Sprzedaż internetowa cieszy się bardzo dużą popularnością. Możliwość dokonywania zakupów o dowolnej porze dnia i nocy, atrakcyjne ceny i brak konieczności stania w korkach oraz tracenia czasu na dojazdy sprawiają, że coraz częściej rezygnujemy z wizyty w stacjonarnym sklepie na rzecz zakupów online.
Na skróty
Najlepsza forma sprzedaży
Jak zwiększyć szansę na to, żeby osoba poszukująca danej rzeczy trafiła właśnie do nas? Zdecydować się na własny sklep internetowy czy może wystawić swoje produkty na Allegro bądź Amazonie? Podpowiadamy, jaki sposób na zaistnienie w sieci z własnym biznesem jest najlepszy.
E-commerce, czyli handel odbywający się w internecie, od kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Wielu przedsiębiorców, którzy ponoszą wysokie opłaty za wynajem lokalu i nie mają takich zysków, jakich by oczekiwali, postanawiają przenieść się do sieci. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest szeroki zasięg docierania ze swoimi produktami. W tym wypadku nie ograniczamy się już do rynku lokalnego, a naszymi klientami stają się nie tylko osoby z drugiego końca Polski, ale też z całego świata.
Dylemat przedsiębiorcy wkraczającego do Internetu – Allegro czy swój sklep?
Zanim przejdziemy do dokonywania transakcji i liczenia zysków, musimy zdecydować się na to, gdzie chcemy wystawiać swoje produkty. Jedną z możliwości jest internetowa platforma handlowa, na której znajdują się setki, a nawet tysiące sprzedawców, którzy oferują swoje produkty. Doskonałymi przykładami tego typu miejsc są popularne platformy Allegro oraz Amazon. Drugą opcja jest założenie własnej strony internetowej, na której sami będziemy sobie sterem i okrętem, będziemy mogli tworzyć dowolne akcje promocyjne i wykorzystywać nowoczesne możliwości, które mają na celu zwiększenie ilości osób trafiających na naszą stronę, co automatycznie przekłada się na wzrost dokonywanych transakcji. To oznacza, że na nasze konto wpływają większe sumy, a towar nie zalega nam w magazynach. Tym samym stawiając sobie pytanie: Allegro czy swój sklep? – druga opcja zdecydowanie wygrywa.
Aby móc podjąć słuszną i przemyślaną decyzję, najpierw trzeba zagłębić się w temat i zdobyć wiedzę odnośnie tego, jak działa zewnętrzna platforma sprzedażowa od strony sprzedawcy i czym różni się ten rodzaj działalności w sieci od posiadania własnej witryny internetowej, na której klienci będą mogli dokonywać zakupów. Zacznijmy od tego, że na platformach handlowych praktycznie nie ma mowy o stworzeniu marki. Tutaj klientami są osoby, które wpisują nazwę poszukiwanej rzeczy, przeglądają dziesiątki stron i wybierają to, co najbardziej się im spodoba. W większości przypadków klienci nie są w stanie później podać nazwy sprzedawcy czy marki produktu. I nawet jeśli kupione rzeczy będą się sprawdzały, a ich jakość będzie wysoce zadowalająca, to prawdopodobieństwo, że klient korzystający ze sklepów zewnętrznych do nas wróci, są znikome. Zupełnie inaczej wygląda to wtedy, gdy mamy własny sklep online. Osoby, które złożą zamówienie poprzez stronę i będą zadowolone z transakcji, chętnie będą do niej wracać, aby sprawdzać, czy pojawiło się coś nowego, albo czy są jakieś promocje, dzięki którym można zaopatrzyć się w ulubione produkty po atrakcyjnych cenach. Wydaje Ci się, że opcja sprzedaży poprzez platformy zakupowe jest lepsza, ponieważ nie musisz na starcie inwestować funduszy, jakie musiałbyś wyłożyć na stworzenie własnej domeny? Nic bardziej mylnego. Korzystanie z zewnętrznych platform też nie jest darmowe. W zależności od wyboru platformy sprzedawca musi wnosić określone opłaty za samo umieszczenie produktu lub pobierana jest prowizja od sfinalizowanej transakcji. A zatem musimy płacić, a na wiele spraw nie mamy żadnego wpływu, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy tworzymy stronę swojego sklepu od podstaw, dzięki czemu może ona wyglądać tak, jak sobie tylko zamarzymy.
W dzisiejszych czasach, kiedy mamy mnóstwo sprzedawców internetowych, sukces odnoszą tylko ci, którzy potrafią się czymś wyróżnić, stawiają na jakość i reklamę, która nie bez przyczyny nazywana jest dźwignią handlu. W dobie mediów społecznościowych ważną rolę odgrywa też kontakt z potencjalnym klientem i zdobywanie grona stałych odbiorców, którym będziemy mogli oferować nowości w swoim sklepie. Na pewno jeśli zależy nam na długofalowym działaniu, a handel internetowy ma być naszym sposobem na życie, to zdecydowanie warto pokusić się o stworzenie własnej witryny www. Samodzielnie prowadzony sklep online pozwala nam maksymalnie dopasować ofertę pod klienta, zadbać o odpowiednią optymalizację i promowanie marki. Mamy też możliwość podjęcia kroków, które będą miały na celu lepsze pozycjonowanie strony, co przyczyni się do tego, że więcej osób będzie mogło do nas trafić. A w przypadku platform handlowych działania te są często wręcz regulaminowo zabronione, przez co sprzedawca nie może nawet podawać nazwy swojej firmy – na platformie, jak i na rachunkach oraz fakturach.
Chcesz mieć dobrze prosperujący biznes internetowy? Stwórz własny sklep internetowy, na którym będziesz mógł budować markę i za pomocą marketingu internetowego docierać do coraz to szerszego grona odbiorców, czyli Twoich potencjalnych klientów. Możesz też połączyć obie te formy sprzedaży i być w wielu miejscach w sieci.