Justowanie tekstu na stronach internetowych – co to jest i w jaki sposób je odpowiednio wdrożyć?
2 min
2 min
Na skróty
Otrzymałeś wstępny projekt swojej witryny – wygląda świetnie, ale zastanawiasz się, czy wyrównanie tekstu do obu krawędzi nie poprawiłoby estetyki? Zanim poprosisz projektanta o wprowadzenie zmian, warto dowiedzieć się, dlaczego justowanie tekstu na stronie internetowej może być trudniejsze, niż się wydaje. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy i jak stosować tę technikę, aby uniknąć problemów z czytelnością i zapewnić najlepsze wrażenia użytkownikom.
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie justowanie co to? Polega ono na wyrównaniu akapitu do lewego i prawego marginesu. W ten sposób tworzą się odstępy między wyrazami, dzięki czemu może on wypełnić całą szerokość tekstu. Odstępy te można dostosować, korzystając z programów do projektowania, takich jak na przykład Adobe Indesign lub Illustrator.
Justowanie tekstu prezentuje się naprawdę dobrze w przypadku prac drukowanych, szczególnie w projektowaniu książek – może tworzyć czyste linie i układy, jeśli jest używane prawidłowo. W przypadku stron internetowych sprawa nie jest już taka prosta.
Teraz gdy już wiesz, co to justowanie – przeanalizujmy, czy wyjustowany tekst może być czytelny w projektowaniu stron internetowych. Justowanie tekstu tworzy nierówne odstępy między słowami, aby rozciągnąć zdania na pełną szerokość wiersza. Nierówności te mogą negatywnie wpływać na czytelność, ponieważ zakłócają płynność wizualną tekstu, przypominając nieregularną linię przechodzącą przez akapit. Przerwy te zaburzają ciągłość odbioru i sprawiają, że czytanie staje się bardziej wymagające ze względu na niespójny układ słów.
Być może rozważasz justowanie tekstu html. Warto jednak pamiętać, że kluczowa jest dbałość o czytelność treści na stronie internetowej. Tekst na ekranie już z natury bywa trudniejszy do odbioru, a niewłaściwe użycie justowania może dodatkowo utrudnić jego czytanie, skutecznie zniechęcając użytkowników do zapoznania się z treścią.
Zastanawiając się nad tym, czy i jak zdecydować się na justowanie html – warto zaznaczyć, że strony internetowe są responsywne, co oznacza, że automatycznie dostosowują się do rozmiaru okna przeglądarki. Ponieważ istnieje niezliczona liczba konfiguracji ekranów, wynikających z różnic w rozdzielczości i wielkości, projektowanie stron musi uwzględniać również układ mobilny. Użytkownik korzystający z ekranu 4K będzie odbierał stronę inaczej niż ktoś przeglądający ją na urządzeniu z rozdzielczością 1280 x 800 pikseli. Musisz o tym pamiętać bez względu na to, czy zdecydujesz się zastosować do justowania tekstu HTML czy CSS.
Wybrany tekst jest teraz justowany. Jednak ta metoda nie zawsze działa. Inną opcją jest wykorzystanie wtyczki justowania tekstu.
Po przeczytaniu tego krótkiego artykułu wiesz, co to znaczy justowanie tekstu. Wiesz też, że może ono wydawać się atrakcyjne pod względem estetycznym, ale nie jest najlepszym wyborem z punktu widzenia osoby odwiedzającej stronę. Kiedy podejmujesz się projektowania strony internetowej, warto pamiętać, że to, co działa na papierze, niekoniecznie sprawdzi się na ekranie laptopa lub smartfona.
Pamiętaj, że gdy ktoś przegląda Internet, chce przede wszystkim szybko i bez zbędnych komplikacji znaleźć to, czego szuka. Dlatego bloki tekstu ułożone na całej szerokości strony mogą to utrudniać — zamiast pomagać w przyswajaniu treści, mogą sprawić, że skanowanie strony wzrokiem stanie się mniej intuicyjne i niekoniecznie zachęci do powrotu na Twoją stronę.