Pozycjonowanie

Meta-tagi robots – jakie są popularne atrybuty?

4 min czytania
Meta-tagi robots - jakie są popularne atrybuty?

Meta tag to jeden z najważniejszych elementów wytyczających ścieżki pod pozycjonowanie. Stanowi on drogowskaz umożliwiający odpowiednie interpretowanie treści strony internetowej i określenie prawidłowych parametrów pod SEO. Jakie są najpopularniejsze atrybuty meta tags robots? Czym np. jest meta noindex i noarchive? 

Meta-tagi robots - jakie są popularne atrybuty?

Zdj 1. Meta tagi stanowią jeden z kluczowych elementów pozycjonowania każdej strony

Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/seo-google-szukaj-silnik-896175/

Tagi takie jak noodp, nosnippet, notranslate, noindex czy nofollow pełnią istotną rolę w Google. Wpływają na pozycjonowanie sklepu internetowego i witryn o charakterze blogowym czy wizytówkowym. Agencje SEO muszą znać i umiejętnie wykorzystywać meta tagi i atrybuty tagu robots, aby zwiększyć efektywność optymalizacji witryny i poprawić jej parametry w wyszukiwarce.

Jaką funkcję pełni meta tag w pozycjonowaniu?

Meta tagi takie jak m.in. nosnippet czy max-video-preview wzmacniają pozycjonowanie. Umieszczone są w kodzie strony, najczęściej w sekcji HEAD. Pełnią funkcję wskazówek dla algorytmów Google, w jaką stronę ma iść SEO. Mogą zakazywać indeksowania linków lub konkretnych podstron. 

Do najpopularniejszych tagów indeksujących zaliczymy meta robots. Co to jest meta robots? To specjalny rodzaj znacznika, który pomaga w zarządzaniu przepływem ruchu crawlerów i robotów indeksujących. Ma różne atrybuty, a najpopularniejsze to index/noindex oraz follow/nofollow. Meta robots usprawniają indeksowanie i pomagają w prawidłowym oznaczeniu mapy strony, a dzięki temu ułatwiają odpowiednie, zgodne z naszymi wymogami interpretowanie działań pozycjonerskich. 

Poza meta robots popularne są także meta description (opis strony w Google) oraz meta title, czyli krótki tytuł wyświetlający się w wynikach wyszukiwarki Google. Meta description i meta title powinny zawierać wskazane słowa kluczowe, aby wzmocnić pozycję witryny.

Zobacz  Lokalne reklamy, nowe filtry w Google, ograniczenia AI w AdWords

Meta-tagi robots - jakie są popularne atrybuty?

Zdj 2. To jeden z przykładów zastosowania meta tagów w praktyce

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Html5.PNG 

Najpopularniejsze atrybuty meta tags robots

Atrybuty meta tags robots pomagają w określeniu Google w którą stronę idzie pozycjonowanie. Umożliwiają też zablokowanie określonych treści. Po co? Dzięki temu webdeveloper i pozycjoner mogą pracować nad witryną, zmieniać i dostosowywać ją do bieżących trendów, bez obawy o obniżenie rankingu strony w wynikach wyszukiwania.

Index i NoIndex

Noindes i index to najpopularniejsze atrybuty meta robots. Pierwszy oznacza, że strona internetowa wykluczona jest z wyników wyszukiwania i nie wyświetla się w Google. Drugi uruchamia pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwarki. To domyślny tag, nie ma konieczności wpisywania go w sekcję meta tagów.

Follow i nofollow

Poprzez atrybut nofollow blokujemy możliwość podążania algorytmów za wskazanym linkiem. Ma to znaczenie np. w przypadku dużej liczby linków, ewentualnych duplikatów (niezbędnych do działania strony) czy linków wrzucanych w komentarzach przez zewnętrznych użytkowników. Linki te powinny być neutralne dla robotów indeksujących. Atrybuty follow (dofollow) włączają indeksowanie.

Noimageindex

Atrybut wyłączający indeksowanie obrazów na stronie internetowej. Ułatwia to testowanie ustawienia obrazów na stronie, ich wielkości czy kadrowania, bez wpływu na pozycję strony w wyszukiwarce internetowej. 

None

To połączenie atrybutów nofollow i noindex. Dzięki temu algorytmy wiedzą, że nie mają zarówno indeksować samej strony internetowej, jak i umieszczonych na niej linków. Pamiętaj, że atrybut można zastosować m.in. w stosunku do całej domeny, jak i poszczególnych podstron działających przy witrynie.

Zobacz  Jak przeprowadzić analizę content gap w sklepie internetowym?

Noarchive

Noarchive oznacza, że wyszukiwarka nie będzie zapisywała archiwum strony w pamięci podręcznej. W ten sposób odnośnik do strony nie zapisze się w stronach z wynikami wyszukiwania. Dlaczego to istotny atrybut? Ponieważ umożliwia zablokowanie treści płatnych, np. tekstów sponsorowanych, wpływających na pozycję w Google.

Nosnippet i Max-Snippet

Nosnippet to atrybut blokujący wyświetlanie tzw. snippetów, czyli meta description w formie fragmentu strony w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu Google nie pobierze przypadkowej treści, wyświetlając jej na swojej stronie. Max-Snippet z kolei określa jak długi może być maksymalnie opis strony w wynikach wyszukiwania Google. Powinien mieć wartość wyrażoną w liczbie znaków.

Max-Image-Previev

Do czego służy atrybut max-image-previev? Pozwala on określić, jaka ma być wielkość podglądu strony w wynikach wyszukiwania. Do wyboru są trzy wartości – none, standard i large. 

Notranslate

Element notranslate pozwala zablokować tłumaczenie strony internetowej w wyszukiwarce internetowej. To przydatne, jeżeli prezentujemy specjalistyczne treści, a ich automatyczne tłumaczenie przez Google może być mało precyzyjnie i nie odda przekazywanych tam informacji. 

Noodp

Atrybut noodp blokuje automatyczne ustawianie tytułu strony przez wyszukiwarkę Google. Element ten jest wartościowy, jeżeli samemu nie masz jeszcze określonej tej części, a nie chcesz, aby w wynikach wyszukiwania pojawił się losowo wybrany fragment treści.

Unavailable_after

To tag, który wskazuje robotom indeksującym, że strona powinna zostać ukryta w wynikach wyszukiwania po określonym czasie (np. po 22 września 2024 roku). Element ten wykorzystywany jest często przez witryny informacyjne czy publikujące treści dopasowane do pory roku. Użytkownikom będą wyświetlały się tylko aktualne teksty, a nie archiwalne treści. 

Zobacz  Poziome Adsy, faworyzacja Reddita i ekologia w Google

Warto podkreślić, że stosowanie tagów może być zamienne. Niektóre włączane są lub wyłączane okresowo, aby dopasować ich funkcję do bieżącej sytuacji SEO.

Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy