All in One SEO Pack — kompleksowe narzędzie, czy zamulacz serwisu z dużą ilością niepotrzebnych funkcjonalności?
3 min
3 min
Na skróty
W (niezwykle bogatej) bibliotece wtyczek WordPressa znajdziemy wiele narzędzi ułatwiających optymalizację strony pod wymogi wyszukiwarki Google. Jedną z najpopularniejszych jest All in One SEO — pozycjonerski „kombajn”, łączący praktycznie wszystkie narzędzia, jakich mógłby potrzebować specjalista od SEO. A czy warto z niego skorzystać? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!
Jeżeli szukasz wtyczki, która w kompleksowy sposób pomoże Ci zoptymalizować stronę lub sklep postawiony w WordPressie — All in One SEO Pack jest jedną z najlepszych opcji. Pod względem zakresu funkcjonalności porównywać ją można w zasadzie tylko z Yoast SEO, czyli najpopularniejszym pluginem ułatwiającym pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.
AiO SEO umożliwia:
Zdj 1. Główny dashboard wtyczki AiO SEO.
Źródło: All in One SEO — WordPress SEO Plugin — wpbeginner.com
A to wszystko już w darmowej wersji wtyczki. All in One SEO posiada bowiem także wersję płatną — z kilkoma dodatkowymi funkcjonalnościami:
oraz innymi narzędziami.
Ceny pakietów AiO SEO wynoszą od 124 do 749 dolarów rocznie; same pakiety różnią się m.in. ilością stron, które wtyczka może obsłużyć oraz dostępem do bardziej zaawansowanych narzędzi. Aktualne, szczegółowe informacje nt. poszczególnych pakietów znajdziesz na https://aioseo.com/pricing/.
Zdj 2. Twórcy AiO SEO dosyć często oferują bardzo atrakcyjne promocje — warto mieć to na uwadze, myśląc o ewentualnej inwestycji.
Źródło: oficjalna strona All in One SEO
O ile pracująca z WordPressem agencja SEO bez wątpienia powinna zdecydować się na najdroższy pakiet — dający pełną kontrolę nad ustawieniami optymalizacji — tak większości użytkowników w zupełności wystarczy… All in One SEO Pack Free. Jeżeli prowadzisz własnego bloga lub stronę swojej firmy — darmowa wersja wtyczki powinna zapewnić Ci wszystkie narzędzia, których potrzebujesz. A nawet i trochę więcej.
Płatne pakiety dedykowane są raczej wspomnianym już agencjom marketingowym, firmom posiadającym bardziej rozbudowane witryny oraz sklepom internetowym.
Pierwsze spotkanie z AiO SEO Pack nie powinno przysporzyć nikomu większych problemów — to zresztą jedna z głównych zalet tej wtyczki: jej czytelny, prowadzący użytkownika „krok po kroku” interfejs.
Darmową wersję pluginu zainstalujemy odwiedzając sekcję Wtyczki w menu WordPressa — z faktu, że jest to jeden z popularniejszych pluginów, powinniśmy go bardzo szybko znaleźć.
Po zainstalowaniu AIO SEO uruchomi się kreator pierwszej konfiguracji — w kolejnych krokach mamy możliwość m.in. importowania danych z innych wtyczek (takich jak wspomniane już Yoast SEO), uzupełnienia podstawowych informacji o stronie oraz edycję pierwszych metadanych. Co najważniejsze — przez wszystkie etapy konfiguracji można spokojnie przejść bez jakkolwiek specjalistycznej wiedzy.
Choć głównym zadaniem AiO SEO jest kompleksowa optymalizacja strony — zarówno pod kątem treści, jak i wydajności — nieprawidłowo wykorzystana może skutkować… wolniejszym działaniem witryny.
To zresztą jedna z największych bolączek WordPressa (i każdego CMS-a) — każda kolejna wtyczka jest istotnym obciążeniem dla wydajności strony.
A zatem jak używać All in One SEO Pack, aby tego problemu uniknąć? Należy ją potraktować jako prawdziwy, optymalizacyjny „kombajn”, który już sam w sobie kryje wiele narzędzi niezbędnych do skutecznego pozycjonowania strony. Jeżeli nie mamy takiej konieczności — nie wdrażajmy dodatkowych wtyczek odpowiedzialnych za optymalizację SEO… chyba że jakiejś funkcjonalności AiO SEO akurat nie zapewnia. Im mniejszej ilości wtyczek używamy — tym lepiej.
Więcej o tym, jak w praktyce wygląda pozycjonowanie WordPress, piszemy w innych tekstach na naszym blogu — zachęcamy do lektury!
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.