Marketing 360 stopni – zastosowanie w firmie
4 min
4 min
Na skróty
Media społecznościowe, SEO, a może kampania reklamowa? Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, Twoja marka musi być tam, gdzie konsument. Najczęściej to holistyczne podejście jest właśnie dość problematyczne w przypadku strategii marketingowych, proponowanych przez agencje, które specjalizują się w konkretnych dziedzinach. W Semcore wierzymy w efekt synergii, dlatego też zawsze staramy się monitorować różne kanały komunikacji. Dzięki temu wszystkie działania, począwszy od optymalizacji, aż po Google Ads i Facebook Ads, przynoszą najlepsze korzyści. Takie podejście znane jest pod nazwą marketingu 360 stopni, a więcej o nim dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Zacznijmy od definicji marketingu 360 degree. Najprościej mówiąc, tego typu strategia to kompleksowy plan, który zakłada dotarcie do grupy docelowej za pomocą wielu różnych kanałów i platform. Łączy zarówno tradycyjne kanały offline, jak i świat digitalowy — dzięki temu zwiększa się liczbę punktów styku marki (ang. touchpoints). W jaki sposób działa marketing 360°? Podczas podróży do pracy potencjalny klient może zobaczyć billboard z reklamą nowej kolekcji H&M, a w trakcie scrollowania Instagrama kolejny komunikat. Dodajmy do tego wyświetlenia promocyjnych treści w wyszukiwarce czy w sieci reklamowej Google — tego typu podejście do reklamy to właśnie kampania 360. Oczywiście, nie chodzi o to, by zaspamować odbiorców, komunikacja powinna być przede wszystkim przyjazna dla użytkownika. Z pewnością jednak łatwo możesz wskazać przykłady reklamy za pośrednictwem różnych kanałów, opierając się na swoich obserwacjach. Kluczem jest jednak zintegrowanie komunikacji, aby zapewnić klientom pozytywne wrażenia, niezależnie od tego, czy korzystają ze smartfona, laptopa, czy też słuchają radia.
Skoro wiesz już, czym jest marketing 360, wróćmy na moment do kwestii poruszonej we wstępie, a mianowicie: marka musi być tam, gdzie konsument. Brzmi jak rzecz oczywista, jednak nie zawsze firmy o tym pamiętają, skupiając działania promocyjne jedynie na najpopularniejszych platformach, w efekcie czego nie widzą efektów kampanii. W przypadku omawianej przez nas strategii 360 degree chodzi o to, by reklamować się na różne sposoby, jednak konieczne jest poznanie konkretnej grupy odbiorców — Twoich odbiorców. W jaki sposób możesz to zrobić?
Wśród licznych narzędzi marketingowych, jeśli chodzi o analizę grupy, podstawą będą informacje zaczerpnięte ze strony www oraz profili w social mediach. Zdecydowanie ciężko wyobrazić sobie zbieranie danych o zachowaniach konsumentów bez Google Analytics, warto więc zacząć zbieranie danych właśnie od tego rozwiązania, oferowanego przez giganta z Mountain View. Analiza grupy docelowej nie będzie oczywiście pełna bez odpowiedzi na poniższe pytania:
Oprócz zmieniających się upodobań konsumentów, konieczne jest też prześledzenie danych takich jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania (czy Twoi klienci to mieszkańcy większych miast, a może wręcz przeciwnie?), sytuacja finansowa, sytuacja rodzinna, etc. Najprościej mówiąc, mowa o danych demograficznych oraz behawioralnych, które można czerpać nie tylko z Google Analytics, ale też ze statystyk Facebooka oraz wiadomości zwrotnych od klientów. Przykładowo, jeśli na Profilu Firmy w Google pojawia się sporo opinii o tym, że obsługa posprzedażowa nie jest na najlepszym poziomie, należy zastanowić się, co można zmienić, aby zadowolić użytkowników i odpowiednio to zakomunikowć. Podsumowując, na podstawie zebranych danych łatwo wyznaczysz grupę docelową, a finalnie stworzysz też personę. Dzięki temu działania marketingowe staną się dużo efektywniejsze, a Ty i Twój zespół łatwiej stworzycie strategię 360 °, dopasowaną do targetu.
