Według danych W3Techs ponad 76% wszystkich stron internetowych korzysta z jQuery. Warto więc poznać możliwości tej — mającej już prawie 20 lat! — biblioteki. W jaki sposób rozszerza ona możliwości JavaScript — i jakie zastosowania można dla niej znaleźć?
jQuery — co to?
jQuery to powstała w 2006 roku biblioteka języka JavaScript, która wzbogaciła środowisko JS-a o wiele funkcjonalnych rozwiązań, bez których dziś web developerzy nie wyobrażają sobie pracy nad kodem.
Głównym celem, jaki przyświecał twórcom jQuery, było uproszczenie interakcji ze skryptami HTML oraz CSS na stronach internetowych i ułatwienie programistom samej pracy w plikach HTML. I rzeczywiście, wiele złożonych funkcji „czystego” kodu JavaScript udało się sprowadzić do prostych, jednolinijkowych wywołań — pozwalających błyskawicznie modyfikować elementy HTML strony na poziomie struktury DOM (Document Object Model). Jednocześnie, ograniczyło to objętość kodu i przyczyniło się do szybszego jego wykonywania przez przeglądarki.
Skoro o nich mowa — jQuery rozwiązał także problem zgodności między konkurencyjnymi przeglądarkami (a przypomnijmy, że mówimy o czasie, gdy Internet Explorer zaczynał już tracić udziały w rynku). Dla web developerów był to koniec z dostosowywaniem kodu do środowisk coraz popularniejszych konkurentów IE — Firefoxa, Opery czy Safari.
jQuery — od 2006 roku do dziś — pozostaje darmową biblioteką na licencji open source, którą modyfikować może każdy. I dlatego też zebrał wokół siebie bardzo rozbudowaną i stale rozwijającą możliwości jQuery społeczność. Dla programisty pracującego z front-endem, znajomość tych funkcji to wręcz obowiązek.
Jakie możliwości oferuje jQuery?
Najważniejsze funkcjonalności jQuery dotyczą wspomnianej już manipulacji elementami struktury HTML strony. Biblioteka pozwala więc:
- wyszukiwać i wybierać elementy HTML przy pomocy selektorów $ — na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w CSS-ie;
- dodawać, usuwać i modyfikować treść elementów strony — a także ich style CSS — za pomocą bardzo prostych metod;
- dodawać obsługę konkretnych zdarzeń na stronie (np. reakcję na najechanie kursorem na element menu głównego);
- tworzyć dynamicznie zmieniające się elementy HTML.
Funkcje jQuery mogą być wykonywane asynchronicznie — niezależnie od głównego skryptu strony i bez konieczności przeładowywania całej witryny. To właśnie dzięki temu możemy tworzyć strony interaktywne, responsywne — dostosowujące się na bieżąco do zachowań użytkownika.
Do czego więc konkretnie wykorzystuje się jQuery? Między innymi do:
- dynamicznych modyfikacji danych na stronie;
- walidacji danych;
- budowy interaktywnych formularzy;
- dynamizowania struktury strony — poprzez elementy takie jak popupy czy rozwijane menu;
- tworzenia atrakcyjnych wizualnie animacji, reagujących na zachowanie użytkownika strony.
Z możliwości jQuery ochoczo korzysta także WordPress — o czym krótko piszemy poniżej.
Czy bibliotekę jQuery trzeba dodawać do WordPressa?
Odpowiedź brzmi — nie. WordPress domyślnie obsługuje skrypty biblioteki jQuery, więc jeśli chcemy korzystać z jej funkcji — nic nie stoi ku temu na przeszkodzie.
Trzeba tylko pamiętać o tym, że podstawowy selektor — $ — jest wykorzystywany także przez inne biblioteki JavaScript. Aby więc uniknąć problemów ze zgodnością, możemy albo zastąpić go nieco dłuższym selektorem jQuery, albo uruchomić tryb zgodności, dodając do kodu następujący skrypt:
$.noConflict();
jQuery(document).ready(function(){
jQuery(“button”).click(function(){
jQuery(“p”).text(“jQuery is still working!”);
});
});
Jakie wtyczki dla WordPressa korzystają z jQuery?
Skrypty jQuery są nieodłącznym elementem wielu popularnych wtyczek WordPressa. Należą do nich m.in.:
- All in One SEO (AIOSEO) — czyli najczęściej pobierana obok Yoast SEO wtyczka do optymalizacji strony pod kątem wymogów wyszukiwarek. jQuery umożliwia w tym przypadku automatyczne aktualizowanie meta danych strony czy tworzenie interaktywnych rich snippets;
- WPForms — jeden z prostszych w obsłudze pluginów do tworzenia formularzy. Tutaj jQuery odpowiada z kolei za weryfikację danych czy obsługę interaktywnych pól formularza;
- Fixed Widgets — wtyczka umożliwiająca dodawanie elementów „przyklejonych” do widoku witryny — widocznych nawet wtedy, gdy użytkownik przewija stronę w dół. To właśnie jQuery odpowiada za utrzymanie widgetu w określonym miejscu na stronie i jego dynamiczne zachowanie.
A to tylko trzy wtyczki — jest ich o wiele więcej!