E-commerce

Czym jest system Silverstripe CMS?

3 min czytania
Czym jest system Silverstripe CMS?

Platformy CMS — takie jak doskonale znany już WordPress — pozwalają prowadzić (i tworzyć) serwisy WWW bez głębszej wiedzy technicznej. Silverstripe to kolejne z tego typu rozwiązań; w dzisiejszym wpisie przybliżymy jego możliwości. Zapraszamy do lektury!

Sliverstripe — CMS dla każdego?

Nowozelandzki Silverstripe nie należy raczej do najpopularniejszych CMS-ów; według danych W3Techs, pod względem liczby obsługiwanych stron pozostaje daleko w tyle nie tylko za WordPressem, ale nawet i za Joomlą czy Drupalem. Pytanie, czy słusznie?

Podobnie jak konkurenci, jest to darmowy, open-source’owy system — pozwalający w prosty, niewymagający głębszej znajomości HTML-a sposób tworzyć i prowadzić serwisy WWW. Prostą stronę możemy zbudować z gotowych już elementów oraz szablonów — przeciągając i upuszczając kolejne elementy w obrazowym edytorze (WYSIWYG).

Czym jest system Silverstripe CMS?

Zdj 1. Tak wygląda główny panel administatora w Silverstripe.

Źródło: userhelp.silverstripe.org

Silverstripe wyróżnia się jednak tym, w jaki sposób „przedstawia” się różnym użytkownikom platformy. Twórcy treści i redaktorzy otrzymują dostęp do uproszczonego interfejsu — pozbawionego technicznych zawiłości i upraszczającego publikację oraz edycję treści na stronie do minimum. Administratorzy, deweloperzy oraz projektanci mogą zaś korzystać ze wszystkich opcji programistycznych — i bez większych ograniczeń edytować strukturę strony w HTML-u czy wdrażać bardziej zaawansowane funkcje w JavaScript (a konkretniej przy pomocy biblioteki jQuery).

Ale nawet i przy pomocy samych szablonów możemy zaprojektować w pełni funkcjonalnego bloga wraz z systemem komentarzy czy multimedialną stronę-wizytówkę (co zrobił nawet… rząd Nowej Zelandii).

Zobacz  Lejek zakupowy – jak zaprojektować?

Czym jest system Silverstripe CMS?

Zdj 2. Przykładowa strona-wizytówka, stworzona w Silverstripe.

Źródło: newzealand.com

Jakie możliwości oferuje Silverstripe?

Zestaw narzędzi, jaki oferuje Silverstripe — znów — podobny jest do tego, jaki znajdziemy w WordPressie czy Joomli. Są to między innymi:

  • zaawansowany edytor tekstu, oparty na edytorze TinyMCE;
  • responsywne szablony stron — dostosowane do przeglądarek desktopowych, jak i mobilnych;
  • możliwość rozbudowy funkcjonalności strony poprzez dodawanie modułów ;
  • opcja prostego i szybkiego osadzania na stronie treści multimedialnych — filmów z YouTube’a, pokazów slajdów, pojedynczych zdjęć;
  • podstawowy edytor obrazów;
  • widżety — “mini-aplikacje”, które jednym przeciągnięciem myszki można połączyć z wybranym modułem strony;
  • opcje optymalizacji strony pod kątem zachowania szybkiego jej działania nawet przy bardzo dużym natężeniu ruchu;
  • oparty na rolach (np. administratora, twórcy treści, redaktora) system uprawnień do edytowania strony.

Wspomnieliśmy o modułach — w środowisku Silverstripe zastępują one wordpressowskie wtyczki (plugins). I jeśli mielibyśmy szukać wad tego CMS-a, byłaby nią ich ilość. Obecnie z platformą kompatybilnych jest ponad 3 tysiące modułów; dla porównania, WordPress ma ich około… 60 tysięcy; wiele z nich bardzo intensywnie rozwijanych. A w praktyce to właśnie na nich opiera się przecież większość rozbudowanych witryn.

Silverstripe a SEO

Jeżeli chodzi o optymalizację strony zgodnie z zasadami SXO — także i tutaj Silverstripe ma do zaproponowania wszystkie najważniejsze opcje, które znamy chociażby z WordPressa. Mamy więc pełną kontrolę nad:

  • tworzeniem meta tagów;
  • hierarchią nagłówków;
  • anchorami, linkami wewnętrznymi i zewnętrznymi;;
  • tekstami alternatywnymi grafik;
  • mapami stron XML;
  • strukturą adresów URL;
  • edycją komunikatów o błędach (stron 404).
Zobacz  Fotografia produktowa w domu – jak zrobić profesjonalne zdjęcia dla sklepu internetowego?

I znów — z perspektywy specjalisty od pozycjonowania dużym minusem tej platformy będzie dość niewielka liczba dostępnych wtyczek pod optymalizację SEO. O tych najbardziej rozbudowanych — znanych z WordPressa Yoast SEO czy All in One SEO — musimy niestety zapomnieć.

Czy warto sprawdzić, jak Silverstripe spisuje się w praktyce?

Silverstripe nie jest idealnym CMS-em — ale bardzo przyjaznym dla początkującego administratora i łatwym w dalszej obsłudze dla twórców treści. Przy tworzeniu prostych serwisów może być bardzo ciekawą alternatywą dla innych platform; w przypadku bardziej rozbudowanych projektów, może nam… zabraknąć pluginów. Tym, którzy jeszcze zastanawiają się, jaki CMS wybrać — polecamy przynajmniej zapoznać się z jego możliwościami; być może środowisko Silverstripe będzie dla Was optymalne.

Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy