UX

Czym są badania RITE w UX?

3 min czytania
Czym są badania RITE w UX?

Badania RITE pozwalają na wczesne i częste zbieranie informacji zwrotnych od użytkowników, a także wdrażanie rozwiązań i ponowne testowanie. W przeciwieństwie do tradycyjnych testów po zebraniu wniosków nie dochodzi do zakończenia badań. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat Rapid Iterative Testing and Evaluation.

Czym są badania RITE?

RITE, a zatem Rapid Iterative Testing and Evaluation (w dosłownym tłumaczeniu szybkie iteracyjne testowanie i ewaluacja) to metodyka badań UX stworzona w laboratorium Microsoftu przez Michaela Medlocka. Została ona pierwszy raz nakreślona w 2002 roku podczas opracowywania gry komputerowej Age Of Empires II. Od standardowego sposobu przeprowadzania testów z udziałem użytkowników różni ją fakt, że zebrane dane są natychmiast wykorzystywane do optymalizacji projektu

Czym są badania RITE w UX?

Zdj 1 Schemat badania RITE z materiałów GitLab

źródło: https://handbook.gitlab.com/handbook/product/ux/ux-research/rite/

Jeżeli zatem w trakcie testów zostaną znalezione problemy, kluczowe jest ich rozwiązanie bezpośrednio na miejscu i powtórzenie badania RITE UX. Ta metoda powinna być starannie zaplanowana. Charakteryzuje się ona niewielką próbą oraz możliwością szybkiego przeprowadzenia. 

Opracowanie tego, czym są badania RITE znajduje się w publikacji: Medlock MC, Wixon D, Terrano M, Romero R, Fulton B (July 2002). Using the RITE method to improve products: A definition and a case study. Usability Professionals Association. Vol. 51. Orlando Florida. 

Czym są badania RITE w UX?

Zdj 2 Opracowanie i studium przypadku, które ukazuje metodę RITE w pracy nad grą Age Of Empires II

źródło: https://scholar.google.com/scholar?q=Medlock%2C+M.C.%2C+Wixon%2C+D.%2C+Terrano%2C+M.%2C+Romero%2C+R.%2C+Fulton%2C+B.+%282002%29.+Using+the+RITE+method+to+improve+products%3A+a+definition+and+a+case+study.+Proc.+Usability+Professionals+Association+%28Orlando+FL%2C+July+2002%29.

Kiedy warto zastosować badania RITE UX?

Badania RITE UX warto wykorzystać:

  • na wczesnym etapie rozwoju projektu,
  • przy produktach złożonych i innowacyjnych,
  • przy napiętym harmonogramie, gdy szybkie podjęcie świadomych poprawek ma istotne znaczenie.
Zobacz  Branding

Badania RITE można stosować podczas tworzenia i udoskonalania prototypów. W przypadkach, w których produkty wymagają złożonych interakcji bądź też zawierają innowacyjne funkcje, RITE może być nieocenione. Podobnie jak wtedy, gdy czas wprowadzenia na rynek produktu ma kluczowe znaczenie. 

Czym są badania RITE w UX?

Zdj. 3 Proces badań RITE na okrągłym diagramie

Źródło: https://uxmag.com/articles/the-rite-way-to-prototype

Znane na całym świecie marki, które stosują metodę RITE to nie tylko Microsoft, ale również Oracle, Citrix oraz Nationwide. Doświadczenia w metodyce RITE wymagał od kandydatów na stanowisko User Experience Researchera także Facebook.

Rapid Iterative Testing and Evaluation — jak rozwiązywać problemy?

Istotne przy tej metodzie jest zaklasyfikowanie problemów do rozwiązania do jednej z czterech grup:

  • problemy z oczywistymi przyczynami, które można zlikwidować natychmiast,
  • problemy, które także mają oczywiste przyczyny, ale zaimplementowanie rozwiązań wymaga czasu i z weryfikacją trzeba poczekać do następnego testu,
  • problemy, które nie mają oczywistych przyczyn i nie ma też oczywistych rozwiązań,
  • problemy, których źródłem są czynniki niezależne od testowanego projektu — na przykład wpływ badacza, błąd w skrypcie.

Korekty projektu z pierwszej grupy powinny zostać wprowadzone od razu, a następnie przetestowane przez kolejną osobę badaną. Usprawnienia dotyczące problemów z grupy drugiej powinny zostać przetestowane zaraz po ich wprowadzeniu. 

Grupa 3 oraz 4 wymaga natomiast zebrania większej ilości danych. Chodzi o to, aby w dalszej fazie móc zaklasyfikować te problemy do grupy 1 lub 2. Jeżeli chcesz zgłębić tematykę Rapid Iterative Testing and Evaluation, rekomendujemy Ci zapoznanie się z opracowaniem Michaela Medlocka. 

Zobacz  Na czym polega flat design?

Rapid Iterative Testing and Evaluation może być więc cennym elementem pracy nad projektem nowej aplikacji lub strony internetowej. Jako ceniona agencja SXO wykorzystujemy także tę metodę, udoskonalając nasze produkty.

Zawodowy copywriter, pasjonat SEO, przedsiębiorca. Specjalizuje się w treściach dotyczących marketingu internetowego. Miłośnik nowinek technologicznych. Kiedy nie pracuje, latem rekreacyjnie biega, a zimą morsuje.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy