LinkedIn jest uznawany za najskuteczniejsze narzędzie do tworzenia relacji biznesowych. Pomimo jego użyteczności, mnóstwo specjalistów nadal nie wykorzystuje jego potencjału. Sprawdź, jakie sposoby warto wypróbować, aby zainteresować swoich odbiorców.
Czemu warto pisać na LinkedIn posiadając markę osobistą?
Czy nie lepiej wrzucać wszystko na bloga i wykorzystywać do promocji Facebook oraz Instagram? Niekoniecznie. Pierwszym powodem jest to, że warto korzystać z wielu kanałów o różnym charakterze. LinkedIn skupia osoby zainteresowane rozwojem biznesowym. Możesz poprzez niego trafić do zupełnie innej grupy odbiorców, niż poprzez media społecznościowe opierające się na rozrywce. Zdecydowanie warto na nim odnotować swoje spostrzeżenia i regularnie udzielać się w branżowej społeczności. Po drugie, jest to medium społecznościowe, dlatego w przeciwieństwie do bloga nie wymaga starania się o wysoką pozycję w wyszukiwarce. Ponadto tworzenie na LinkedIn znacząco zwiększa szanse na nawiązanie współpracy. Swój nawyk przebywania w mediach społecznościowych możesz przekształcić w coś wysoce produktywnego.
W biznesie kluczowe jest dobre wrażenie. Nie tylko to pierwsze. Dlatego po założeniu konta na LinkedIn uzupełnij swój profil o podstawowe informacje, swoje doświadczenie oraz wykształcenie. Wstaw zdjęcie w tle, zdjęcie profilowe i napisz nagłówek, który będzie jasno oddawał to, czym się aktualnie zajmujesz w swojej pracy. Opisz to w zachęcający sposób. Na LinkedIn masz możliwość wykazania się umiejętnościami z zakresu autoprezentacji. Uzupełnij swoje podsumowanie i pamiętaj, aby zawrzeć w nim istotne słowa kluczowe. Jeśli masz ukończone jakieś kursy, uzyskałeś(aś) w ostatnim czasie certyfikaty, to pamiętaj o ich uwzględnieniu. Na koniec poproś o rekomendację swoich znajomych. Publikuj regularnie, komentuj wpisy innych osób i udzielaj się!
LinkedIn dla firm
Jeśli interesuje Cię promocja firmy, to pierwszym krokiem będzie stworzenie podstrony firmowej. Do osiągnięcia maksymalnych zasięgów warto stosować poniższe sposoby:
- profil firmy stwórz co najmniej w angielskiej i innej (np. polskiej) wersji językowej,
- staraj się nie powielać treści i wnosić coś nowego do swojej branży,
- dbaj o prezencję firmy tworząc profesjonalny i nieprzeciętny wizerunek,
- wyróżniaj się – pokazuj charakterystyczne dla Twojej firmy cechy oraz wartości
- pamiętaj o innych – uczestnicz aktywnie w dyskusjach i odwołuj się do materiałów innych osób i firm z Twojej branży,
- kiedy linkujesz do zewnętrznej strony to korzystaj ze skróconych linków
- wykorzystuj dostępne w LinkedIn narzędzia,
- staraj się prezentować produkty w atrakcyjny uwzględniając przy tym USP.
- pokazuj co dzieje się w Twojej firmie (sukcesy, nowoczesne rozwiązania)
Pomysły na posty na LinkedIn
Jeśli masz już skonfigurowany profil, to teraz czas na utworzenie pierwszych wpisów. Jak pisać na LinkedIn? Zapoznaj się z poniższymi pomysłami, wprowadź swoje zmiany i stań się branżowym ekspertem. Upewnij się wcześniej, że rozbudowałeś sieć kontaktów w prawidłowy sposób, aby informacja o opublikowanym artykule trafiła do odpowiednich, zainteresowanych tematem osób.Cały czas pozyskuj też nowe kontakty.
Opublikuj długi artykuł jak na własnym blogu
Publikowanie długich postów na LinkedIn jest świetnym sposobem na wyróżnienie się z tłumu. Pisanie ich niekoniecznie powinno Ci przychodzić jako pierwsze na myśl po wejściu na stronę. Dobrze by było jednak opublikować artykuł raz na jakiś czas utrzymując przy tym regularność. Z czasem zaczną pojawiać się pierwsi zainteresowani, czym udowodnisz swoje kompetencje w oczach innych specjalistów.
Rozmawiaj o rzeczach około-branżowych
Jeśli jesteś ekspertem od finansów, to najprawdopodobniej Twoje posty na LinkedIn na temat ostatnich zmian w koniunkturze nie zainteresują potencjalnych klientów. Ważne jest to, aby trafić do grupy docelowej, z którą chcesz nawiązać współpracę. Jako osoba specjalizująca się w świecie finansów możesz mieć do czynienia z agentami nieruchomości. Co w związku z tym? Spróbuj np. zamieścić treści związane z tematem zmian cen i ich przyczyn na rynku nieruchomości.
Bądź na bieżąco z trendami
Trendy były, są i będą jednym z najczęściej poruszanych tematów na LinkedIn. Blisko 20% wszystkich treści porusza właśnie kwestię tego, co jest aktualnie na topie. Dlaczego jest to aż tak popularne? Pisząc na ten temat można się wykazać się swoim zainteresowaniem, udowodnić swój profesjonalizm i pokazać, że jest się na właściwej pozycji w danej branży.
Twórz i udostępniaj poradniki
Niezależnie od tego, kto jest Twoim odbiorcą, udostępnienie treści, która ma praktyczne zastosowanie zawsze spotyka się z pozytywnym odzewem. Wskazówki, dobre praktyki i porady pozwalają innym lepiej odnajdywać się w świecie Twojej branży. Takie posty na LinkedIn cieszą się największym zaangażowaniem spośród wszystkich wymienionych. Właściwie potrafi się rozprzestrzeniać wirusowo.
Zadbaj o content wideo oraz prezentacje
Przeglądałeś YouTube i natrafiłeś na ciekawy film na temat psychologicznych aspektów negocjacji w firmie? A może coś okazało się nadzwyczaj pomocne i rozwiało wątpliwości, które miałeś z tyłu głowy od lat? Podziel się ciekawym materiałem na LinkedIn i spraw, by inni postrzegali Cię jako osobę, która promuje wartościową wiedzę!