszukiwania. Brzmi jak przydatna wiedza, którą warto poznać, prawda? Dowiedz się, w jaki sposób działa wyszukiwarka Google i wykorzystaj nieznane funkcje wyszukiwarki!
Jest kilka sposobów na to, by zwiększyć trafność wyszukiwania w Google. Pierwszy z nich , to wyszukiwanie tekstów zawierających frazy. Mogą one występować w różnych miejscach stron internetowych – w tekście, tytule czy też adresie URL. Jeśli szukamy wartościowych tekstów, warto tu zastosować zawężenie szukania do frazy w tekście z wykorzystaniem operatora „allintext”. Przykładem takiego działania może być wpisanie np. allintext:grypa żołądkowa. Dzięki temu zyskamy pewność, że fraza występuje w treści strony, której chcemy wyszukać.
Kolejną metodą na trafność wyszukiwania Google jest szukanie fraz w samym adresie strony (URL). Załóżmy tu, że szukamy np. bloga o podróżach. Wystarczy zatem wpisać frazę po wcześniejszym wpisaniu wyrażenia „allinurn”, co wygląda następująco – allinur:blog podróżniczy.
Kolejną opcją wyszukiwania Google może być również zastosowanie cudzysłowu. Algorytmy wyszukiwarki działają już na tyle sprawnie, że podczas wyszukiwania nie ma konieczności wpisywania całej frazy. Wpisanie kilku słów jest już traktowane jako fraza. Cudzysłów ogranicza wyniki wyszukiwania Google do stron, które posiadają frazy w dokładnie takim brzmieniu, jakiego wyrażenia użyjemy podczas wpisywania. Hasło takie powinno być pełnym wyrażeniem, a nie tylko zlepkiem słów, np.: „sposoby na nocne koszmary”, a nie „koszmar, noc, sposoby”.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie stron oraz SEO
Również w kwestii szukania wybranych osób z social media wyszukiwarka Google sprawdzi się znakomicie! Wystarczy zastosować ku temu prosty trik, wpisując podczas szukania znanej osoby (przyjmijmy, że będzie to przykładowo Prince), wyrażenia – @prince. Pozwala to w prosty sposób odszukać profil artysty w mediach społecznościowych, za to pominięcie znaku „@” przerzuci nas na strony o innej tematyce, nie koniecznie związane z samym artystą.
Jeśli zależy Ci na znalezieniu konkretnego typu pliku, wystarczy użyć komendy filetype, np. “kodeks cywilny filetype:pdf”. Wśród innych formatów, których można szukać w Google, warto wymienić .ps, .dwf, .kml, .kmz, .xls, .ppt, .doc, .rtf czy .swf.
Kolejną zaawansowaną opcją wyszukiwania Google jest możliwość ograniczenia się do konkretnej witryny. Wyszukiwanie takie sprawdza się znakomicie przy rozbudowanych witrynach z dużą ilością treści lub przy takich, które nie posiadają intuicyjnego menu czy nawigacji. Aby ograniczyć się do przeszukania interesującej nas strony, należy zastosować frazę typu: site:www.strona.com. Pozwoli to nam odnaleźć w szybki sposób artykuły, które nas na stronie interesują. Przykład: site:www.plama.com/tapeta w kwiaty. Istnieje również sposób na wyszukiwanie podobnych stron do tych, które nas w danym momencie zainteresowały. Aby to osiągnąć, wpisujemy w wyszukiwarkę adres znanej nam strony, poprzedzony komendą „related”. Przykładem może być : „related:booking.com. W ten sposób uzyskamy podpowiedź co do innych wyszukiwarek noclegów, na innych witrynach internetowych. Wyszukiwanie Google posiada także możliwość wyszukiwania stron o określonej domenie. W tym celu używamy operatora o nazwie „site:,gov”. Następną ciekawostką jest możliwość wyszukiwania Google za pomocą #hashtagów. Google posiada taką funkcję wyszukiwania w innych portalach także stosujących hashtagi. Za przykład podać tu możemy np. : #stylżyciagwiazd. Do opcji wyszukiwania Google można zaliczyć też funkcję szukania zaawansowanego. Pozwala ona w łatwy sposób doprecyzować interesujące nas informacje, czyli dodawać czy też wykluczać słowa kluczowe. Taki zaawansowany moduł działania znajduje się pod adresem : www.google.pl/advanced_search. Po wpisaniu adresu wyskoczy okienko wyszukiwania zaawansowanego, które znakomicie pomoże nam odnaleźć to, czego szukamy.
Jedną z możliwości, które proponuje znana wszystkim wyszukiwarka, jest możliwość uzyskania bardziej sprecyzowanych rezultatów poprzez wyszukiwanie w Google po dacie. To nowość, która jest nadal testowana przez google, by zyskać w naszych oczach na swojej atrakcyjności. Aby otrzymać wynik z interesującego nas okresu, wystarczy dodać, po wpisanym haśle słowa: „before”-przed, lub „after” – po. Następnie musimy dodać datę, od której lub po której mają być szukane dane frazy. Te dostępne, to między innymi ostatnia godzina, ostatnie 24h, ostatni tydzień i miniony rok. Przykładem takiego użycia może być np.:
Jak wcześniej wspomnieliśmy, funkcja wyszukiwania w Google po dacie jest nadal w fazie testów, zatem nie wszyscy użytkownicy mogą mieć do niej dostęp. Jednak świat internetowy tak szybko rozwija się na wielu płaszczyznach, że moment łatwego dostępu do pozyskiwania informacji w takiej formie zapewne nastąpi szybciej, niż możemy się tego spodziewać.
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filolożka języka polskiego i literaturoznawczyni, wkrótce słuchaczka na kierunku User Experience Design. Podstawą wszystkich działań marketingowych jest dla niej dobry research oraz analiza. Kiedy nie zajmuje się tworzeniem contentu, lubi oglądać modernistyczną architekturę i czytać o polskiej sztuce użytkowej PRL-u.