Aplikacje natywne – czym są i jak działają?
2 min
2 min
Na skróty
Urządzenia mobilne stanowią dziś już większość ruchu w internecie. Nic więc dziwnego, że budując firmową stronę lub pisząc aplikację dla swojej usługi, myśli się przede wszystkim właśnie o użytkownikach smartfonów. Dziś skupimy się na tych drugich — a więc na aplikacjach. Czym są aplikacje natywne i dlaczego są bardziej wydajne od innych typów oprogramowania?
W dużym skrócie — aplikacja natywna to program, który został napisany stricte pod daną platformę mobilną: Androida lub iOS. Każda z nich ma swoje natywne języki programowania; w przypadku Androida są to Java i Kotlin, zaś systemu od Apple’a — Swift oraz Objective-C. Aby zbudować aplikację natywną, twórcy posługują się jednym z tych właśnie języków.
Co to oznacza? Z jednej strony — więcej pracy dla developerów, ponieważ daną aplikację prawdopodobnie będzie trzeba zaprojektować i napisać dwukrotnie (chyba że mówimy o aplikacjach w stu procentach dedykowanej jednej platformie).
Z perspektywy użytkownika aplikacja natywna jest za to rozwiązaniem niezawodnym, najszybszym i najbardziej responsywnym. A to dlatego, że kod przygotowany przy użyciu dedykowanych narzędzi pozwala po prostu optymalnie wykorzystać zasoby urządzenia — oraz ekosystemu, na którym jest ono oparte. Można by więc powiedzieć, że dla skupiających się na doświadczeniach użytkownika specjalistów od SXO natywne aplikacje są „rozwiązaniem marzeń”.
Przykładami aplikacji natywnych mogą być:
Niejako przeciwieństwem aplikacji natywnych są aplikacje hybrydowe. Zamiast narzędzi i języków dedykowanych, oparte są na technologiach webowych — przede wszystkim na HTML-u, CSS-ie i JavaScript. WIększość elementów takich aplikacji jest pisana jednocześnie z myślą o iOS-ie i Androidzie — tylko wybrane fragmenty kodu są tworzone stricte pod wymagania danego środowiska. Aplikacje hybrydowe różnią się od natywnych także sposobem działania. O ile te drugie są po pobraniu „zagnieżdżone” w systemie urządzenia, tak aplikacje hybrydowe za każdym razem muszą pobrać dane z serwera „na bieżąco”. Czyli tak, jak przeglądarka internetowa pobiera zasoby strony.
Aplikacje natywne są przez wielu developerów i projektantów uważane za najlepsze pod kątem doświadczeń użytkowników. Oto kilka powodów, dla których warto oprzeć się w projekcie aplikacji właśnie na narzędziach dedykowanych:
Oczywiście, aplikacje natywne nie są rozwiązaniem wszystkich problemów w procesie projektowania i rozwoju aplikacji. Do ich minusów można zaliczyć:
Ze względu na wspomniane koszty oraz znacznie dłuższy czas pracy nad kodem, decyzja o budowie aplikacji natywnej zamiast np. hybrydowej często nie jest wcale optymalnym wyborem. Wiele projektów — SaaS, retailowych czy nawet multimedialnych — w rzeczywistości nie korzysta ze wszystkich zalet, jakie płyną z natywności aplikacji. Co więcej — narzędzia oparte na technikach webowych, na przykład najpopularniejszy Native React, pozwalają dziś zbudować aplikację hybrydową o równie szerokim zakresie możliwości i na tym samym poziomie optymalizacji, co w przypadku aplikacji natywnej.
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.