Outsourcing już nikogo nie dziwi — zwłaszcza usługi agencji marketingu są bardzo popularnym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy mowa o marketingu w wyszukiwarkach (SEO i SEM), czy też o kampaniach reklamowych na lokalnych portalach i w mediach społecznościowych, warto postawić na holistyczne podejście do tematu. Pamiętaj, że niekoniecznie musisz zlecać wszystkie działania zewnętrznym firmom — dobra agencja zaopiekuje się Twoją marką w sieci biorąc pod uwagę strategię 360 i jej założenia w obsługiwanym kanale. Oczywiście, możesz też zlecić przygotowanie kompleksowego planu działań, w tym wprowadzenie systemu marketing automation. Dzięki temu znacznie usprawnisz wiele aspektów marketingu online, począwszy od mailingu (najpopularniejszy kanał komunikacji w przypadku B2B), aż po optymalizację kampanii Google Ads i Facebook Ads. Zważywszy na to, że aktualnie trwa migracja ze starej wersji Google Analytics do GA4, firma marketingowa może m.in. przeprowadzić Cię przez ten proces, abyś nie stracił żadnych istotnych danych. Dodatkowo, wsparcie specjalistów sprawi, że działania marki będą lepiej dopasowane do aktualnych trendów, a przede wszystkim będą spójne w ramach jednej strategii.
Finalnie, aby firma stała się rozpoznawalna, nie wolno zaniedbać witryny. Strony przyjazne dla użytkowników są bardzo istotne, nie tylko w przypadku e-commerce, gdzie finalnie trafia każdy potencjalny klient. Musi być ona nie tylko łatwa w obsłudze, ale też zawierać wszystkie potrzebne informacje, począwszy od rodzajów płatności i warunków zwrotu, aż po możliwość wyboru różnych opcji dostawy. Jeśli natomiast oferujesz usługi, pamiętaj o to, by napisać o nich coś więcej, a także zamieścić case studies oraz opinie. Pomimo tego, że strona www nie jest głównym kanałem przekazu marketingowego, wciąż jest istotna dla sukcesu marketingu 360°. Wystarczy bowiem, że użytkownik przejdzie do witryny z reklamy — jeśli nie spełni ona jego oczekiwań (będzie się zbyt długo ładować, ścieżka klienta będzie zbyt skomplikowana), szanse na to, że pozytywnie zapamięta Twoją markę, znacząco maleją. Niezależnie od tego, ile pozytywnych punktów styku w późniejszym czasie doświadczy niedoszły klient, może być ciężko przekonać go do powrotu do sklepu internetowego.
Wraz z rozwojem technologii działania marketingowe stają się coraz bardziej rozbudowane. Optymalizacja strony oraz search engine marketing, czy też po prostu zdobycie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach, wymagają obecnie zupełnie odmiennego podejścia niż 10 lat temu. Powodem jest m.in. wzrost konkurencyjności praktycznie w każdej branży. Jak więc mieć pewność, że za pomocą marketingu 360 stopni docierasz do satysfakcjonującej liczby potencjalnych klientów? Wiele zależy oczywiście od kanału komunikacji — KPI dla content marketingu oraz płatnych kampanii będą się bowiem różnić. Oto przykładowe wskaźniki efektywności, które należy obserwować, aby sprawdzić skuteczność prowadzonych działań:
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filolożka języka polskiego i literaturoznawczyni, wkrótce słuchaczka na kierunku User Experience Design. Podstawą wszystkich działań marketingowych jest dla niej dobry research oraz analiza. Kiedy nie zajmuje się tworzeniem contentu, lubi oglądać modernistyczną architekturę i czytać o polskiej sztuce użytkowej PRL-u.