Założenie strony WWW nie musi być trudne. Dzięki dostępnym narzędziom możesz łatwo przygotować witrynę, która spełni Twoje oczekiwania i zapewni użytkownikom wszystkie potrzebne im funkcje. Chcesz założyć stronę WWW niewielkim kosztem i prawdopodobnie bez pomocy specjalistów? Pomóc Ci w tym może Weebly, czyli popularny CMS. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?
Weebly – co to jest?
Marka Weebly istnieje od 2007 roku. Według twórców z tego systemu CMS korzysta ok. 50 milionów witryn na całym świecie. Siedziba firmy znajduje się w San Francisco, a biura – w Nowym Jorku, Scottsdale i Toronto. W maju 2018 roku Weebly zostało przejęte przez Square.
Rozwiązanie zyskało na popularności dzięki prostocie i elastyczności. Otrzymujesz pakiet narzędzi i funkcji, dzięki którym możesz przygotować stronę spełniającą oczekiwania Twoje i użytkowników. Ile to kosztuje? Do dyspozycji są 4 pakiety, z których jeden jest bezpłatny.
Źródło: https://www.weebly.com/pricing
Największą wadą darmowej wersji jest brak możliwości skorzystania z własnej domeny. Natomiast plus jest taki, że bez dopłat możesz używać certyfikatu SSL. Jeśli chodzi o funkcje e-commerce, to darmowy pakiet nie zapewnia kalkulatora kosztów dostawy, płatności PayPal, etykiet wysyłki czy wysyłania e-mail z porzuconych koszyków. Natomiast w ramach darmowej oferty masz do dyspozycji rozwiązania m.in. z zakresu optymalizacji pod SEO.
Źródło: https://www.weebly.com/pricing
Zatem, jeśli chcesz korzystać z Weebly i własnej domeny, musisz zdecydować się przynajmniej na pakiet za 10 dolarów miesięcznie. Czy warto? Sprawdziłem, jakie wady i zalety ma ten system CMS.
Weebly – plusy i minusy tego systemu
Wiesz już, że Weebly to prosta odpowiedź na pytanie: jak stworzyć stronę. Oto najważniejsze zalety tego systemu:
- Możesz z niego korzystać całkowicie bezpłatnie. Wprawdzie darmowa wersja wiąże się z wieloma ograniczeniami, ale to dobry wybór, jeśli dopiero uczysz się budowania witryn atrakcyjnych dla użytkownika.
- Nie potrzebujesz wiedzy technicznej. Do Twojej dyspozycji jest prosty edytor z funkcją przeciągania i upuszczania poszczególnych elementów w odpowiednich miejscach. Nie musisz się znać na kodowaniu!
- Brak limitów produktów – obowiązuje we wszystkich pakietach, łącznie z darmowym.
- Duża liczba atrakcyjnych motywów do wyboru.
- Strony oparte na tym systemie przeważnie szybko się ładują.
- Certyfikat SSL bez dopłat w ramach wszystkich pakietów.
- Duża liczba funkcji związanych z e-commerce – różne opcje płatności, recenzje produktów, szybkie zakupy, automatyczna kalkulacja podatków i wiele innych opcji.
- Wgląd do statystyk witryny bezpośrednio w systemie.
Weebly ma również wady, do których według mnie należą:
- Brak możliwości podpięcia własnej domeny w bezpłatnym pakiecie. Zatem możesz promować adres witryny, który kiedyś stracisz albo i tak będziesz go zmieniać na płatną domenę.
- Aby na stronie nie było reklam Square, musisz wykupić pakiety Professional albo Performance.
- Nie możesz dowolnie personalizować motywów. Poza tym niektóre są przestarzałe.
- Różne możliwości korzystania z supportu w zależności od pakietu. Opcja kontaktu telefonicznego dostępna jest tylko w wyższych.
- Słabe możliwości integracji z mediami społecznościowymi.
- Nienadążanie za rozwiązaniami wykorzystywanymi w sieci – na funkcje, które stały się standardem często trzeba długo poczekać i nie masz na to wpływu.
Czy Weebly to rozwiązanie dla Ciebie?
Jak widzisz, system ma wady i zalety. Darmowy plan Weebly jest idealny dla podstawowych stron internetowych lub stworzenia prostego bloga. Jest to jedna z najłatwiejszych w obsłudze platform. Sprawdzi się, jeśli chcesz zbudować witrynę na potrzeby prywatne, udostępnianą rodzinie czy znajomym.
A jeśli chodzi o użytek biznesowy? W przypadku gdy szukasz prostego narzędzia z funkcją „przeciągnij i upuść”, rozwiązaniami e-commerce w przystępnej cenie, prawdopodobnie spodoba Ci się korzystanie z Weebly. Natomiast nie nastawiaj się, że to najlepsze rozwiązanie. Lepiej porównaj ich kilka i na tej podstawie podejmij decyzję.