Na skróty
Grywalizacja staje się coraz bardziej popularnym trendem w marketingu. Polega ona na wplataniu elementu rywalizacyjnego do działań reklamowych. Ewolucja mechanizmów promocji wzięła się ze zmiany sposobu konsumpcji treści. Poszczególne marki w celu pobudzenia swoich odbiorców do działania, wykorzystują elementy rywalizacji, które znajdują odzwierciedlenie w ramach gier fabularnych i komputerowych. Na czym polega to zjawisko i w jaki sposób można je wykorzystać?
Marketing online i grywalizacja, to odpowiedź na zmianę sposobu podejmowania decyzji ekonomicznych. W dzisiejszych czasach bardzo często występuje zjawisko przesytu określonego rodzaju produktów na rynku, Ogromny wybór różnego rodzaju opcji może hamować przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. W jaki sposób zatem konkurować z innymi, by skłonić konsumentów do skorzystania z naszej oferty? Oprócz wysokiej jakości konkretnego produktu, dodatkowo brane są pod uwagę jeszcze inne aspekty. To między innymi wysoka jakość obsługi lub satysfakcja, która wynika na przykład z możliwości zbierania punktów za dokonane zakupy.
Przedsiębiorcom coraz trudniej wyróżnić się na tle konkurencji. Sprzedawcy muszą więc nieustannie poszukiwać dodatkowych wartości dla swojej marki, oprócz samego oferowania produktu lub usługi. Można to zrobić między innymi w oparciu o zastosowanie wiedzy z psychologii behawioralnej, projektowania gier oraz wykorzystanie programów lojalnościowych. Jeśli chcesz nauczyć się skutecznych metod grywalizacyjnych, to obserwuj topowe i popularne marki, korzystaj ze szkoleń i czytaj książki na ten temat. Literatury traktującej o grywalizacji w marketingu jest coraz więcej na półkach polskich wydawnictw – wykorzystaj tę wiedzę w praktyce.
Aktywni użytkownicy internetu to przede wszystkim osoby młode. Tacy konsumenci oczekują jasnych, prostych treści, które angażują ich do podjęcia działania. Marketing online i grywalizacja uwzględniają w swojej strategii zdobycie uwagi takich osób i zatrzymanie ich na dłużej. Wykorzystanie mechanizmów z gier planszowych lub komputerowych, budzi skojarzenia z czymś przyjemnym. Odbiorcy traktują to głównie jako rozrywkę, ale także pewnego rodzaju wyzwanie. Musi być ono odpowiednio wyważone, żeby nie zniechęcać przesadnym poziomem trudności. Celem jest przede wszystkim czerpanie radości i przyjemności, zbyt duża trudność przyciągnie uwagę małej liczby osób.
Warto zadbać również o element związany z motywacją. Pozwala to bowiem na budowie silnego grona zaangażowanych odbiorców. Najlepiej zastosować określone dobra, które użytkownik będzie mógł wygrać za swój czynny udział. Ich rodzaj i wartość powinny uwzględniać stopień zaangażowania.
Grywalizacja może stanowić dobry sposób na przełamanie kiepskich wyników marketingowych. Konsumenci w pewnym sensie uodpornili się już na część przekazów reklamowych, takich jak chociażby oferty promocyjne wysyłane drogą mailową. Wynika to z bardzo dużej ilości tego rodzaju treści. Niezbędny jest dodatkowy bodziec. Element, który zaoferuje im coś więcej. Wprowadzając kolejne techniki marketingowe masz możliwość poszerzyć grono odbiorców Twoich produktów lub usług. Doskonałym rozwiązaniem okaże się premiowanie swoich odbiorców dodatkowymi punktami, umieszczenie ich w rankingach, wykorzystanie wirtualnej waluty, którą w późniejszym okresie będzie można wymienić na nagrody znajdujące się katalogu.
Dzięki wdrożeniu grywalizacji osiągnąć można określone cele, do których należą zwiększenie świadomości marki, zaangażowania odbiorców i budowanie wśród nich większej lojalności. W celu osiągnięcia założonych rezultatów należy skupić się na stworzeniu odpowiedniej strategii. Ważne są przy tym cele samych użytkowników. Motywacją dla nich może okazać się zarówno frajda płynąca z gry, jak i możliwość uzyskania dodatkowych nagród. Konieczne staje się również pozyskanie informacji zwrotnej, która może zostać przedstawiona pod postacią poziomów zaawansowania, tabel, wykresów lub systemu pochwał. Informacja zwrotna powinna być natychmiastowa, wówczas może przynieść najlepsze efekty. Należy również jasno i precyzyjnie określić zasady. Muszą być one zrozumiałe dla wszystkich użytkowników.
Pomysł na grę musi być spójny ze stosowaną w biznesie ogólną strategią marketingową. Zastosowane mechanizmy mają wyłącznie zaangażować użytkowników do wzięcia udziału w rozrywce. Zyskują wówczas obydwie strony, gdyż użytkownik ma satysfakcję z rozrywki, natomiast firma zwiększa zainteresowanie swoją marką.
Dlaczego tego rodzaju rozwiązania się sprawdzają? Wynika to z upodobania do gier, którą ludzie mają od zawsze. Naturalne predyspozycje do rywalizacji sprawiają, że większość osób mocno angażuje się w tego rodzaju zabawę. Każdemu zależy bowiem na uzyskaniu jak największej renomy i zajęciu wysokiej pozycji. Rywalizacja jest atrakcyjna sama w sobie, nawet gdy nie prowadzi do jakiegoś jasnego i ściśle określonego celu.
Grywalizacja w marketingu online to rozwiązanie, które idealnie znajduje zastosowanie w dzisiejszych czasach. Wykorzystać można ją zarówno w realizacji celów biznesowych i szkoleniowych. Młodzi ludzie świetnie odnajdują się w środowisku internetowym, grach i social mediach. Warto wykorzystać tego rodzaju narzędzia do realizacji celów swojej firmy.