Jak założyć bloga? Poradnik krok po kroku
3 min
3 min
Na skróty
Założenie bloga i zaistnienie w sieci to marzenie wielu osób. Swoje zdanie w Internecie zdecydowanie warto posiadać. Tym bardziej że prowadzenie blogów pozwala nie tylko tworzyć i udostępniać treści, ale również zarabiać online. W tym artykule przedstawimy Ci, jak założyć bloga, aby miało to jak największy sens.
Założenie bloga wymaga wybrania odpowiedniej platformy. Sprawdź 3 popularne rozwiązania, takie jak:
W tym pierwszym przypadku masz nieograniczone możliwości rozwoju. Możesz także swobodnie przenosić swoją stronę internetową pomiędzy różnymi hostingami. Ten wariant pozwala ci nawet przeformułować twojego bloga sklep internetowy albo innego rodzaju witryny. Jest to bowiem jeden z najpopularniejszych na świecie systemów zarządzania treścią.
Drugie wspomniane rozwiązanie to już nie CMS, ale platforma do blogowania. Bazuje ona jednak na WordPress.org. W tym przypadku nie musisz mieć dużej wiedzy na temat tego, jak założyć bloga. Obsługa jest bowiem znacznie prostsza niż w przypadku CMS. Możliwości modyfikacji strony internetowej są jednak bardziej okrojone. Ostatni wariant to Blogger. To akurat rozwiązanie ma potężne wsparcie od Google. Mocno ograniczona jest jednak funkcjonalność.
Decydując się na założenie bloga, myśl na dłuższą metę. Twoja motywacja do regularnego pisania nie może bowiem łatwo wygasnąć. Wybierz zatem temat, który zdecydowanie Cię pasjonuje. Jeżeli bowiem kierując się kryterium popularności bądź też z dochodowości, postawisz na tematykę, która nie jest w kręgu Twoich zainteresowań, szybko możesz stracić ochotę do pracy nad blogiem. W związku z tym rozpocznij od zastanowienia się, które tematy najbardziej cię interesują i co chciałbyś w ich obrębie poruszyć.
W obrębie wspomnianych tematów zwróć uwagę na potrzeby potencjalnych czytelników. Musisz bowiem nie tylko wiedzieć, jak założyć bloga w sensie technicznym, ale również dobierać odpowiednie treści. Dobrym rozwiązaniem jest zatem spojrzenie na przykład na wyniki Google Trends. Wspomniane narzędzie wskaże Ci, czego ludzie szukają w Internecie. Zależy Ci przecież na tym, aby mieć jak najwięcej odbiorców bloga. Dobrze jest również sprawdzić opłacalność wybranej niszy.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie oraz audyt SEO
Jeżeli już założysz bloga i chcesz na nim zarobić, jedną z form jest publikacja artykułów sponsorowanych. Nawet w przypadku, gdy Twoja strona internetowa ma niewielką liczbę wyświetleń w ciągu miesiąca, artykuł na niej może mieć wartość. Zawiera bowiem link reklamowy. Ważne jest również skorzystanie z reklam oraz programów partnerskich na blogu. W tym przypadku im więcej użytkowników zobaczy Twoją stronę internetową, tym większą masz szansę na osiągnięcie sporego zarobku.
Na wielu blogach znajdują się także sklepy internetowe. Sporą popularnością cieszą się na przykład kursy, książki, audiobooki, a także e-booki. Pamiętaj o tym, że na świecie jest ponad miliard blogów. W związku z tym, jeżeli chcesz coś zdziałać na tym polu, powinieneś założyć taką stronę, która spełni oczekiwania wielu odbiorców. Jeżeli interesuje Cię wsparcie specjalistów, którzy sprawią, że zmaksymalizują się Twoje szanse na duży zysk, warto skorzystać z usług sprawdzonej agencji marketingu internetowego.
Podsumowując, tworzenie bloga może być pasjonującym zajęciem. Mało tego, może przynosić całkiem spore zyski. Masz już podstawowe informacje dotyczące tego, jak założyć bloga. Bardzo ważny jest jednak zarówno dobór odpowiedniej platformy, jak i niszy tematycznej. W wielu aspektach związanych z prowadzeniem własnego bloga wspomóc może Cię sprawdzony usługodawca. Dobre agencje marketingu internetowego wspierają bowiem najlepszych blogerów. Pamiętaj o tym, stawiając swoje pierwsze kroki. Wykorzystaj przedstawione w tym artykule informacje i zostań blogerem. Być może na dobre, zmieni to Twoje życie.
Absolwent zarządzania. Łączy SEO i content marketing w jednolitą całość. Pozycjonowanie stron traktuje w kategorii strategii marketingowej, która ma znaczenie na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika. Prywatnie fascynuje się psychologią zachowań konsumenckich.