Google nie widzi strony? Sprawdź przyczyny!
4 min
4 min
Na skróty
Bycie właścicielem strony bywa czasem frustrujące. Duże środki i mnóstwo godzin włożone w jej projektowanie, wdrażanie, aby ostatecznie odkryć, że witryna nie wyświetla się w wynikach wyszukiwań Google. Nie musi oznaczać to tego, że nie ma jej w indeksach wyszukiwarki, może po prostu mieć bardzo niską pozycję. Jak zaradzić sytuacji, w której potencjalni klienci i użytkownicy nie będą mogli odnaleźć strony, bo ta znajduje się daleko w rankingach? Co jest źródłem problemu? Jak sprawdzić dokładnie, jakie miejsce zajmuje dana witryna? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Jeżeli Twoje treści są dostępne w wynikach wyszukiwania, ale znajdują się na bardzo niskiej pozycji, należy podjąć odpowiednie kroki dążące do optymalizacji jej pod kątem SEO. Brak strategii w zakresie pozycjonowania jest zazwyczaj najczęstszą przyczyną słabego miejsca rankingowego w wyszukiwarkach. Co jednak gdy witryny w ogóle nie ma w indeksie Google? Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób, wystarczy wpisać w pole wyszukiwania komendę “site:nazwa_domeny” – jeżeli zostaną wyświetlone wyniki dla danej domeny, oznacza to, że jest ona zaindeksowana. Jeżeli nic się nie pokazuje, to problem leży gdzieś głębiej. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze powody takiego stanu rzeczy.
Indeksowanie nie jest rzeczą, która dzieje się od tak. To proces wymagający czasu, dlatego jeżeli witryna dopiero co powstała, nie ma co liczyć, że od razu pojawi się w wynikach wyszukiwania. Zamiast biernie czekać na indeksację, lepiej samemu to zgłosić przy pomocy Google Search Console, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że witryna wyświetla się w wyszukiwarce.
Podczas tworzenia lub modyfikowania strony w sekcji meta robots często stosuje się ręcznie dodany zapis “noindex”. Powinien on zostać usunięty w momencie, kiedy witryna zaczyna swoją działalność, ale czasem zostaje to przeoczone. Póki dana reguła istnieje, Google nie widzi strony i nie będzie mogła ona zostać zaindeksowana. Jest bo banalny, ale popularny błąd, który może przynieść wiele negatywnych konsekwencji, o ile nie zostanie szybko wyeliminowany.
Bardzo podobna sytuacja występuje z plikiem robots.txt. Zdarza się czasem, że przez nieuwagę właściciela domeny lub dewelopera, zawiera on komendę zabraniającą botom indeksującym wejścia na stronę. To w tym pliku definiuje się jakie katalogi strony mają podlegać indeksowaniu, a jakie nie. Możliwe, że wskutek błędnego wprowadzenia danych reguła obejmuje całą witrynę. Po zmianie wytycznych i pozwoleniu botom na odwiedziny, problem braku indeksacji powinien zniknąć. Pamiętaj, że roboty Google są istotne dla pozycjonowania, bowiem indeksują stronę WWW.
Strona może paść ofiarą działania złośliwego oprogramowania. Zawirusowana strona drastycznie spada w rankingach wyszukiwań albo zostaje z nich całkowicie wyłączona. Zakładka “problemy dotyczące bezpieczeństwa” w Google Search Console pozwala zorientować się w zagrożeniach, które mogą mieć związek z brakiem strony w Google.
Nie tylko wirusy powodują nałożenie kar. Jeżeli na Twojej stronie znajdują się treści niezgodne z wytycznymi wyszukiwarki, może to skutkować filtrami, które zmniejszą jej widoczność i wykluczą ją z indeksowania. To czego należy się wystrzegać, to przede wszystkim spamerskie linki i zdublowana zawartość. Wynikający z tego brak strony w indeksach Google można naprawić tylko po usunięciu wskazanych nieprawidłowości i zgłoszeniu prośby o zdjęcie restrykcji.
Co gdy domena znajduję się w indeksie, ale zajmuje daleką pozycję w wynikach wyszukiwań? Oznacza to, że problem nie leży w tym, że Google nie widzi strony. Powodem jest jej słaba optymalizacja pod kątem pozycjonowania. O co zadbać we wdrażaniu strategii SEO by poprawić tą sytuację?
Właściwe i naturalne umiejscowienie słów kluczowych to jeden z głównych warunków. Pojawiające się w treściach frazy są bardzo ważnym czynnikiem w określaniu pozycji strony. To od nich zależy czy ta będzie wyświetlać się w odpowiedzi na konkretne zapytania klientów. W obliczu dużej konkurencji warto zadbać o słowa klucze z długim ogonem, czyli zawierające więcej szczegółów, które pozwolą wyróżnić się na tle rywali. Należy też pamiętać o tym, by były one umieszczone w poprawny językowo sposób. Treści, które nie są przyjazne dla użytkowników, nie przyczynią się do polepszenia ratingu witryny.
Budowanie sieci linków prowadzących do strony jest kolejną rzeczą, która pozwoli jej stać się bardziej widoczną. Ważne jest jednak to, by były to linki dobrej jakości pochodzące z domen o wysokiej renomie. Algorytmy Google będą oceniać tego typu odsyłacze pozytywnie, w przeciwieństwie do tych, które spamują lub pochodzą z miejsc podejrzanych. Linkowanie wewnętrzne też jest ważne, pomaga ono botom poruszać się po stronie sprawniej.
Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania mają wpływ również takie rzeczy jak dostosowanie jej pod urządzenia mobilne. Musisz zadbać o to by witryna była responsywna i działała równie dobrze na komputerach, jak i na tabletach czy smartfonach. Ilość zapytań pochodzących od użytkowników telefonów rośnie z roku na rok i ignorowanie ich jest złym pomysłem.
Jeżeli Google nie widzi strony lub jest ona nisko w rankingu, generuje to dużo problemów. Przede wszystkim ogranicza to mocno liczbę odwiedzających. Mały ruch oznacza znikome szanse na osiągnięcie popularności, zysków finansowych czy też innych wyznaczonych wcześniej celów. Inwestycja w pozycjonowanie nie jest rzeczą, którą należy traktować jako opcjonalną. W dzisiejszych czasach, wraz z rozwojem coraz to bardziej skomplikowanych algorytmów, staje się niezbędna do odniesienia sukcesu. Przy użyciu przemyślanej strategii SEO Twoja strona może wzbić się na wyżyny swoich możliwości, cechować się dużym ruchem, a także w dalszej perspektywie wysoką konwersją.
ciekawe…